580. dzień wojny. Rosjanie na froncie przeżywają 4,5 miesiąca. Dlaczego giną bez sprzeciwu?
Z zachodniego punktu widzenia rosyjskie straty osobowe są znaczące. Ale nie z rosyjskiego, ginącymi nikt się nie przejmuje. Przecież to bohaterowie, prawda?
Z zachodniego punktu widzenia rosyjskie straty osobowe są znaczące. Ale nie z rosyjskiego, ginącymi nikt się nie przejmuje. Przecież to bohaterowie, prawda?
Spora część ze 120 tys. mieszkających w Karabachu Ormian woli się nie przekonywać, co szykuje im Azerbejdżan. Właśnie odbił separatystyczny region i wprowadza swoje porządki.
Pierwowzór seniora rodu w głośnym serialu „Sukcesja”, 92-letni Rupert Murdoch, ogłosił w piątek, że odchodzi na emeryturę. Jego syn Lachlan przejmie po nim globalne imperium medialne, które – jak twierdzi wielu komentatorów – zmieniło bieg historii USA, Wielkiej Brytanii i Australii.
Premier Justin Trudeau ogłosił, że „istnieją wiarygodne przesłanki”, iż za zabójstwem mieszkającego w Kanadzie Sikha, Hardeepa Singha Nijjara, stoją indyjskie siły specjalne.
Azerbejdżan przejął pełną kontrolę nad Górskim Karabachem. Odzyskał swoje terytorium, co teoretycznie powinno kończyć 35 lat krwawego konfliktu toczonego z Armenią i społecznością karabachskich Ormian.
Najpierw Unia Europejska, a teraz francuski rząd ruszyły na ratunek francuskiemu winu – chcą je niszczyć, aby zatrzymać spadające ceny.
Na szczycie sił zbrojnych USA kończy się era gen. Marka Milleya. Przysadzisty, siwiejący generał armii ustępuje miejsca szczupłemu, łysemu lotnikowi Charlesowi Brownowi, który posługuje się skrótem CQ zamiast imienia.
Niewiele z tych haseł wyborczych pozostało, a premier Giorgia Meloni widzi ratunek w Brukseli.
Dla coraz większej liczby Rosjan nieradzących sobie z wojenną rzeczywistością okultyzm i mistycyzm stały się narzędziami porządkowania świata, którego nie rozumieją.
Na dzisiejszych Węgrzech referenda, i to najlepiej w dniu wyborów, mają za zadanie zmobilizować rozleniwiony sukcesami elektorat Fideszu.
Sobotnie wybory mogą sprawić, że po pięciu latach moralnej rewolucji Słowacja wróci do ciemnej przeszłości symbolizowanej przez Roberta Fico.
Niemiecki kanclerz Olaf Scholz oskarża rząd PiS o zaniechania w procesie wydawania wiz, domaga się śledztwa i grozi przywróceniem częściowych kontroli na granicy. Warszawa próbuje się bronić, ale nie ma argumentów – bo w tym skandalu już nie chodzi o politykę.
Adam Daniel Rotfeld o trudnych sprawach polsko-rosyjskich, raszyzmie i naszyzmie oraz o tym, że świat wszedł w epokę ciągłego konfliktu.
Najważniejsze z cech żołnierza to wola walki, odwaga, zdolność do poświęceń, motywacja, poziom dyscypliny. Niemal równie ważne jest jego wyposażenie i uzbrojenie. Dziś więc o tym, jak wyposażeni są żołnierze ukraińscy, a jak rosyjscy.
Ukraińska ofensywa przebiega niezwykle powoli, ale stopniowo przebija się przez rosyjską obronę. Determinacja żołnierzy jest naprawdę godna podziwu, co ciekawe – występuje po obu stronach frontu.
August Mocny, Józef Antoni Poniatowski czy Barbara Jagiellonka – te i inne znamienite nazwiska potwierdzają istnienie więzi między Saksonią a Polską, na których ślady w wielu miejscach można natrafić do dziś. Zachodni sąsiad Polski słynie ze swej sztuki i kultury, dwóch obiektów światowego dziedzictwa UNESCO, wciąż działających manufaktur, tętniących życiem zamków i pałaców, specjałów takich jak saksońskie wino oraz zachwyca niezwykłymi dziełami natury.
To pytanie zadawało sobie wielu Marokańczyków, którzy ucierpieli w niedawnym trzęsieniu ziemi. Wciąż nieobecny Muhammad VI to wyjątkowy przypadek wypalenia zawodowego.
W swej najnowszej wypowiedzi papież nie wymienił nazwy kraju, do którego się odnosił, ale media w Polsce natychmiast zaczęły się zastanawiać, czy papież miał na myśli zapowiedź premiera Morawieckiego o zaprzestaniu wysyłania kolejnych dostaw broni dla walczącej Ukrainy.
W ostatnim okresie nasiliły się ukraińskie ataki na okupowany Krym, a dokładnie na rosyjskie obiekty wojskowe na półwyspie. Wspomniane uderzenia idą w kierunku sparaliżowania Floty Czarnomorskiej. A co dalej?
Amerykańska prawica ma nowego idola z gitarą i znów próbuje zrobić z muzyki country swój polityczny oręż. Ale to jej się nie udaje od czasów Nixona.
Trwa niewidzialna walka, toczona za pomocą sygnałów radiowych. Wbrew pozorom ich rola jest olbrzymia. Powoduje, że drony spadają, pociski nie trafiają, a dowódcy nie mogą się porozumieć z podległymi sobie jednostkami. Dzisiaj zajmiemy się zakłócaniem łączności.
W czasie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych głównym aktorem w Nowym Jorku był prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, ale świat wiele mówi też o Polsce, jej decyzjach, a zwłaszcza o słowach premiera Mateusza Morawieckiego.
Burze sądowo-personalne wywołały spekulacje, czy telewizja Murdocha nie zmieni kursu na bardziej umiarkowany lub wręcz nie odetnie się od Donalda Trumpa. Może tak być, ale nie musi.
Zachodnie wywiady systematycznie mylą się w ocenie ZSRR czy Rosji, przestrzeliwując to w jedną, to w drugą stronę. A wszystko dlatego, że nie potrafią zrozumieć mentalności Rosjan i stosunków, jakie tam panują praktycznie od czasów carskich.
Skutki wychłodzenia stosunków polsko-ukraińskich będą Polskę drogo kosztowały, nawet po ewentualnej przegranej Kaczyńskiego. Ukraina przestawia się wyraźnie na Berlin i Waszyngton.
Rosjanie coraz częściej używają amunicji krążącej, głównie irańskich dronów Shahed, ale i systemu Zala, jeśli atakowane lotnisko leży odpowiednio blisko. Wszystko wskazuje na to, że udało im się zniszczyć jednego ukraińskiego MiG-29.
Karabachscy Ormianie przystali na zawieszenie broni, obiecali oddać uzbrojenie i przystąpić do rozmów o reintegracji separatystycznego regionu z Azerbejdżanem. Taki obrót spraw będzie punktem zwrotnym przede wszystkim dla Armenii.
Indie od pół wieku są mocarstwem nuklearnym, od kilku tygodni także kosmicznym. Ale miliony ich mieszkańców wciąż załatwiają się pod gołym niebem. Dlaczego łatwiej wysłać misję na Księżyc, niż położyć rury kanalizacyjne?
Hurtem jednego dnia wyleciało sześcioro wiceministrów obrony Ukrainy. Zbiegło się to wszystko w czasie z wyjazdem Wołodymyra Zełenskiego do USA. Przypadek?
Justin Trudeau poinformował w poniedziałek, że według jego wiedzy za czerwcowym morderstwem Hardeepa Singha Nijjara, przywódcy sikhów w Kanadzie, stoją „agenci indyjskiego rządu”. Narendra Modi mówi, że to absurd, i rozpoczyna dyplomatyczną kontrofensywę.
Korpus podoficerski w wojsku jest niedoceniany, a pełni bardzo ważną rolę. Odciąża dowódców w wielu sprawach niezwiązanych bezpośrednio z dowodzeniem, a ponadto zajmuje się obsługą sprzętu wymagającego wysokich kwalifikacji.
Powódź zniszczyła jedną czwartą powierzchni Derny, portowego miasta we wschodniej Libii, dotąd liczącego 90 tys. mieszkańców.
Gdy zamykaliśmy ten numer POLITYKI, pancerny pociąg północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una po sześciodniowej wizycie w Rosji zbliżał się dopiero do ojczyzny.
Zaginieni ministrowie to postaci wysoko postawione w partyjno-rządowej hierarchii, należące do ścisłej pięcioosobowej Rady Państwa, najwyższego organu władzy wykonawczej.
Mimo protestów Warszawy Komisja Europejska nie przedłużyła wygasającego 15 września zakazu importu z Ukrainy kukurydzy, nasion rzepaku, słonecznika i przede wszystkim pszenicy przez pięć państw unijnej „flanki wschodniej”.
Dwa okręty zniszczone za jednym zamachem, potem system obrony powietrznej i instalacje walki radioelektronicznej.
Umowę USA z reżimem w Teheranie komentuje się jako ewentualny sygnał odwilży w stosunkach między krajami, a przynajmniej zapowiedź prób wznowienia rozmów. Ale Waszyngton podkreśla, że Iran nadal jest wrogiem Ameryki.
Szefowa włoskiego rządu wspólnie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen odwiedziły Lampedusę, chętnie pozując do zdjęć i opowiadając o potrzebie unijnej solidarności w kwestii migrantów. Nawet ona wie, że problemu nie rozwiąże sama.
O stratach w rosyjskiej flocie w walkach z państwem, które własnej floty nawet nie ma, krążą już dowcipy. Rosja nadal jednak panuje na Morzu Czarnym, dlatego eksport płodów rolnych musi iść lądem, m.in. przez Polskę.
Po zbiorowej traumie, jaką okazały się wybory prezydenckie w 2020 r., Polonia robi wszystko, żeby zachęcić rodaków do oddania głosu. Często jest skazana sama na siebie.
17 września to w naszym kraju dzień szczególny. 84 lata temu ogarnięta wojennym chaosem i zdestabilizowana Polska dostała cios w plecy. Czy Rosjanie chcą powtórzyć tę taktykę?
Nikt nie przypuszczał, że konflikt zbrojny w XXI w. może przekształcić się w okopową masakrę jak w czasie I wojny światowej. Wszyscy przewidywali szybkie rozstrzygnięcie z użyciem małych armii zawodowych, w serii precyzyjnych uderzeń i z szerokim udziałem sił powietrznych. Co się stało w Ukrainie?
Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na import m.in. pszenicy, obowiązującego do północy z piątku na sobotę. Ukraińcy mają zaproponować kompromisowe pomysły, ale Warszawa od razu wydała rozporządzenie jednostronnie utrzymujące embargo.
Jeśli doktryna Gierasimowa w Ukrainie nie zadziałała, to co jest z nią nie tak? A może nie tędy droga, może tak się nie da osiągać celów strategicznych? Z drugiej strony Ukraina też jest daleka od zwycięstwa. Jak to wszystko się skończy?
Skandal związany z podejrzeniami o ręczne sterowanie procedurą wydawania wiz odbija się szerokim echem na świecie. Media wytykają władzy PiS hipokryzję.
Zbrodnia sprzed półwiecza do dziś jest fundamentem ładu społeczno-gospodarczego w Chile. Ale sami Chilijczycy wciąż są mocno podzieleni w ocenie Augusta Pinocheta.
Doktryna Gierasimowa to jedna z form tzw. wojny hybrydowej: szuka się sposobu na pokonanie wroga z pozoru silniejszego, ale mającego czułe punkty na innych polach niż militarne. Jeśli się je dobrze wykorzysta, w obszarach militarnych też objawi się niemoc.
Rozmowa z Olgą Romanową, szefową organizacji pomagającej rosyjskim więźniom, o tym, dlaczego tak chętnie idą na front. I ile kosztuje życie Aleksieja Nawalnego.
Dzisiaj nad ranem ukraiński atak spadł na port w Sewastopolu. W suchym doku wywołał spory pożar, który wyłączył z działania dwa okręty Floty Czarnomorskiej. W tym samym czasie miało dojść do tajemniczej awarii systemu Starlink.
Choć szefowa KE odmawia deklaracji, czy będzie w przyszłym roku zabiegać o drugą pięcioletnią kadencję, to dość powszechnie taki scenariusz uchodzi za prawdopodobny. Stąd jej dzisiejsze przemówienie wielu postrzegało jako programowe.