Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Kraj

Niezatapialni?

Aferoodporni

Każdy poprzedni rząd nie przetrwałby w niezmienionym składzie jednego takiego kryzysu jak afera KNF, Srebrnej czy gruntowa premiera. Każdy poprzedni rząd nie przetrwałby w niezmienionym składzie jednego takiego kryzysu jak afera KNF, Srebrnej czy gruntowa premiera. Be&W/Studio Polityki
Partii Kaczyńskiego nic nie jest w stanie zaszkodzić. Przeciwnie, kiedy wydaje się, że wpadła w wielkie kłopoty, staje się coraz silniejsza. Skąd to się bierze?
Jarosław Kaczyński, którego wielokrotnie łapano na przydarzających mu się oskarżeniach bez pokrycia (Rosjanie i Tusk zabili mu brata, Angelę Merkel kanclerzem zrobiła Stasi, uchodźcy przenoszą zarazki itd.), postanowił doprowadzić do sytuacji, w której nic nie jest kompromitacją.Alamy Stock Photo/BEW Jarosław Kaczyński, którego wielokrotnie łapano na przydarzających mu się oskarżeniach bez pokrycia (Rosjanie i Tusk zabili mu brata, Angelę Merkel kanclerzem zrobiła Stasi, uchodźcy przenoszą zarazki itd.), postanowił doprowadzić do sytuacji, w której nic nie jest kompromitacją.

Być może największym przegranym tej kampanii nie są wcale partie opozycyjne, ale media. A przecież wydawało się, że jest dokładnie odwrotnie. Choć osłabione ekonomicznie, wykonały bezprecedensowy wysiłek w celu prześwietlenia władzy, która biła rekordy nepotyzmu, arogancji, niekompetencji, a także zwykłej nieuczciwości. Polskie dziennikarstwo śledcze stało na światowym poziomie i nie bez powodu zgarnia światowe nagrody. Od kiedy PiS doszedł do władzy, Dziennikarzami Roku Grand Press zostają wyłącznie dziennikarze śledczy. (W 2016 r. Bianka Mikołajewska za ujawnianie afery SKOK i senatora PiS Grzegorza Biereckiego, w 2017 r. Wojciech Bojanowski za kompromitującą wiceministra spraw wewnętrznych Jarosława Zielińskiego sprawę śmierci Igora Stachowiaka na komendzie we Wrocławiu, w 2018 r. Bertold Kittel za wniknięcie do grupy neonazistów obchodzących urodziny Hitlera i nagranie jednego z nich, współpracownika posła Roberta Winnickiego). Kolejna nagroda czeka już na Tomasza Sekielskiego.

Dla dziennikarzy śledczych lata z PiS przypominają filmy o zombie. Dziennikarze strzelają do PiS dowodami na nieuczciwość, robi się bardzo głośno, ale zombie niespodziewanie podnosi się i napiera dalej. W finale łapie opozycję za szyję i rzuca nią o ścianę.

Tylko dla PiS

Każdy poprzedni rząd nie przetrwałby w niezmienionym składzie jednego takiego kryzysu jak afera KNF, Srebrnej czy gruntowa premiera. A gdyby okazał taką niespotykaną bezczelność i arogancko zlekceważył dobrze udokumentowane zarzuty, to koszty wyborcze dla obozu władzy byłyby podwójne. Dlatego ministrowie podawali się do dymisji. Od czasu objęcia rządów przez PiS do dymisji z powodu ujawnionej afery nie podał się ani jeden.

Jest tak, jakby ujawnianie afer przynosiło odwrócone efekty. Ale tylko dla PiS.

Polityka 23.2019 (3213) z dnia 04.06.2019; Temat tygodnia; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Niezatapialni?"
Reklama