Kraj

Młodzi się burzą

Nadeszło pokolenie kryzysu klimatycznego? Nadeszło pokolenie kryzysu klimatycznego? Witold Spisz / Reporter

Jak zapowiedzieli, tak zaplanowali i wykonali – Protest Tysięcy Miast był największą dotychczas globalną mobilizacją w obronie klimatu zorganizowaną w ok. 140 państwach. Poprzednia demonstracja: Strajk dla Klimatu (15 marca) zaangażowała 1,4 mln uczestników, głównie uczniów szkół średnich. Tym razem skala protestu była wielokrotnie większa, a młodzież zyskała wsparcie największych międzynarodowych organizacji związkowych oraz mediów.

Strajkowa fala dotarła także do Polski, gdzie organizacji protestu podjął się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zrzeszający aktywistów z całej Polski. Akces zgłosiło ponad 60 miast, największa – licząca ok. 10 tys. uczestników – manifestacja przeszła ulicami Warszawy. Młodzież przygotowywała się do akcji od wielu tygodni – data 20 września nie była przypadkowa, Protest Tysięcy Miast odbył się w przeddzień Szczytu Młodych, który z kolei poprzedził Szczyt Sekretarza Generalnego ONZ zorganizowany 23 września w Nowym Jorku. Organizatorzy zadbali nie tylko o kalendarz, ale także o wsparcie mediów, a główną ich rzeczniczką w wymiarze globalnym została 16-letnia Greta Thunberg. To ona w sierpniu ubiegłego roku rozpoczęła w Sztokholmie samotny strajk szkolny dla klimatu, który uczynił z młodej Szwedki ikonę młodzieżowego ruchu klimatycznego.

W Polsce młodzi pokazali umiejętności, jakich raczej po nastolatkach się nie spodziewamy: zdolność do współpracy, planowania i koordynacji w wymiarze krajowym i międzynarodowym, kreatywność i kompetencje komunikacyjne, świadomość obywatelską i polityczną, szacunek dla wiedzy naukowej, myślenie w długiej strategicznej perspektywie. Jeszcze przed protestem wystosowali list otwarty do polityków, potem ogłosili postulaty, w których domagają się m.in., aby rząd uznał katastrofę klimatyczną, by w programie szkolnym znalazła się wiedza o kryzysie klimatycznym, media wzięły odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa, parlament powołał ekspercką Radę Klimatyczną i jak najszybciej rozpoczęto sprawiedliwą transformację gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Polityka 39.2019 (3229) z dnia 24.09.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama