Kraj

Religijne okienko

Religia w planie lekcji: rzadko pierwsza i rzadko ostatnia

Abp Sławoj Leszek Głódź odmówił ograniczenia liczby godzin katechezy. Abp Sławoj Leszek Głódź odmówił ograniczenia liczby godzin katechezy. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
W placówkach z dużą liczbą klas pierwszych nie da się ułożyć planu zajęć tak, aby religia zawsze wypadała na pierwszej lub ostatniej lekcji.

Szkoły średnie wciąż mają problem z ułożeniem planów lekcji. W placówkach z dużą liczbą klas pierwszych nie da się ułożyć ich tak, aby religia zawsze wypadała na pierwszej lub ostatniej lekcji. A to oznacza, że uczniowie, których rodzice nie zapisali na religię, mają tzw. okienka między zajęciami. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji sprzed 27 lat – wydanego, gdy katecheza wracała do szkół – to dwie godziny tygodniowo (przez 12 lat obowiązkowej nauki to w sumie 564 godziny – przy np. 372 godz. historii czy 392 godz. geografii liczba ta robi wrażenie). Dlatego dyrektorzy szkół średnich występowali do kurii z prośbą o wyrażenie zgody na jedną godzinę religii. Zmniejszenie liczby godzin religii jest możliwe, ale jedynie za pisemną zgodą biskupa diecezjalnego – to konsekwencja konkordatu.

Odpowiedzi nadeszły różne. W Poznaniu jedną godzinę religii będą mieli tylko przyszłoroczni maturzyści. Tylko dzięki tej drobnej zmianie plany lekcji się skróciły, w niektórych szkołach nie ma dwóch zmian, a nastolatki nie kończą zajęć wieczorem. W Warszawie „decyzja (...) będzie wydawana na wniosek szkoły, za zgodą biskupa i za pośrednictwem proboszcza miejsca, bo to on jest odpowiedzialny za organizację lekcji religii na swoim terenie. Będzie dotyczyła jedynie klas pierwszych obecnego naboru szkół średnich i będzie wydawana tylko w wyjątkowych sytuacjach” – brzmi stanowisko dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży warszawskiej kurii metropolitalnej. W Łodzi mniej lekcji religii będą mieli uczniowie 14 szkół średnich. Abp Grzegorz Ryś zgody odmówił pięciu placówkom, które w jego opinii nie uzasadniły wniosków wystarczająco złymi warunkami lokalowymi.

Kurie gdańska i krakowska uznały, że nie ma powodów, aby ograniczać liczbę godzin katechezy. Abp Sławoj Leszek Głódź kategorycznie odmówił jeszcze przed złożeniem oficjalnego wniosku w tej sprawie. Prezydent Krakowa swój wniosek motywował tym, że w pierwszych klasach będą dwa roczniki i może pojawić się problem z pomieszczeniem wszystkich w szkołach. Krakowska kuria zaproponowała więc, że część zajęć może się odbyć w salkach katechetycznych.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Religijne okienko"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną