Kraj

Tradycjonalista nieupartyjniony

Bp Tadeusz Pieronek: tradycjonalista nieupartyjniony

Bp. Tadeusz Pieronek (1934-2018) Bp. Tadeusz Pieronek (1934-2018) Wojciech Matusik / Forum
Odejście biskupa Tadeusza Pieronka osłabia tę część Kościoła i katolicyzmu w Polsce, która nie chce „konserwatywnej kontrrewolucji” ogłoszonej przez obecny obóz władzy.
Bp. Tadeusz Pieronek w 2012 r.Ralf Lotys/Wikipedia Bp. Tadeusz Pieronek w 2012 r.

Biskup Pieronek był człowiekiem Kościoła instytucjonalnego, ale też patriotą i obywatelem. Politycznie najbliżej było mu do chrześcijańskiej demokracji. Angażował się na rzecz obecności Polski we wspólnocie europejskiej. Był człowiekiem Kościoła krakowskiego; w Krakowie mieszkał i pracował. Pełnił ważne funkcje kościelne, współpracował z kardynałami Karolem Wojtyłą i Franciszkiem Macharskim i za „komuny”, i w wolnej Polsce.

W sensie kościelnym był, jak każdy polski biskup katolicki, tradycjonalistą, ale różnił się od wielu z nich brakiem skłonności radiomaryjno-prawicowych.

Polityka 1.2019 (3192) z dnia 01.01.2019; Pożegnanie; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Tradycjonalista nieupartyjniony"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021