Kultura

Opowieści wędkarskie

Łowienie ryb pojawia się u Freuda jako narzędzie sondowania nieświadomości. Łowienie ryb pojawia się u Freuda jako narzędzie sondowania nieświadomości. Mirosław Gryń / Polityka
Sezon w pełni, a pisarze-wędkarze od lat zadają sobie podobne pytania: skąd ta namiętność? Po co w ogóle łowić ryby?
Opowiadania Oty Pavla zgodnie uważa się za jedną z najważniejszych opowieści wędkarskich.Mirosław Gryń/Polityka Opowiadania Oty Pavla zgodnie uważa się za jedną z najważniejszych opowieści wędkarskich.

„Ryby nie obchodzą właściwie nikogo poza wędkarzami” – pisze w wydanej właśnie książce „Srebro ryb” Krzysztof Środa. Przypomina Otę Pavla i jego wspaniałą „Śmierć pięknych saren”, dla której określenie „książka o łowieniu ryb” to o wiele za mało. Bo to książka o dzieciństwie, o żydowskiej rodzinie, przetrwaniu podczas wojny, ale też o samotnym siedzeniu nad rzeką z wędką. Opowiadania Oty Pavla zgodnie uważa się za jedną z najważniejszych opowieści wędkarskich.

Polityka 27.2019 (3217) z dnia 02.07.2019; Kultura; s. 90

Czytaj także

Społeczeństwo

Lekarka: Polska odwróciła się od pacjentek

„Osoby, które argumentują ten wyrok troską o życie i rodzinę, kradną czas kobietom. Decyzja trybunału sprawi, że te z nich, które chciały być matkami, nigdy nimi nie będą. A nas stawia w sytuacji nieetycznej” – mówi Kaja Filaczyńska, inicjatorka listu otwartego do TK, pod którym podpisało się niemal tysiąc lekarek i lekarzy.

Mateusz Witczak
23.10.2020