Kraj

Synowie założyciele

Pokolenie Schetyny – polityczni pechowcy

Grzegorz Schetyna jako działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów prowadzi spotkanie z Lechem Wałęsą na Uniwersytecie Wrocławskim, luty 1989 r. „Starzy” patrzyli na „młodych” z pobłażaniem, w nowej rzeczywistości dla liderów najmłodszego pokolenia opozycji zabrakło miejsca. Grzegorz Schetyna jako działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów prowadzi spotkanie z Lechem Wałęsą na Uniwersytecie Wrocławskim, luty 1989 r. „Starzy” patrzyli na „młodych” z pobłażaniem, w nowej rzeczywistości dla liderów najmłodszego pokolenia opozycji zabrakło miejsca.
Pokolenie Grzegorza Schetyny nie miało w polityce szczęścia. Przez długi czas byli za młodzi do poważnej polityki, potem nagle okazali się zbyt starzy. Czy mają jeszcze poważną rolę do odegrania?
Grzegorz Schetyna przyznaje, że po porażce w 1993 r. liberałowie nauczyli się wyrachowania i ostrożności, porzucili dawne marzenia.Mieczysław Michalak/Agencja Gazeta Grzegorz Schetyna przyznaje, że po porażce w 1993 r. liberałowie nauczyli się wyrachowania i ostrożności, porzucili dawne marzenia.

Książkowy wywiad rzeka z Grzegorzem Schetyną ukazał się tuż po wyborach europejskich. I nie był to zbyt szczęśliwy moment na tego typu publikację. Miał to być przecież portret polityka przymierzającego się do wielkiego zwycięstwa, na ostatniej prostej przed objęciem władzy. Tymczasem wynik majowej elekcji zdecydowanie obniżył nastroje, co musiało wpłynąć na odbiór książki.

Choć mimo wszystko jest to lektura godna uwagi. Wiele bowiem mówi o formacji ideowej i politycznej, z której wywodzi się Schetyna.

Polityka 28.2019 (3218) z dnia 09.07.2019; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Synowie założyciele"

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020