Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Thomas Cook przerywa wakacje

Upadek Thomasa Cooka

Biuro podróży Thomas Cook ogłosiło upadłość. Biuro podróży Thomas Cook ogłosiło upadłość. Chris Ratcliffe/Bloomberg / Getty Images

Trwa Operacja Matterhorn – sprowadzenia do domu 150 tys. brytyjskich wczasowiczów, którzy przebywali za granicą, kiedy ich biuro podróży Thomas Cook, najstarsze i jedno z największych na świecie, po 178 latach funkcjonowania ogłosiło nagle upadłość. Do 900 mln funtów wsparcia, oferowanego przez największego udziałowca – chiński Fosum, nie udało się dopożyczyć kolejnych 200 mln na bieżące wydatki. Brytyjski rząd wyczarterował 45 samolotów i ogłosił największą po wojnie akcję repatriacyjną. W sumie za granicą pozostało ponad 600 tys. klientów Cooka, w tym 140 tys. Niemców. Firma była rynkowym gigantem, miała hotele i cztery linie lotnicze, zatrudniała 22 tys. pracowników. To Thomas Cook wymyślił rewolucyjny „pakiet wakacyjny”: podróż plus hotel i posiłki. Po latach, mocno przeinwestowawszy, padł – jak tłumaczą analitycy – ofiarą kolejnej rewolucji… cyfrowej. Dziś, korzystając z udogodnień internetu, każdy może być swoim własnym biurem podróży.

Po drodze doszły kłopoty z najpopularniejszymi kierunkami: Grecją, potem Egiptem, Tunezją i Turcją, a ostatnio doszła brexitowa niepewność i wstyd przed lataniem. Ale to tylko pogłębiło główny problem strukturalny: Thomas Cook nie był przygotowany na wyzwania XXI w. Jego upadek będzie miał niewątpliwie liczne negatywne konsekwencje dla całej branży turystycznej; zatonięcie takiego giganta długo pozostawia słoje na wodzie.

Biuro podróży Neckermann Polska, które jest częścią Thomas Cook Group, podało w oświadczeniu zarządu, że jako odrębna spółka polskiego prawa handlowego dalej prowadzi normalną działalność. A wszyscy polscy klienci – ci, którzy obecnie przebywają za granicą, jak i ci, którzy jeszcze nie wyjechali, „będą realizowali swoje wyjazdy wakacyjne zgodnie z planem”.

Polityka 39.2019 (3229) z dnia 24.09.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Thomas Cook przerywa wakacje"
Reklama