Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Strata czasu

Norweska Sommarøya, strefa wolna od czasu

Na norweskiej wyspie Sommarøya słońce nie zachodzi w lecie od 18 maja do 28 lipca. Na norweskiej wyspie Sommarøya słońce nie zachodzi w lecie od 18 maja do 28 lipca. Anna Berkut/Alamy Stock Photo / Alamy
Chcesz kosić trawę o drugiej w „nocy”, nikt się temu nie będzie dziwił.

Mieszkańcy norweskiej wyspy Sommarøya, leżącej 300 km za kołem polarnym w pobliżu Tromsø, postanowili ogłosić się strefą wolną od czasu. Wysłali w tej sprawie wniosek do parlamentu. Na wyspie słońce nie zachodzi w lecie od 18 maja do 28 lipca. Nawet jeśli norweski Storting podjąłby taką decyzję, byłaby to tylko formalność. Od dawna bowiem nikt tam nie żyje według zegarka. Ani w lecie, ani w zimie podczas równie długiej polarnej nocy. Chcesz kosić trawę o drugiej w „nocy”, nikt się temu nie będzie dziwił.

Wyspiarze i turyści zostawiają już teraz zegarki na poręczach kładek łączących części wyspy, podobnie jak robią to szczęśliwi nowożeńcy zawieszający na poręczach kłódki. Czym jest zresztą czas? Profesor Truls Egil Wyller z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Tromsø przypomniał, że większość społeczeństw i kultur żyła bez czasu regulowanego zegarem. Dawniej pracowało się tak długo, jak to było konieczne, jadło się, kiedy doskwierał głód, i szło do łóżka sennym. Być może kilkusetosobowa społeczność Sommarøyi będzie pionierem w powrocie do przeszłości. Złośliwi twierdzą, że jest to jedynie sprytny zabieg piarowski mający ściągnąć więcej turystów na północ Norwegii. Ci, którzy dadzą się na to „nabrać”, nie będą jednak żałowali. Sommarøya i inne okoliczne wysepki są pięknie położone na atlantyckim wybrzeżu, z plażami konkurującymi z Riwierą. Ciepły Prąd Zatokowy podgrzewa arktyczne wody pełne ryb. Można zapomnieć o czasie.

Polityka 27.2019 (3217) z dnia 02.07.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Strata czasu"
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną