Ważne w świecie
-
Stan wyjątkowy w USA. Trump na drodze do prezydentury imperialnej
Bezprecedensowy krok Trumpa wywołał burzę w USA, będzie arcyważnym testem dla Kongresu i może nawet wywołać kryzys konstytucyjny.
-
Trump na ścieżce konfrontacji z Iranem
W ekipie Donalda Trumpa umacnia się przekonanie, że jedyną nadzieją na zmianę polityki Iranu jest zmiana reżimu. Tylko jak?
-
Czy oswajanie Łukaszenki ma sens?
PiS próbuje stworzyć warunki dla polsko-białoruskiego resetu. „Po ludzku”, „po dobroci” dogadać się z Mińskiem.
-
„El Chapo” winny, nie wszyscy się cieszą
Po trzymiesięcznym procesie nowojorski sąd federalny uznał meksykańskiego bossa narkotykowego winnym wszystkich stawianych mu zarzutów. W kraju jednak pojawiły się głosy w jego obronie.
-
Warszawska konferencja nam w Unii mocno nie zaszkodzi
Główne kraje Unii wolałyby, by USA nie organizowały w Warszawie imprezy poświęconej głównie Iranowi. Ale skoro Polska trzyma się unijnej linii wobec Teheranu, to konferencja nie stanie się dużym obciążeniem w relacjach z Europą.
-
Konferencja bliskowschodnia, czyli jak zostać podwykonawcą USA
Warszawska konferencja nie przyczyni się do wypromowania wizerunku Polski jako gracza liczącego się na Bliskim Wschodzie.
-
O Bliskim Wschodzie bez Palestyny
Dlaczego na konferencji w Warszawie nie pojawi się przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej? Należałoby raczej zapytać: po co miałby się fatygować?
-
Nie wiem, ilu ludzi zabiłem
Rozmowa z Ishmaelem Beah, byłym dzieckiem-żołnierzem walczącym po stronie armii rządowej podczas wojny domowej w Sierra Leone. 12 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy.
-
Co się uda osiągnąć (a czego nie) na konferencji bliskowschodniej w Warszawie
Konferencja bliskowschodnia, która rozpocznie się w środę w Warszawie, nie przybliży na pewno pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Chodzi przede wszystkim o izolację Iranu i bezpieczeństwo Izraela.
W nowej POLITYCE
-
Shenzen – najmłodsza chińska metropolia
Najbogatsza metropolia Chin kończy 40 lat. Miasto, które powstało z niczego, ma być dzisiaj witryną wszystkiego, z czego dumni są Chińczycy.
-
O Iranie w Warszawie
W środę w stolicy Polski rozpoczyna się międzynarodowa konferencja, której skutkiem może być nie deklarowany „pokój na Bliskim Wschodzie”, ale wojna.
-
Piłkarski haker
Na Węgrzech aresztowano najbardziej poszukiwanego hakera w piłkarskim świecie. Nie wiadomo tylko, czy karać go za przestępstwa, czy wynagrodzić za ujawnienie przekrętów?
-
Wojsko robi politykę
W Wenezueli i kilku innych krajach Ameryki Łacińskiej wojsko znów staje się arbitrem w rozstrzyganiu konfliktów politycznych. To tradycja i zmora regionu.
-
Złośliwy spiker Izby Gmin
John Bercow jest prawdopodobnie najpotężniejszym spikerem Izby Gmin w historii. A już z pewnością – najdziwniejszym.
Inne teksty światowe
-
Czy w Warszawie powstała koalicja przeciwko Iranowi?
Stało się dokładnie to, czego Polska chciała uniknąć. Warszawska konferencja na temat pokoju na Bliskim Wschodzie była tak przesycona wojowniczą retoryką, że zostanie odebrana jako narada wojenna.
-
Co dziś napędza islamską rewolucję
40 lat po rewolucji islamskiej amerykańska polityka wobec Iranu wciąż przypomina walkę z wiatrakami, w której Polska przyjęła właśnie rolę Sancho Pansy.
-
Urugwaj, raj zagrożony
To chyba jedyny kraj wymyślony przez marzycieli i naprawiaczy świata. Czy jednak uda mu się w takim stanie przetrwać regionalną zawieruchę?
-
Rozmowa z izraelskim politykiem Jairem Lapidem o tym, dlaczego pokłócił się z Polską
Rozmowa z izraelskim politykiem Jairem Lapidem o tym, dlaczego pokłócił się z Polską i kiedy będzie rządzić Izraelem.
-
Afera w hamburskim „Spieglu”
Claas Relotius, reporter „Spiegla”, przyłapany niedawno na zmyślaniu tekstów, jest uosobieniem mediów, które czytelnikom – zamiast faktów – oferują terapię.
-
Blef baćki
Aleksandr Łukaszenka znów przeszedł w tryb niepodległościowy, a nawet antyrosyjski. Ale Moskwa wie, że to blef, bo większość Białorusinów takiego trybu nie ma.
-
Poroszenko walczy o przetrwanie
Ukraiński prezydent Petro Poroszenko liczy na wygraną w marcowych wyborach, ale jego notowania są niskie, wielu Ukraińców jest rozczarowanych, a w rankingach znów króluje Julia Tymoszenko.
-
Polska na Północy?
Polska, aby się dalej rozwijać, powinna przesunąć się na geopolitycznej mapie Europy: opuścić Wschód i udać się na Północ.
-
Polityka nadziei
Polityka strachu święci dziś triumfy na całym świecie. Ale strach w polityce nieodmiennie łączy się z silniejszą od siebie emocją – nadzieją.
-
Wściekli mężczyźni z byłej NRD
Mężczyźni z byłej NRD, często bezrobotni i porzuceni przez kobiety, które uciekły na zachód, to najbardziej upokorzona grupa społeczna w Niemczech. Gdyby to od nich zależało, krajem rządziłaby już skrajna prawica.
-
Rosja: Nowa szlachta i trzeci stan
70 lat komunizmu nie stworzyło nowego człowieka. W Rosji odradza się feudalna struktura społeczna.
-
Indie: W językowym tyglu
Mieszkańcy Indii mówią prawie tysiącem języków, ale rozumieją się tylko po angielsku. Ten język kolonialnej opresji stał się dla nich przepustką do globalnej przyszłości.
-
USA: prowokator na usługach Trumpa
30-letni Stephen Miller już nie tylko pisze Donaldowi Trumpowi przemówienia, ale też mówi, co prezydent ma robić. Na przykład strzelać gazem do nielegalnych imigrantów i zabierać im dzieci.
-
Największy eksperyment w dziejach Chin
Mija właśnie 40 lat od rozpoczęcia największego eksperymentu społeczno-gospodarczego w dziejach. Przyniósł Chinom niebywały rozwój, ale też wiele zagrożeń i pytań o przyszłość.
-
Fabryki gotówki
Pieniądze stają się zbyt drogie, dlatego coraz więcej państw zleca ich druk za granicą, u wyspecjalizowanych producentów. Ma to różne konsekwencje – czasem zabawne, a czasem naprawdę poważne.
-
Ukryty skarb Kaddafiego
Krwawe polowanie na dyktatora Libii trwało zaledwie kilka tygodni. Ale polowanie na jego ukrytą fortunę trwa już siedem lat. I nie widać końca.
-
Obozowe życie uchodźców w Kurdystanie
Wielu uchodźców w irackim Kurdystanie żyje jednocześnie w dwóch światach: w jednym zaraz wracają do domu, w drugim – w miejscu obozowego namiotu stawiają murowany dom. Przecież jakoś trzeba żyć.
-
Grecja robi pierwszy krok do rozdziału Kościoła od państwa
Grecja jest ostatnim krajem Europy, w którym święci się ministrów, a religia w szkole jest obowiązkowa. Premier Aleksis Tsipras próbuje to zmienić, ale może nie zdążyć.
-
Czy Włosi porzucą euro?
Dla Unii konsekwencje brexitu mogą się okazać znośne w porównaniu z kryzysem, jaki szykuje się wokół włoskiego budżetu. To spór, który może zabić euro.
-
Koczowisko Nocnych Wilków
Baza proputinowskiego gangu motocyklowego Nocne Wilki wciągnęła małą Słowację w wielką geopolitykę, na co nasz południowy sąsiad jest zupełnie niegotowy.
-
„Polska mogłaby być lepsza” – nowa książka Radosława Sikorskiego
Radosław Sikorski, upadła gwiazda PO, napisał książkę, której tytuł każdy może pochwalić: „Polska mogłaby być lepsza”. Pytanie tylko, jak to zrobić?
-
Madeleine Albright ostrzega przed zjawiskiem faszyzmu i nacjonalizmu
Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA, autorka książki „Faszyzm. Ostrzeżenie”.
-
Geopolityka: nowa pasja Polaków
Polacy mają nowe hobby – geopolitykę. Proponuje ona recepty na wielkość Rzeczpospolitej i wytrychy do rozumienia świata.
-
Kuna Yala – wyspy, które toną
Raporty i prognozy dotyczące ocieplenia planety i spodziewanych skutków budzą trwogę. O podtapianych Malediwach słyszeli już wszyscy. A o Kuna Yala? Oto opowieść z innej części świata.
-
USA: zakładnicy saudyjskiego władcy
Administracja Trumpa za dużo zainwestowała w sojusz z saudyjskim następcą tronu, aby poćwiartowanie dziennikarza w konsulacie mogło tu coś zmienić.