Kultura

Opowieści wędkarskie

Łowienie ryb pojawia się u Freuda jako narzędzie sondowania nieświadomości. Łowienie ryb pojawia się u Freuda jako narzędzie sondowania nieświadomości. Mirosław Gryń / Polityka
Sezon w pełni, a pisarze-wędkarze od lat zadają sobie podobne pytania: skąd ta namiętność? Po co w ogóle łowić ryby?
Opowiadania Oty Pavla zgodnie uważa się za jedną z najważniejszych opowieści wędkarskich.Mirosław Gryń/Polityka Opowiadania Oty Pavla zgodnie uważa się za jedną z najważniejszych opowieści wędkarskich.

„Ryby nie obchodzą właściwie nikogo poza wędkarzami” – pisze w wydanej właśnie książce „Srebro ryb” Krzysztof Środa. Przypomina Otę Pavla i jego wspaniałą „Śmierć pięknych saren”, dla której określenie „książka o łowieniu ryb” to o wiele za mało. Bo to książka o dzieciństwie, o żydowskiej rodzinie, przetrwaniu podczas wojny, ale też o samotnym siedzeniu nad rzeką z wędką. Opowiadania Oty Pavla zgodnie uważa się za jedną z najważniejszych opowieści wędkarskich.

Polityka 27.2019 (3217) z dnia 02.07.2019; Kultura; s. 90

Czytaj także

Społeczeństwo

Głód jest najlepszym kucharzem. Kręte drogi restauratorów

Justyna Słupska-Kartaczowska, szefowa kuchni uhonorowana przez kulinarny przewodnik Gault & Millau, o swojej drodze do gotowania i o tym, co czeka restauratorów.

Juliusz Ćwieluch
24.12.2020