Historia

Nie mieliśmy planu B

1976: Jak odbijano samolot porwany z Tel Awiwu?

Stare lotnisko w Entebbe. Stare lotnisko w Entebbe. GPO/Polaris / EAST NEWS
Były komandos Rami Sherman opowiada o akcji Entebbe – odbiciu zakładników, pasażerów samolotu porwanego z Tel Awiwu w 1976 r.
Witany owacyjnie w Izraelu dowódca pilotów.David Rubinger/Corbis/Getty Images Witany owacyjnie w Izraelu dowódca pilotów.

AGNIESZKA ZAGNER: – Był pan na pokładzie pierwszego z czterech herkulesów, jakie w nocy z 3 na 4 lipca wylądowały w Ugandzie, by odbić przetrzymywanych na lotnisku zakładników. Pamięta pan tamten lot i tamtą noc?
RAMI SHERMAN: – Tego się nie zapomina, pamiętam niemal każdą minutę. Kiedy startowaliśmy z Synaju w szabat 3 lipca 1976 r., nie mieliśmy zgody od rządu Icchaka Rabina na lądowanie w ugandyjskim Entebbe.

Nie było zgody, ponieważ w Jerozolimie trwały gorączkowe dyskusje, czy pozwolić na przeprowadzenie akcji.

Polityka 27.2019 (3217) z dnia 02.07.2019; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie mieliśmy planu B"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021