Kraj

Kto ma prawa

Tych klientów nie obsługujemy – czyli jak ogranicza się prawa człowieka

Polska katolicko-narodowa prawica usiłuje przy każdej nadarzającej się okazji narzucić swoje specyficzne pojmowanie praw człowieka. Polska katolicko-narodowa prawica usiłuje przy każdej nadarzającej się okazji narzucić swoje specyficzne pojmowanie praw człowieka. Teresa Oleszczuk / Polityka
Ataki na RPO Adama Bodnara to nie tylko napaść personalna na kogoś uznawanego za politycznego wroga. W jego osobie władza i jej akolici zwalczają samą republikańską koncepcję praw człowieka.
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.Łukasz Dejnarowicz/Forum Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Już widać, że bitwa o nowy porządek praw człowieka może być jednym z ważnych frontów kampanii wyborczej. Chodzi o wyostrzenie sporu światopoglądowego, takie przedefiniowanie praw człowieka, żeby w centrum znalazły się wartości ważne dla katolickiej narodowej prawicy: nie jednostka ma być punktem odniesienia, ale zbiorowość, rodzina i naród. Nie równość, ale porządek religijny utożsamiany z wolnością sumienia.

Wolność, a właściwie klauzula sumienia jest szczególnie wdzięcznym terenem walki.

Polityka 27.2019 (3217) z dnia 02.07.2019; Temat z okładki; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto ma prawa"

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021