Radczyni Anna Bufnal, która prowadzi sprawy o zadośćuczynienie za represje doznane w okresie PRL, alarmuje, że tzw. ustawa lutowa w części zapisów jest niezgodna z konstytucją, co otwiera drogę do uznania za nieważne orzeczeń wydanych wobec represjonowanych za działalność niepodległego bytu Państwa Polskiego.
O historii polskich zegarków na rękę po II wojnie światowej z prof. Błażejem Brzostkiem z Wydziału Historii UW rozmawia Marcin Zaremba.
Był pierwszym ministrem spraw wewnętrznych po upadku PRL i senatorem kilku kadencji. Ale najpierw i najdłużej był redaktorem. Biografia Krzysztofa Kozłowskiego to opowieść o bardzo szczególnej drodze do wolności.
Co łączy Ukrainę z Wietnamem Północnym, Laosem, Jemenem Południowym, Etiopią? Pomoc militarna z Warszawy.
Przy okazji premiery serialu „Brokat” rozmawiamy o prostytucji – a może po prostu pracy seksualnej – doby PRL.
IPN chce zmieniać historię według swojej współczesnej, upolitycznionej koncepcji. Rozdział tej historii, albo może rozdzialik, został napisany niedawno i, tak się składa, dotyczy także mnie. Ale przede wszystkim – ruchu Wolność i Pokój.
Paliwo, mięso, cukier – wszystko można zastąpić zamiennikami, co udowodnili chemicy w czasach kryzysów i wojen.
Muzeum Warszawy zdecydowało się na podróż w stosunkowo nieodległą przeszłość: lata odzyskiwania demokratycznej wolności. Wystawa „Błysk, mat, kolor” to fotograficzna opowieść o stolicy końca XX w. O czasach dla jednych fascynujących, dla innych traumatycznych. A dla młodych – prawie nieznanych.
„Narodowy spis zespołów”, czyli jak z księgi adresowej polskiej alternatywy wyczytać jej korzenie, a nawet kanon kulturalny Polaków.
Bareja miał ten niezwykły dar, że umiał wyłuskać takie zabawne rzeczy i budować z nich metaforę. „Misiów” mamy dziś masę – Maciej Łuczaki, autor książek o Stanisławie Barei, o dzisiejszym życiu po życiu jego filmów.