Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

Ból w ulu

Czy neonikotynoidy rzeczywiście zabijają pszczoły?

Kwestia ewentualnej szkodliwości neonikotynoidów jest bardzo istotna w kontekście ochrony przyrody. Kwestia ewentualnej szkodliwości neonikotynoidów jest bardzo istotna w kontekście ochrony przyrody. Getty Images
Środki owadobójcze o nazwie neonikotynoidy zyskały złą sławę zabójców owadów zapylających. Czy na pewno zasłużenie?
Liczba rodzin pszczelich i w Polsce i na świecie wręcz lekko rośnie.Boris Smokrovic/Wikipedia Liczba rodzin pszczelich i w Polsce i na świecie wręcz lekko rośnie.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ma kłopoty. Internetowy serwis informacyjny OKO.press opisał, jak rok temu w ciągu zaledwie sześciu dni wydał on zezwolenie na użycie neonikotynoidów, czyli środków owadobójczych. W 2018 r. Unia Europejska całkowicie zakazała ich stosowania na polach, uzasadniając to potencjalną wysoką szkodliwością dla pszczół i innych owadów zapylających. Ale dopuściła odstępstwa i z tego błyskawicznie skorzystał minister Ardanowski. Tyle że miał przy tym działać wbrew przepisom obowiązującym w Polsce – pisze OKO.press.

Rzecz w tym, że m.in. nie dopuścił organizacji Greenpeace do udziału w postępowaniu dotyczącym wydawania pozwolenia. Minister rolnictwa rzeczywiście poszedł utartą pisowską ścieżką: lekceważenia procedur. Ale druga strona sporu – organizacja Greenpeace – też zagrała nieczysto. Obwinianie Jana Krzysztofa Ardanowskiego o „podpisanie wyroku na pszczoły” czy „przyspieszanie katastrofy ekologicznej” trudno ocenić inaczej niż jako demagogiczne. Czasowe (na 120 dni) i kontrolowane użycie dwóch neonikotynoidów wyłącznie w uprawach rzepaku oraz buraka cukrowego w świetle dostępnej wiedzy naukowej nie stanowi bowiem aż tak poważnego zagrożenia dla pszczół ani dzikich owadów zapylających. Ponadto zezwolenie Ardanowskiego nie jest czymś wyjątkowym: podobne wydało swoim rolnikom 16 innych państw Unii.

Czytaj także: Neonikotynoidy to nie „wyrok na pszczoły”. 6 faktów kontra fake news

Polska nie wyróżnia się też pod względem wysokiej temperatury sporu o neonikotynoidy.

Polityka 39.2019 (3229) z dnia 24.09.2019; Nauka; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Ból w ulu"
Reklama