Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Jadalnia w garażu, kościół w stodole

Peerelowska architektura Podhala

Szkielet budowy. Szkielet budowy. Hans-Joachm Ort
Podczas odpoczynku na Podhalu warto przyjrzeć się peerelowskim domom. Ich dziwne proporcje wynikają z walki kapitału z socjalistycznymi przepisami.
Wysokie dachy dawały szansę na umieszczenie w powstałej dzięki nim „nieużytkowej powierzchni mieszkalnej” niemałej liczby gości.Hans-Joachm Ort Wysokie dachy dawały szansę na umieszczenie w powstałej dzięki nim „nieużytkowej powierzchni mieszkalnej” niemałej liczby gości.

Wielka hossa turystyczna przyszła na Podhale bezpośrednio po Październiku 1956 i trwała przez całą epokę gomułkowską. W 1957 r. przyjechało pod Giewont 830 tys. gości, a dekadę później prawie 2,5 mln. Nie było ich gdzie umieścić, zwłaszcza że państwo wykazywało się indolencją w zapewnieniu potrzebnej infrastruktury i ostatnią inwestycją w tzw. bazę otwartą był oddany w 1958 r. Dom Turysty. Jedynym wyjściem było przyzwolenie na budownictwo prywatne przeznaczone dla gości.

Rozpoczęte na przełomie lat 50.

Polityka 39.2019 (3229) z dnia 24.09.2019; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Jadalnia w garażu, kościół w stodole"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022