Kraj

Kto ma prawa

Tych klientów nie obsługujemy – czyli jak ogranicza się prawa człowieka

Polska katolicko-narodowa prawica usiłuje przy każdej nadarzającej się okazji narzucić swoje specyficzne pojmowanie praw człowieka. Polska katolicko-narodowa prawica usiłuje przy każdej nadarzającej się okazji narzucić swoje specyficzne pojmowanie praw człowieka. Teresa Oleszczuk / Polityka
Ataki na RPO Adama Bodnara to nie tylko napaść personalna na kogoś uznawanego za politycznego wroga. W jego osobie władza i jej akolici zwalczają samą republikańską koncepcję praw człowieka.
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.Łukasz Dejnarowicz/Forum Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Już widać, że bitwa o nowy porządek praw człowieka może być jednym z ważnych frontów kampanii wyborczej. Chodzi o wyostrzenie sporu światopoglądowego, takie przedefiniowanie praw człowieka, żeby w centrum znalazły się wartości ważne dla katolickiej narodowej prawicy: nie jednostka ma być punktem odniesienia, ale zbiorowość, rodzina i naród. Nie równość, ale porządek religijny utożsamiany z wolnością sumienia.

Wolność, a właściwie klauzula sumienia jest szczególnie wdzięcznym terenem walki.

Czytaj także

Rynek

Wojna wódki z piwem

Wódka z piwem toczą wojnę. Obie strony uzbrojone w opinie, ekspertyzy i badania starają się skłonić państwo, żeby wreszcie zrobiło z konkurentem porządek. Od czasów wojny masła z margaryną takiego konfliktu na polskim rynku nie było.

Adam Grzeszak
16.07.2019