Nauka

Nie/prawda, że

Przegląd naukowych odkryć i przykryć

Jeden z likwidatorów skutków awarii leczony w moskiewskim szpitalu. Jeden z likwidatorów skutków awarii leczony w moskiewskim szpitalu. Igor Kostin
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć. Nowa stała rubryka działu naukowego.

/ atomowe lęki

W wyniku katastrofy czarnobylskiej nie zginęły setki tysięcy ludzi.

Nie słabną dyskusje wywołane przez głośny serial HBO „Czarnobyl”. Teraz włączyła się w nie amerykańska historyczka Kate Brown, autorka wydanej właśnie po polsku książki „Czarnobyl. Instrukcje przetrwania”. W niedawnej rozmowie z „Gazetą Wyborczą” stwierdziła mianowicie, że ogólna liczba śmiertelnych ofiar katastrofy zbliża się do 300 tys. Przebiła tym twórców serialu, którzy w ostatnim odcinku podali informację, iż było ich „tylko” 93 tys.

Polityka 27.2019 (3217) z dnia 02.07.2019; Nauka ; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021