Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Niestety będzie taniej

Wojny cenowe firm ubezpieczeniowych

Przy wyborze ubezpieczyciela lepiej nie kierować się tylko niską ceną, ale również jakością usługi. Przy wyborze ubezpieczyciela lepiej nie kierować się tylko niską ceną, ale również jakością usługi. Beata Zawrzel / Reporter

Po prawie trzech latach podnoszenia opłat za obowiązkowe ubezpieczenie OC firmy szykują się do następnej wojny cenowej. Dla ubezpieczonych oznacza to niższe składki. – Ale dla poszkodowanych niższe wyceny szkód i trudniejsze negocjacje z ubezpieczycielami – mówi Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy, do którego wpływają skargi od klientów. Mechanizm odbijania sobie kosztów na jakości usług odszkodowawczych jest stary jak polski rynek ubezpieczeniowy. I po spokojniejszych ostatnich latach już widać, że ubezpieczyciele szykują nowe patenty na obniżanie wycen.

Bardzo długo walczyliśmy z procederem tzw. amortyzacji, czyli obniżaniem wycen części ze względu na starszy wiek pojazdu – tłumaczy Wiktorow. Ubezpieczyciele argumentowali, że skoro część używana była przez, powiedzmy, pięć lat, to w czasie naprawy nie można stosować w jej przypadku 100-proc. wyceny, a np. tylko 70-proc. – Poszliśmy z tym do Sądu Najwyższego, który przyznał nam rację i uznał, że takie działanie jest niedopuszczalne – dodaje nasza rozmówczyni. Firmy zaczęły stosować mechanizm „urealnienia cen”, który w zasadzie jest tym samym zabiegiem, co niższe wyceny ze względu na amortyzację. Tylko ładniej się nazywa.

Rzecznik finansowy zachęca więc klientów do szukania sprawiedliwości u niezależnych od ubezpieczycieli rzeczoznawców. Tym bardziej że w myśl wydanego kilka dni temu wyroku Sądu Najwyższego klient ma prawo domagać się, żeby za pracę rzeczoznawcy zapłacił jego ubezpieczyciel. Decyzja jest przełomowa i korzystna dla klientów. Ale może się skończyć tym, że wiele spornych spraw trafi do sądu. Dla ubezpieczycieli niezależne wyceny będą oznaczały skokowy wzrost wypłacanych odszkodowań. Wobec zbliżającej się wojny cenowej tym bardziej nie będą chcieli na to przystać.

Polityka 37.2019 (3227) z dnia 10.09.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Niestety będzie taniej"
Reklama