Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Tradycjonalista nieupartyjniony

Bp Tadeusz Pieronek: tradycjonalista nieupartyjniony

Bp. Tadeusz Pieronek (1934-2018) Bp. Tadeusz Pieronek (1934-2018) Wojciech Matusik / Forum
Odejście biskupa Tadeusza Pieronka osłabia tę część Kościoła i katolicyzmu w Polsce, która nie chce „konserwatywnej kontrrewolucji” ogłoszonej przez obecny obóz władzy.
Bp. Tadeusz Pieronek w 2012 r.Ralf Lotys/Wikipedia Bp. Tadeusz Pieronek w 2012 r.

Biskup Pieronek był człowiekiem Kościoła instytucjonalnego, ale też patriotą i obywatelem. Politycznie najbliżej było mu do chrześcijańskiej demokracji. Angażował się na rzecz obecności Polski we wspólnocie europejskiej. Był człowiekiem Kościoła krakowskiego; w Krakowie mieszkał i pracował. Pełnił ważne funkcje kościelne, współpracował z kardynałami Karolem Wojtyłą i Franciszkiem Macharskim i za „komuny”, i w wolnej Polsce.

W sensie kościelnym był, jak każdy polski biskup katolicki, tradycjonalistą, ale różnił się od wielu z nich brakiem skłonności radiomaryjno-prawicowych. Nie życzył Kościołowi upolitycznienia po linii partyjnej, opowiadał się natomiast za wzmocnieniem jego prawnoustrojowej pozycji w demokratycznym państwie polskim. Miał wkład w konkordat zawarty między Rzeczpospolitą a Stolicą Apostolską. Zasłużył się organizacją w Krakowie corocznych międzynarodowych spotkań na temat obecności Kościoła w integracji europejskiej, na które udawało mu się ściągnąć znanych europejskich i polskich polityków i intelektualistów.

Miał też współudział w odświeżaniu i unowocześnianiu wizerunku Kościoła w Polsce. Gdy pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu, stał się pozytywną twarzą Kościoła w mediach. Nie unikał kontaktów z dziennikarzami, chętnie odpowiadał nawet na bezsensowne pytania, rozumiał, że w demokracji relacje z mediami są ważne jak nigdy przedtem.

Uhonorowano go wieloma odznaczeniami i nagrodami, w tym Nagrodą Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego (2017 r.) ufundowaną dla uczczenia pamięci wybitnej publicystki i działacza państwowego.

Biskup miał ciepłą osobowość, ale i wyraziste poglądy, których nie wahał się przedstawiać. Prawie do końca był aktywny publicznie.

Polityka 1.2019 (3192) z dnia 01.01.2019; Pożegnanie; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Tradycjonalista nieupartyjniony"
Reklama