Przy okazji świetnie przyjmowanych nagrań Henryka Debicha rozmawiamy o tym, jak wyjątkowa była rola polskich orkiestr rozrywkowych i skąd taki renesans ich muzyki właśnie dziś.
40 lat po zamknięciu kultowego pisma „Relax” na rynku znowu... „Relax”. Jak się ma nowy do starego? Wszak zapisał się w historii jako czasopismo, w którym publikowali mistrzowie.
Na półmetku serial TVP „Osiecka” wydaje się mniej kontrowersyjny, niż się zapowiadało, ale też mniej ekscytujący i przekonujący, niż mogłoby być.
Tuż przed wigilią zmarła prof. Ariadna Gierek-Łapińska, światowej sławy okulistka. Jej życie i ogrom pracy potwierdzają sprawiedliwą prawdę: nawet wielcy upadają.
„Wiadomości” TVP chwalące rząd i ganiące Zachód przypominają klon „Dziennika Telewizyjnego” z lat 70.
Sam o sobie mówi, że należy do alarmistów, a do tego jest spośród nich najbardziej radykalny i histeryczny. W jakiej sprawie alarmuje?
Właśnie świętowaliśmy 40. rocznicę Sierpnia. Mało kto pamięta, że pierwsze poważne wystąpienie robotników przeciwko „władzy ludowej” miało miejsce 34 lata wcześniej.
W PRL wstrzymywano awanse naukowe ludzi, którzy narazili się władzy.
Kultura dotrzymywała kroku wielkiej historii. Oto miniprzegląd – zwłaszcza jej odmiany masowej. Dość obiektywny, ale i bardzo osobisty. I siłą rzeczy niepełny.
Pod koniec epoki PRL polscy przemytnicy zawędrowali do Indii. Na szmuglerskich szlakach złotego trójkąta Indie–Singapur–Nepal spotkało się wielu przyszłych budowniczych polskiego kapitalizmu. Jeden z nich postanowił o tym opowiedzieć.