Dlaczego życie osób LGBT+ w PRL było mniej ukryte, niż mogłoby się wydawać? O codzienności osób nieheteronormatywnych w Polsce Ludowej Marcin Zaremba rozmawia z dr. Jędrzejem Bursztą i prof. Agnieszką Kościańską z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zapachy kształtują nasze doświadczenie świata, ale jak badać je w historii? O panoramie woni Polski Ludowej i ich kulturowym znaczeniu Marcin Zaremba rozmawia z prof. Błażejem Brzostkiem.
W okresie PRL – jak i wcześniej – Polacy byli narodem migrantów. Jedni byli przez państwo wypędzani, inni o wyjeździe marzyli.
Oficer wywiadu wojskowego Włodzimierz Barankiewicz uciekł za „żelazną kurtynę” w 1961 r. Jego syn Jacek, który został w Polsce, bada dokumenty i po latach odkrywa historię ojca.
O rewolucji seksualnej w Polsce Ludowej opowiada Anna Dobrowolska, autorka książki „Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL”.
O początkach polskiej rewolucji seksualnej opowiada dr Anna Dobrowolska, autorka wydanej właśnie książki „Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL”.
Prawnik, opozycjonista czasów PRL i szef MSW demokratycznej Polski. Wierzył, że dobrze przysłużył się Rzeczpospolitej.
Z okazji 30-lecia PRL Edward Gierek wręczył Leonidowi Breżniewowi Krzyż Wielki Orderu Virtuti Militari. Czy zszargał polską świętość, czy zamydlił oczy łasemu na honory gensekowi, by otwierać Polskę na Zachód?
Dlaczego w Polsce nie zrealizował się model chiński: połączenia kapitalizmu z autorytaryzmem? Na te pytania w rozmowie z Marcinem Zarembą odpowiada Michał Przeperski.
Od epokowych wyborów 4 czerwca 1989 r. minęło właśnie 35 lat. Jak przeorała nas transformacja? Kto wygrał, a kto przegrał – opowiada historyk Michał Przeperski, autor świeżo wydanej książki „Dziki Wschód”.