Świat

Czajnik zaczyna gwizdać

Jak siedem dekad komunizmu zmieniało Chiny

Selfie z pomnikiem Mao Zedonga i Zhu De w Jianchuan Museum w chińskiej prowincji Syczuan. Selfie z pomnikiem Mao Zedonga i Zhu De w Jianchuan Museum w chińskiej prowincji Syczuan. Kim Kyung Hoon/Reuters / Forum
Rozmowa z sinologiem prof. Bogdanem Góralczykiem o tym, jak siedem dekad komunizmu zmieniło Chiny. I jak Chiny zmieniły komunizm.
Bogdan GóralczykMichał Dyjuk/Reporter Bogdan Góralczyk

JĘDRZEJ WINIECKI: – 1 października Chińska Republika Ludowa obchodzi 70. urodziny, feta będzie ogromna. Kto i co świętuje?
BOGDAN GÓRALCZYK: – Członkowie Komunistycznej Partii Chin mają powody do satysfakcji, ciągną dłużej niż partia komunistyczna w Związku Radzieckim. Ich przywódca Xi Jinping skupia władzę w swoich rękach, przerabia system na coraz bardziej autorytarny, a reżimy autorytarne lubią okrągłe jubileusze. Zresztą rocznice obchodzono również w czasach dynastii cesarskich, świętuje się je także na niezależnym od Pekinu Tajwanie.

Polityka 39.2019 (3229) z dnia 24.09.2019; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Czajnik zaczyna gwizdać"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013