Oto dylemat współczesnego uczonego: czy można naciągać wyniki badań w słusznej sprawie? Straszyć wymieraniem, czy nie?
Są wrażliwsze od innych zwierząt na zmiany w środowisku. Dlatego jeżeli z motylami dzieje się coś złego, to znaczy, że coś złego dzieje się z przyrodą – ostrzegają badacze motyli Marcin Sielezniew i Izabela Dziekańska.
Liczba owadów i płazów gwałtownie spada. Dzieje się tak prawdopodobnie na całym świecie z jednej przyczyny: działalności człowieka.
Tak wynika z najnowszego raportu. Jednak doniesienia o dramatycznym spadku liczebności owadów pojawiły się już wcześniej.
Dr hab. Marcin Zych, ekolog roślin i badacz ich interakcji ze zwierzętami z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, o seksie roślin i ich przebiegłości.
O tegorocznej pladze komarów mówi się dużo i zazwyczaj w słowach powszechnie uznawanych za obraźliwe. Padają deklaracje otwartej wojny, z opryskami włącznie. Tymczasem po bliższym poznaniu okazuje się, że nie taki komar straszny.
Entomolodzy alarmują: w wielu miejscach na świecie drastycznie spada liczebność owadów.
Problem umierających pszczół istnieje od dobrych 20 lat, ale nasilił się i przyjął formę pomoru, zwłaszcza w Ameryce.
O hodowaniu pasożytów na własnej skórze i śpiewach godowych pasikoników opowiada dr Piotr Naskręcki, entomolog z Uniwersytetu Harvarda i dyrektor Laboratorium Bioróżnorodności w Mozambiku.
Samice modliszek oraz niektórych pająków pożerają żywcem swoich partnerów podczas zalotów lub kopulacji. Tak dramatyczna śmierć przynosi sporo korzyści: czasem zjadającej, czasem zjadanemu.