Partie pokazały swoje programy. Zostaliśmy zaproszeni do cudownej krainy, gdzie słońce nigdy nie zachodzi, a problemy same się rozwiązują. Warto zajrzeć, co jest pod tym obrazkiem.
Rozważania o składkach na ZUS w czasie, kiedy decyduje się przyszłość praworządnego państwa, to tylko złudzenie normalności.
Karanie sędziego za interpretację prawa to wkroczenie w sferę konstytucyjnej władzy sądzenia. To tak, jakby karać posła za głosowanie za lub przeciw jakiejś ustawie.
Sytuację, w której instytucje unijne muszą bronić niezależności polskich sądów i niezawisłości polskich sędziów przed polskim rządem, Mazowiecki traktowałby jako gorzkie narodowe upokorzenie.
Rozmowa z dr. hab. Jarosławem Flisem, politologiem, o tym, co mówią przedwyborcze sondaże i co się jeszcze może wydarzyć w elektoratach.
PSL bardzo się zmienił w tej kadencji. Ale na razie wyborcy albo tego nie widzą, albo to ignorują. Jednak wejście ludowców do Sejmu to racja stanu dla całej opozycji.
Rozmowa z Frédérikiem Martelem, pisarzem, socjologiem, dyplomatą, autorem bestsellera „Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie”, o utajonym systemie homoseksualnym w Kościele rzymskokatolickim.
Katastrofa, jaką miały przynieść rządy PiS, wciąż nie wydaje się ogółowi społeczeństwa na tyle sugestywna, aby przeważyć wynik nadchodzących wyborów.
Najwięcej wydajemy na papierosy, alkohol i mięso. A na drugą nóżkę na suplementy diety. Ze zdrowiem Polaków jest jak w kawale: dobrze, ale nie beznadziejnie.
Dziewczynka czy chłopiec? A co jeśli odpowiedź jest bardziej złożona? Rozmowa z Magdą Rakitą o interpłciowości.
Z Bałtykiem nie ma żartów, niszczenie polskiego wybrzeża postępuje w zastraszającym tempie. Ochrona natury przegrywa z chęcią zysku.
Wychowałem temu krajowi oddane plemię na swojej dzielnicy – pęka z dumy Damian Bieńko, wódz narodowców z Grochowa.
Rozmowa z profesorem Alojzym Z. Nowakiem, dziekanem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Każdego dnia ludzie tracą swoje mieszkania. Padają łupem oszustów i cwaniaków. Lądują na bruku. Minister Ziobro obiecywał zrobić z tym porządek. Miał cztery lata. No i jakoś nie zdążył.
Rozmowa z Andrzejem Radzikowskim, pełniącym obowiązki szefa OPZZ.
Atak na saudyjskie instalacje naftowe to zwiastun nowego rodzaju wojny, w której dziś nie ma szans żadna zachodnia armia. Z Amerykanami włącznie.
Rozmowa z sinologiem prof. Bogdanem Góralczykiem o tym, jak siedem dekad komunizmu zmieniło Chiny. I jak Chiny zmieniły komunizm.
Beniamin Netanjahu, który dominował w izraelskiej polityce od 2009 r., desperacko walczy o utrzymanie się przy władzy. I nawet jeśli teraz przegra, to jednak wygrał, bo diametralnie zmienił swój kraj.
105 lat temu, we wrześniu 1914 r., Rosjanie po raz pierwszy zajęli Lwów, stolicę austriackiej Galicji. Ta okupacja była przedsmakiem nieszczęść, jakie spadły na wiele polskich miast w XX w.
Podczas odpoczynku na Podhalu warto przyjrzeć się peerelowskim domom. Ich dziwne proporcje wynikają z walki kapitału z socjalistycznymi przepisami.
Udało się odtworzyć staroegipskie perfumy z Mendes w Delcie Nilu. Kleopatra VII, która je ponoć uwielbiała, pewnie by ich nie rozpoznała, a współczesnych wielbicieli lekkich perfum raczej nie zachwycą.
Środki owadobójcze o nazwie neonikotynoidy zyskały złą sławę zabójców owadów zapylających. Czy na pewno zasłużenie?
Chaos w szkołach spowodowany przez zmianę systemu edukacji wywołał nieoczekiwany skutek – wyraźne poruszenie wśród rodziców i uczniów. Zachęcamy do obejrzenia debaty z samorządowcami poświęconej w całości tej tematyce.
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
W wyścigach samochodowych chodzi o rywalizację. A o co chodzi w sportowych zegarkach o motoryzacyjnym rodowodzie? W pewnym sensie o to samo: precyzję, wytrzymałość oraz osiągnięcie najlepszego wyniku. Świat wyścigów i świat zegarków łączy jeszcze jedno: emocje.
Nowe technologie miały służyć rozwojowi ludzkości, tymczasem uzależniają nas, zwracają przeciw sobie i pchają w objęcia trolli. Jak temu zaradzić? Trzech technologicznych guru ma odpowiedzi.
Charles Leclerc, lat 22, to wielka nadzieja Ferrari oraz kibiców Formuły 1 znudzonych dominacją Mercedesa.
Szalony, dziki, nasycony anarchią i autoironią spektakl odreagowujący życiową paranoję z głupiejącą ojczyzną w tle.
Kasia Smutniak w „(Nie)znajomych” Tadeusza Śliwy wciela się w postać Ewy – tej samej, którą trzy lata temu zagrała we włoskiej wersji tego filmu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paola Genovesego.
Scenariusz jest oparty na reportażu T. Christiana Millera i Kena Armstronga, nagrodzonym Pulitzerem i rozwiniętym w książce „Niewiarygodne.
Od strony wykonawczej to prawdziwy majstersztyk.
Referencje musicalu budzą respekt: ponad 2,3 tys. spektakli na Broadwayu, 20 światowych produkcji, a nawet adaptacja filmowa z Tomem Cruise’em i Catherine Zetą-Jones.
Najnowsza książka prozatorska Jerzego Pilcha „Żółte światło” wpisuje się doskonale w nowy etap twórczości tego autora.
Autoetnografia uprawiana przez Reimann pozwala uchwycić proces dochodzenia do samoakceptacji.
King, jak to ma ostatnio w zwyczaju, wyprowadza przy okazji parę ciosów wymierzonych bezpośrednio w Donalda Trumpa, ale jego książka jest przede wszystkim metaforą wadliwego systemu.
Blind Boys of Alabama to klasa sama w sobie.
Doskonała próbka testowa dla początkujących i duża porcja stylowego grania i śpiewania dla zaawansowanych.
Najbardziej prestiżowym miejscem, w którym zabrzmi muzyka Moniuszki w jego roku jubileuszowym, będzie słynna sala, w której na co dzień grają Filharmonicy Berlińscy, jedna z najlepszych orkiestr świata.
Całość jak zawsze w Operze Narodowej.
Krakowski festiwal od paru lat przypomina outsiderów i wizjonerów muzycznych wybiegających w przyszłość.
Moi biedni i bogaci bohaterowie myślą o sobie nawzajem jak o kosmitach – mówi Bong Joon-ho, reżyser nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu „Parasite”.
Rosja to jedno z ostatnich miejsc, gdzie czuje się szacunek dla artysty – opowiada Rafał Siwek, najlepszy polski bas średniego pokolenia, ceniony i na Wschodzie, i na Zachodzie.
Legendarny „Słownik miejsc wyobrażonych” wreszcie ukazał się po polsku. Czyta się go z dziką przyjemnością.
Festiwal w Gdyni miał być świętem polskiego kina. Stał się areną sporów i przepychanek politycznych, z widmem środowiskowego bojkotu w tle.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Jeśli pytają się nas na spotkaniach autorskich „a co to jest właściwie feminizm”, odpowiadamy – solidarność kobiet.
Oczywiście fakt, że prezes dzisiaj kogoś odrzuca, nie oznacza, że będzie odrzucał jutro.
Prawo do identyfikowania ludzi wedle ich domniemanej tożsamości stanowi część naszej wolności.
Patryk Jaki się rozmarzył. Uwierzył, że „jego ludzie” staną się języczkiem u wagi.
W pewnym sensie, co przykre, Jarosław Kaczyński nie ukrywa, że nadal nie czuje się w Polsce całkiem bezpieczny.
Każdy ma pod powiekami swój obraz Warmii i Mazur złożony z ulubionych zakątków tej krainy i własnej wrażliwości historycznej.
Jaka normalna kampania
Rozważania o składkach na ZUS w czasie, kiedy decyduje się przyszłość praworządnego państwa, to tylko złudzenie normalności.