Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Causa finita

Łacina znika z radia

Łacińskie logo fińskiego radia publicznego. Łacińskie logo fińskiego radia publicznego.

Po wakacjach nie wrócą „Nuntii Latini”, „Wiadomości łacińskie”, copiątkowy przegląd najważniejszych informacji z kraju i ze świata. Yle, fińskie radio publiczne, nadawało pięciominutowy magazyn w świetnym czasie, co piątek o 18.15. Audycja miała wiernych słuchaczy i – za sprawą fal krótkich oraz internetu – globalny zasięg. Fińska radiowa Jedynka specjalizuje się w promowaniu kultury wysokiej. Zamknięcie „Nuntii Latini” argumentuje wiekiem emerytalnym twórców, brakiem następców oraz tym, że dość już zrobiła dla promocji mówionej łaciny, a obowiązki ma przede wszystkim fińskie i wciąż nadaje w rzadkich językach, m.in. saami i karelskim.

„Nuntii Latini” zaczęły się od żartu pewnego komika, który spytał, czy wiadomości o bieżących zdarzeniach można opracować po łacinie. Zgłosiła się trójka filologów z uniwersytetów w Helsinkach i Jyväskyli, i tak się potoczyło, że kolejne 30 lat wraz z grupą współpracowników przygotowywali program, będący przez swój staż i regularność ewenementem w światowej radiofonii.

Cotygodniowy biuletyn łaciński nie znika z radia. Od początku czerwca, też przez pięć minut, za to co sobotę i z powtórką w niedzielę, Radio Watykańskie nadaje „Hebdomada Papae, notitiae vaticanae latine redditae”, „Tydzień papieża, watykański dziennik w języku łacińskim”. To odpowiedź Dykasterii ds. komunikacji na rosnące zainteresowanie łaciną (prowadzony w niej profil Franciszka na Twitterze obserwuje 913 tys. osób) i sposób na ożywienie oficjalnego języka Kościoła katolickiego.

Polityka 27.2019 (3217) z dnia 02.07.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Causa finita"
Reklama