Ataki na RPO Adama Bodnara to nie tylko napaść personalna na kogoś uznawanego za politycznego wroga. W jego osobie władza i jej akolici zwalczają samą republikańską koncepcję praw człowieka.
PiS naprawdę można pokonać, nie czekając do 2023 r.
Wysychająca od upałów Europa robi się politycznie coraz bardziej zielona. Polska pod obecnymi rządami zmierza w przeciwnym kierunku. Ratowanie klimatu wciąż wydaje się władzy fanaberią, za którą zapłacić mają nam inne kraje. Dokąd to prowadzi?
PiS publicznie głosi nonsensy, zamiast poszerzać wiedzę społeczeństwa, bazuje na jego niewiedzy, podsyca lęki i zbija na nich polityczny kapitał. Ale my, opozycja, na wszelki wypadek uciekamy od dyskusji. Byle tylko nie dać propagandowego paliwa prezesowi.
Polska odstaje od unijnych średnich – według Eurostatu w wodzie giną u nas 2 osoby na 100 tys. mieszkańców.
Chcesz kosić trawę o drugiej w „nocy”, nikt się temu nie będzie dziwił.
Patryk Vega, reżyser i producent, o swoim najnowszym filmie „Polityka”, wykradzionym scenariuszu, groźbach władzy oraz o sukcesie i krytyce.
Czy Wiosna dotrwa do jesieni? Projekt Roberta Biedronia miał wnieść do polskiej polityki nowe standardy, zamiast tego importował wszystkie stare partyjne patologie. Odchodzą działacze, strategia zmienia się z dnia na dzień.
Władza zapowiada, że po wygranych wyborach przeprowadzi repolonizację mediów. W praktyce może to oznaczać przejmowanie wskazanych tytułów przez wskazanych ludzi. Taką operację Jarosław Kaczyński raz już przeprowadził. POLITYKA dotarła do akt sprawy, która odsłania kulisy jego starań o gazetę „Express Wieczorny”.
Rozmowa z Piotrem Matysiakiem, kuratorem sądowym, o tym, dlaczego przypadków zakatowanych dzieci, jak w Olecku, będzie przybywać.
Od siedmiu lat dróżnik spod Szczekocin szuka samobójczych okazji, by wymierzyć sobie karę za 16 cudzych śmierci. Sąd domaga się swojej.
Jest lato, czas wyjazdów i wypadków. Wykorzystują to przestępcy. Nie pomagają akcje informacyjne – każdy dzień to kolejni oszukani „na wypadek” czy „na policjanta”. Interes tak się rozrósł, że gangi szukają ludzi do pracy przez ogłoszenia.
Ruszył proces kobiet, które „wspólnie i w porozumieniu” stanęły na drodze marszu nacjonalistów. Kiedy państwo oskarża własnych obywateli, musi mieć ważny powód. Jaką krzywdę protestujące wyrządziły Polsce?
W aptekach brak leków refundowanych. Zamiast usuwać przyczyny, władza zaostrza kary: od 6 czerwca za wywóz leków za granicę grozi już do 10 lat więzienia.
Dbanie o środowisko naturalne, propagowanie proekologicznych zachowań i wypracowywanie z lokalnymi władzami i organizacjami pozarządowymi wspólnych rozwiązań na rzecz walki z odpadami To dla odpowiedzialnych firm kluczowe zadania w ramach celów zrównoważonego rozwoju.
Rozmowa z prof. Douglasem Irwinem o tym, jaką Trump ma strategię w swojej wojnie handlowej, co jeszcze planuje i czym to grozi.
Masowe demonstracje w Pradze były współorganizowane przez czeską Partię Piratów. Ich największa obawa? Żeby Czechy nie stały się Polską.
Zwycięstwo Ekrema Imamoğlu w Stambule to pod wieloma względami uniwersalna historia triumfu nad politycznym populizmem. Ale nic za darmo.
Libra – nowa globalna waluta Facebooka – nie jest wyrazem prężności internetowego giganta. Tylko oznaką pychy i głębokiego kryzysu cyfrowego kapitalizmu.
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć. Nowa stała rubryka działu naukowego.
Układ Słoneczny wciąż sprawia astronomom wiele niespodzianek. Jedną z nich jest Planeta Dziewięć – prześladowana przez naukowców i przez nich uwielbiana.
Nasi koledzy z redakcji naukowej POLITYKI polecają książki warte przeczytania.
Odkąd istnieją komputery, człowiek chciał połączyć z nimi swój mózg. To się zaczyna udawać – i służy chorym z niedowładami.
Były komandos Rami Sherman opowiada o akcji Entebbe – odbiciu zakładników, pasażerów samolotu porwanego z Tel Awiwu w 1976 r.
Tajny lot Francisco Franco z Wysp Kanaryjskich do Maroka poprzedził wybuch hiszpańskiej wojny domowej.
W środku Gór Izerskich były punkowiec odkrył ślady dawnej gospody. Dzięki jego literackim poszukiwaniom z mchu i traw wyłoniła się izerska Troja.
Gotowanie to centrum mojego życia, musiałem się więc zastanowić, czy jeśli wszyscy dookoła grzeszą, to ja też mam grzeszyć? – mówi kucharz i aktywista Grzegorz Łapanowski.
Klątwa większego budżetu znowu zebrała swoje żniwo.
Filmowi nie pomaga harlequinowy pierwowzór, który posłużył za podstawę scenariusza.
Autor mierzył wysoko, chciał przedstawić zjawisko do tej pory nieopisane w kinie. Prawie mu się udało.
Odwołania religijne są równie zaskakujące jak wszystko inne w tym tańczącym na linie zawieszonej między czułością a pretensjonalnością spektaklu.
Ta wystawa to doskonały kontrapunkt wobec wypełniających pobliskie ulice Starego Miasta budek z lodami i turystycznymi atrakcjami.
Uświadamiamy sobie w miarę lektury, że takie szaleństwo jest możliwe zawsze, w każdej chwili.
Książka, bardzo dobrze napisana, z nienachalnym humorem, byłaby jeszcze lepsza, gdyby nie zmieniła się w finale w moralitet.
Niezależnie od klasyfikacji eksperyment można oceniać jako udany.
Dorastanie w cieniu sławnego ojca może być jednocześnie atutem i problemem, szczególnie jeśli wybiera się podobną drogę zawodową.
Koktajl jazzowo-folkowo-bluesowo-etniczno-niewiadomojaki, w którym wszystko pięknie do siebie pasuje.
Dla niedokończonego lotniska pod Gdynią, gdzie impreza się odbywa, to ciągle największy zastrzyk pasażerów w ciągu roku.
Muzyka sama w sobie ma zbawienny wpływ na świat. Zarazem jednak przemysł nagraniowy i koncertowy coraz bardziej go niszczy.
Moje pokolenie nie sprawdziło się. To, co zaproponowało, jest odrzucane – mówi reżyser filmowy Wojciech Marczewski w przeddzień swojej retrospektywy na łódzkim festiwalu Transatlantyk.
Sezon w pełni, a pisarze-wędkarze od lat zadają sobie podobne pytania: skąd ta namiętność? Po co w ogóle łowić ryby?
W początkach tego miesiąca niektóre miejscowości w Indiach notowały temperatury przekraczające 50 stopni w cieniu.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W jednym z ostatnich numerów POLITYKI zapytaliśmy Państwa o to, jak powinna wyglądać polska polityka klimatyczna i w jaki sposób każdy z nas może zmienić swoje codzienne nawyki, aby zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Do naszej redakcji napłynęło sporo ciekawych głosów; publikujemy wybrane z nich. I czekamy na kolejne: opinie@polityka.pl.
Profesor Władysław Bartoszewski miał rację: warto być przyzwoitym.
Okazało się, że cały ten Tanczew jest po prostu… Bułgarem.
Był Kant niebywale ważnym i nowatorskim myślicielem. Tylko akurat nie z tego powodu, dla którego uchodzi za geniusza.
Miejmy nadzieję, że zamach na wolność Polski, polegający na niedopuszczaniu Pietrzaka do krajowych estrad, to zjawisko przejściowe.
Ponieważ kierowcy i tak nie respektowaliby nowych przepisów zwiększających prawa pieszych, to nie należy ich wprowadzać.
Już dziesiątki tysięcy ludzi rocznie startują w głośnych zawodach z cyklu Runmageddon i tysiące przebiegają Bieszczady w Biegu Rzeźnika. Obie marki stworzyli z niczego dwaj bracia, Jarosław i Mirosław Bienieccy.
Oni są inni
PiS naprawdę można pokonać, nie czekając do 2023 r.