Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Toną najczęściej mężczyźni

Zalew na Zakrzówku. Mimo zakazu amatorów kąpieli w dawnym krakowskim kamieniołomie nie brakuje. Ostatnio skok do wody z 10-metrowej skały skończył się śmiercią młodego piłkarza Garbarni Kraków. Zalew na Zakrzówku. Mimo zakazu amatorów kąpieli w dawnym krakowskim kamieniołomie nie brakuje. Ostatnio skok do wody z 10-metrowej skały skończył się śmiercią młodego piłkarza Garbarni Kraków. Andrzej Banaś/Polska Press / EAST NEWS
Polska odstaje od unijnych średnich – według Eurostatu w wodzie giną u nas 2 osoby na 100 tys. mieszkańców.

Tylko w czerwcu utonęło w Polsce 113 osób (w ostatni weekend aż 14). A to dopiero początek wakacji. Co roku ginie w ten sposób blisko pół tysiąca osób, z czego zdecydowaną większość, bo około 90 proc., stanowią mężczyźni. W 2018 r. policja odnotowała 545 utonięć – według statystyk najczęściej topili się panowie po 50. roku życia, wchodzący do wody w miejscach niestrzeżonych, gdzie jednak kąpiel nie jest zabroniona; w 126 przypadkach powodem utonięcia był alkohol. Najrzadziej śmiercią kończy się kąpiel w morzu i w zalewach, najniebezpieczniejsze od lat pozostają rzeki, jeziora i stawy. Najmniej ofiar jest wśród dzieci i młodzieży.

Czytaj także: Jak nie utonąć. 6 zasad zachowania w wodzie, które mogą nas uratować

Polska odstaje od unijnych średnich – według Eurostatu w wodzie giną u nas 2 osoby na 100 tys. mieszkańców. W pozostałych państwach UE statystyki są o połowę mniejsze. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu woprowcy alarmowali, że na popularnych kąpieliskach może zabraknąć ratowników – największe kłopoty z obsadą są na Podkarpaciu oraz w woj. kujawsko-pomorskim i wynikają głównie z mało atrakcyjnych zarobków (ok. 2 tys. zł miesięcznie na rękę).

Wchodząc do wody, zawsze należy zachować ostrożność: nie kąpać się tam, gdzie to zakazane; nie pływać, będąc pod wpływem alkoholu ani bezpośrednio po posiłku lub opalaniu; nie skakać „na główkę” i nawet na znanych kąpieliskach sprawdzać grunt. Brawurę zostawić w domu.

Czytaj także:

Polityka 27.2019 (3217) z dnia 02.07.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 11
Reklama