Świat

Czajnik zaczyna gwizdać

Jak siedem dekad komunizmu zmieniało Chiny

Selfie z pomnikiem Mao Zedonga i Zhu De w Jianchuan Museum w chińskiej prowincji Syczuan. Selfie z pomnikiem Mao Zedonga i Zhu De w Jianchuan Museum w chińskiej prowincji Syczuan. Kim Kyung Hoon/Reuters / Forum
Rozmowa z sinologiem prof. Bogdanem Góralczykiem o tym, jak siedem dekad komunizmu zmieniło Chiny. I jak Chiny zmieniły komunizm.
Bogdan GóralczykMichał Dyjuk/Reporter Bogdan Góralczyk

JĘDRZEJ WINIECKI: – 1 października Chińska Republika Ludowa obchodzi 70. urodziny, feta będzie ogromna. Kto i co świętuje?
BOGDAN GÓRALCZYK: – Członkowie Komunistycznej Partii Chin mają powody do satysfakcji, ciągną dłużej niż partia komunistyczna w Związku Radzieckim. Ich przywódca Xi Jinping skupia władzę w swoich rękach, przerabia system na coraz bardziej autorytarny, a reżimy autorytarne lubią okrągłe jubileusze. Zresztą rocznice obchodzono również w czasach dynastii cesarskich, świętuje się je także na niezależnym od Pekinu Tajwanie.

Polityka 39.2019 (3229) z dnia 24.09.2019; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Czajnik zaczyna gwizdać"

Warte przeczytania

Czytaj także

Nauka

Blue monday. Dlaczego ten koncept nie ma sensu?

20 stycznia 2020 – w ten dzień wypada w tym roku tzw. blue monday, trzeci poniedziałek stycznia, zwany także „najbardziej depresyjnym dniem roku”. Termin zrobił zawrotną karierę w mediach, ale pojawia się też w publikacjach naukowych. Czy słusznie?

Marcin Nowak
20.01.2020