Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Morze betonu

Polskie wybrzeże tonie w betonie

5-gwiazdkowy hotel Radisson Blue Resort w Świnoujściu. 5-gwiazdkowy hotel Radisson Blue Resort w Świnoujściu. Cezary Aszkielowicz / Forum
Niskie oprocentowanie bankowych lokat zmienia krajobraz nadmorskich kurortów. Ani się obejrzymy, a nie poznamy naszego wybrzeża – zabetonowanego jak w Hiszpanii, Egipcie, Bułgarii.
Hotel Gołębiewski w Pobierowie.Fotografia Architektury/Jacek Grymiński Hotel Gołębiewski w Pobierowie.

Deweloperzy złapali wiatr w żagle. Przy promenadach i plażach, niczym grzyby po deszczu, rosną condo- i aparthotele, w których pokoje i apartamenty wykupują nie tylko więksi inwestorzy, ale i zwykli ludzie. Ci ostatni zamiast mieszkania na wynajem. Deweloperzy wabią „gwarantowanymi” zyskami – rocznie 6–10 proc. wartości inwestycji za to, że ich firma będzie zarządzać lokalem klienta. To trafia do przekonania.

Według raportu „Rynek hoteli i condohoteli w Polsce 2018”, przygotowanego przez firmę Emmerson Evaluation specjalizującą się w wycenach nieruchomości, w trzecim kwartale 2018 r. nad morzem funkcjonowały 104 condo- i aparthotele (27 w województwie pomorskim i 77 w zachodniopomorskim). Tylko do 2020 r. ich liczba ma wzrosnąć o połowę (50 obiektów – 44 na zachodnim i 6 na wschodnim wybrzeżu, w sumie ok. 7 tys. pokoi i apartamentów).

W stronę gwiazd

Już dziś trudno poznać Międzyzdroje, które żeglują od kurortu w stronę city. Gdy licząca ćwierć miliona mieszkańców Gdynia, o średnio wysokiej zabudowie, dorobiła się kontrowersyjnego Sea Towers (141 m), 5-tysięczne Międzyzdroje obwieściły, że będą mieć Diamonds Tower – najwyższy apartamentowiec nad Bałtykiem, o 4 metry przewyższający ten gdyński. Z projektantką mody Ewą Minge jako mieszkanką najwyższego piętra. Pomysł nie doszedł do skutku, ale idea drapaczy chmur chwyciła. Przy Promenadzie Gwiazd, za hotelem Amber Baltic, na terenie dawnych kortów tenisowych, spółka Handwit postawiła 11-kondygnacyjny budynek w kształcie litery C. Pierwotnie miał być niższy, bliższy Amberowi. Z kolei w zachodniej części miasta powstał 16-piętrowy apartamentowiec Aquamarina Onyx.

Także przy Promenadzie Gwiazd, tuż przy plaży, firma Siemaszko planuje dwa wieżowce 17-piętrowe (55 m wysokości, 300 apartamentów).

Polityka 28.2019 (3218) z dnia 09.07.2019; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Morze betonu"
Reklama