Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Basen z widokiem na morze

W tym roku, ze względu na pogodę, turystów nad Bałtykiem było nieco mniej niż rok wcześniej. Plaża w Ustroniu Morskim. W tym roku, ze względu na pogodę, turystów nad Bałtykiem było nieco mniej niż rok wcześniej. Plaża w Ustroniu Morskim. Gerard / Reporter

Właśnie kończy się kolejny sezon nad Bałtykiem. Zapowiadało się, że katastrofa klimatyczna przynajmniej plażowiczom sprawi radość i nad Bałtykiem zostanie pobity kolejny rekord pod względem liczby turystów. Katastrofa owszem była, ale pogodowa. – Niestety początek lipca, który otwiera pik odwiedzin, w tym roku był zimny i deszczowy. Lało przez kilka dni z rzędu. W Polskę poszła fama, że nie ma pogody, więc nie wszystkie kwatery znalazły chętnych – mówi Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni i Juraty. Obłożenie bada najczulszym barometrem: zużyciem wody. – W tym roku było niższe niż w ubiegłym. Trzeba jednak przyznać, że poprzednie dwa lata były bardzo udane – dodaje. W 2018 r. do liczących w sumie 3,8 tys. mieszkańców Juraty i Jastarni przyjechało prawie 30 tys. turystów. Plaże przeżywały stan oblężenia. W tym roku takich tłumów nie było.

Do tego tradycyjnie po 15 sierpnia turystów zacznie szybko ubywać. Ostatni znikną pod koniec sierpnia, bo nad Bałtykiem ciągle nie udała się sztuczka z wydłużeniem sezonu odwiedzin. – Czerwiec to idealny czas nad polskim morzem. Niestety mało kto o tym wie. No i ze względu na rok szkolny mało kto może skorzystać – mówi Krzysztof Swat, burmistrz Krynicy Morskiej. Nadmorskie gminy próbowały już różnych wybiegów, włącznie z pomysłem skrócenia roku szkolnego, budową sieci tras rowerowych i zachęt finansowych dla tych, którzy zdecydują się na postawienie hoteli z podwyższonym standardem. Trasy rowerowe, choć atrakcyjne, nie okazały się takim dobrym strzałem jak drogie hotele. – Bałtyk to piękne morze, ale trudne do sprzedania turystycznie – mówi Marta Chełkowska, prezes Pomorskiej Regionalnej Izby Turystycznej. – Część właścicieli hoteli stawia na atrakcyjność niezależną od pogody, czyli, jak żartobliwie mówią, „basen z widokiem na morze”.

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama