Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Testament Pawła Adamowicza

Testament prezydenta Gdańska

Gdańsk pod rządami Pawła Adamowicza stał się liderem we wdrażaniu innowacyjnej polityki miejskiej, wyróżniającym się nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Gdańsk pod rządami Pawła Adamowicza stał się liderem we wdrażaniu innowacyjnej polityki miejskiej, wyróżniającym się nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
Kto był wśród gdańszczan w te dni, widział, jak łączy ich smutek i jednocześnie obywatelska duma z miasta „najwspanialszego na świecie”.Łukasz Dejnarowicz/Forum Kto był wśród gdańszczan w te dni, widział, jak łączy ich smutek i jednocześnie obywatelska duma z miasta „najwspanialszego na świecie”.

„Nie można poszukiwać sensu tej śmierci, ale można sprawić, żeby taka śmierć przyniosła pozytywny owoc” – mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podczas nadzwyczajnej sesji Związku Miast Polskich. Kilkuset samorządowców zebrało się w przeddzień pogrzebu Pawła Adamowicza w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Wspominali zamordowanego przyjaciela i kolegę. To tam właśnie z pełną mocą padło wyrażenie „Testament Pawła Adamowicza” jako rodzaj przesłania i zobowiązania wynikającego z tragicznej śmierci.

Aleksandra Dulkiewicz, najbliższa współpracowniczka Adamowicza, wiceprezydentka kierująca obecnie miastem, przedstawiła ideę, z którą zamordowany prezydent nie zdążył się szerzej podzielić – niech samorządowcy wezmą na siebie przygotowanie 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r., bo na obóz rządzący liczyć nie można. A to przecież wtedy rozpoczął się proces budowania nowej polskiej demokracji i jej ustrojowego filaru – samorządu terytorialnego.

Nie chodzi tylko o świętowanie historii, lecz o podjęcie kluczowego dla Polski wyzwania: jak w oparciu o samorząd i lokalne wspólnoty obronić i przywrócić poszanowanie dla norm demokratycznych, wyrugować z przestrzeni publicznej język nienawiści, a konflikt polityczny wyradzający się w wojnę przekształcić w cywilizowany spór i debatę.

Paweł Adamowicz przekonywał, że gdy władza centralna sprzeniewierza się normom praworządności, solidarności i szacunku dla innych, obowiązkiem miast takich jak Gdańsk jest wierność tym normom. W praktyce oznaczało to rozwijanie programu integracji uchodźców i imigrantów, szacunku dla mniejszości kulturowych i seksualnych czy poszukiwanie nowych form obywatelskiego zaangażowania mieszkańców w sprawy wspólnoty. W efekcie Gdańsk stał się liderem we wdrażaniu innowacyjnej polityki miejskiej, wyróżniającym się nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Polityka 4.2019 (3195) z dnia 22.01.2019; Polska po zamachu; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Testament Pawła Adamowicza"
Reklama