Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Synowie założyciele

Pokolenie Schetyny – polityczni pechowcy

Grzegorz Schetyna jako działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów prowadzi spotkanie z Lechem Wałęsą na Uniwersytecie Wrocławskim, luty 1989 r. „Starzy” patrzyli na „młodych” z pobłażaniem, w nowej rzeczywistości dla liderów najmłodszego pokolenia opozycji zabrakło miejsca. Grzegorz Schetyna jako działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów prowadzi spotkanie z Lechem Wałęsą na Uniwersytecie Wrocławskim, luty 1989 r. „Starzy” patrzyli na „młodych” z pobłażaniem, w nowej rzeczywistości dla liderów najmłodszego pokolenia opozycji zabrakło miejsca.
Pokolenie Grzegorza Schetyny nie miało w polityce szczęścia. Przez długi czas byli za młodzi do poważnej polityki, potem nagle okazali się zbyt starzy. Czy mają jeszcze poważną rolę do odegrania?
Grzegorz Schetyna przyznaje, że po porażce w 1993 r. liberałowie nauczyli się wyrachowania i ostrożności, porzucili dawne marzenia.Mieczysław Michalak/Agencja Gazeta Grzegorz Schetyna przyznaje, że po porażce w 1993 r. liberałowie nauczyli się wyrachowania i ostrożności, porzucili dawne marzenia.

Książkowy wywiad rzeka z Grzegorzem Schetyną ukazał się tuż po wyborach europejskich. I nie był to zbyt szczęśliwy moment na tego typu publikację. Miał to być przecież portret polityka przymierzającego się do wielkiego zwycięstwa, na ostatniej prostej przed objęciem władzy. Tymczasem wynik majowej elekcji zdecydowanie obniżył nastroje, co musiało wpłynąć na odbiór książki.

Choć mimo wszystko jest to lektura godna uwagi. Wiele bowiem mówi o formacji ideowej i politycznej, z której wywodzi się Schetyna. Pomaga zrozumieć zarówno źródła jej dawniejszych sukcesów, jak i obecnego kryzysu.

Nieprzypadkowo książka nosi tytuł „Historia pokolenia”. W końcu zarówno Schetyna, jak i przeprowadzający z nim wywiad Cezary Michalski pochodzą z tego samego rocznika ’63. Pokoleniowa wspólnota losu była więc oczywista, tworząc ramę tej opowieści. Choć oczywiście obaj rozmówcy próbowali nadać jej szerszy wymiar. Rzecz jasna nie w sposób dosłowny, chodzi przecież o wąski wycinek tego pokolenia: wywodzący się z formacji inteligenckiej, od zawsze angażujący się w sprawy publiczne, oddychający polityką.

Rozbudzona wolność

A zatem dzieje tego pokolenia zaczynają się w okresie solidarnościowego karnawału. To czas wyjątkowy, kiedy peerelowskie skostnienie ustępuje przed chaosem nagle rozbudzonej wolności, często wręcz anarchicznym. Młodzi ludzie, którzy wchodzili wtedy w dorosłość, siłą rzeczy za normę brali coś, co w tamtej epoce stanowiło wyjątek od normy. Gdy więc przyszedł stan wojenny, nie dali się spacyfikować. Inaczej niż zdecydowana większość spośród mitycznych dziesięciu milionów. Chwycili za kamienie i pobiegli na ulice ganiać się z zomowcami.

Schetyna bez reszty mieści się w tym kanonie biograficznym. Dzieciństwo spędzone w Opolu, ale z korzeniami rodzinnymi pozostawionymi we Lwowie.

Polityka 28.2019 (3218) z dnia 09.07.2019; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Synowie założyciele"
Reklama