Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Wiarygodne

Recenzja serialu: „Niewiarygodne”, reż. Susannah Grant

„Niewiarygodne”, reż. Susannah Grant „Niewiarygodne”, reż. Susannah Grant Netflix / materiały prasowe
Scenariusz jest oparty na reportażu T. Christiana Millera i Kena Armstronga, nagrodzonym Pulitzerem i rozwiniętym w książce „Niewiarygodne.

Prawdziwa historia gwałtu”, dokumentującym śledztwa w sprawie gwałtów na kobietach w stanach Washington i Colorado. Akcja serialu toczy się równolegle w 2008 i w 2011 r. Bohaterką pierwszej linii czasowej jest nastolatka po przejściach (Kaitlyn Dever), której proces wychodzenia na życiową prostą przerywa gwałt i – będący równie silną traumą – brak wiary policjantów oraz otoczenia w jej relację, a potem piętno kłamczuchy. W drugiej części prym wiodą dwie charyzmatyczne policjantki (Toni Collette i Merritt Wever), wierzące ofiarom i zdeterminowane, aby znaleźć sprawcę, zanim zaatakuje ponownie. Śledztwo jest trudne także dlatego, że gwałciciel doskonale orientuje się w lukach w policyjnych procedurach, m.in. dzięki podręcznikowi autorstwa policjantów, który sprzedał się w tysiącach egzemplarzy i służy jako instruktaż dla przyszłych gwałcicieli. Tytuł serialu Netflixa odnosi się zarówno do systemowego braku wiarygodności, z jakim borykają się kobiety zgłaszające napaść na tle seksualnym, jak i do niewiarygodnego zbiegu okoliczności i równie niewiarygodnej determinacji śledczych, które pozwoliły połączyć oddzielne przypadki gwałtów w serię. Bo – znów systemowo – gwałty traktowane są przez policję z dużo większą nonszalancją niż inne ciężkie przestępstwa, co utrudnia wykrywanie sprawców. Serial – który powinni obejrzeć wszyscy, nie tylko kobiety – najlepszy jest, kiedy po prostu drobiazgowo pokazuje śledztwo i życie ofiar. Gorszy – gdy niepotrzebnie stawia kropkę nad „i”, każąc bohaterkom wygłaszać słuszne, ale oczywiste opinie. Całość zaś prowokuje do pytania: a jak to wygląda w Polsce?

Niewiarygodne (Unbelievable), Netflix, 8 odc.

Polityka 39.2019 (3229) z dnia 24.09.2019; Afisz. Premiery; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiarygodne"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Mleczaki króla Karola, dżuma, inkwizycja. Średniowiecze odsłania swoje tajemnice

Ludzie średniowiecza mają w sobie element tajemnicy, ponieważ znajdują się w pół drogi między tym, co dla nas znajome, a tym, co niedostępne – uważa Dan Jones, autor książki „Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”.

Tomasz Targański
23.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną