Kraj

Kto dziś świętuje, a kogo zabraknie w Sejmie i Senacie?

Kampania wyborcza Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Warszawie Kampania wyborcza Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Warszawie Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Małgorzata Kidawa-Błońska osiągnęła najwyższy wynik w kraju. Do Sejmu wejdą m.in. lokalni aktywiści, przedstawiciele ruchów społecznych, ale też nacjonaliści. Jest kilka dużych porażek.

Pojedynki w Warszawie

W Warszawie najlepszy wynik osiągnęła Małgorzata Kidawa-Błońska. Wygrała z Jarosławem Kaczyńskim, zdobywając 416 tys. głosów. Na prezesa PiS głosowało 248 tys. osób. Trzeci jest Adrian Zandberg z wynikiem 115 tys. Na Janusza Korwin-Mikkego zagłosowało 47 tys. – więcej niż na kandydata PSL Władysława Teofila Bartoszewskiego (25 tys.). Do Sejmu wejdą także m.in. Katarzyna Lubnauer i Dariusz Rosati (oboje z KO). 5 tys. głosów prawdopodobnie zagwarantuje mandat Klaudii Jachirze (też KO).

PiS w stolicy zdobędzie najpewniej sześć mandatów. Zaskoczeniem jest trzecie miejsce, zaraz po Kaczyńskim i Mariuszu Kamińskim (16 tys.) – ułaskawionym przez Andrzeja Dudę byłym szefie CBA – Sebastiana Kalety. To bliski współpracownik Patryka Jakiego, członek komisji weryfikacyjnej, a od października 2018 r. warszawski radny.

Jaśkowiak, Wałęsa, Tracz i Śmiszek. Kim są nowi posłowie?

W Poznaniu pojedynek z Jadwigą Emilewicz (PiS, 42 tys. głosów) wygrała Joanna Jaśkowiak (65 tys., KO). Drugi wynik na liście KO należy do Adama Szłapki (50 tys.), a trzeci do Franciszka Sterczewskiego (24 tys.), który startował z ostatniego miejsca. To on organizował w Poznaniu wielotysięczne „łańcuchy światła” w obronie praworządności, w tym ten najsłynniejszy – ułożony z ludzi i świateł napis „VETO”.

Gdańsk zdobył, startując z drugiego miejsca KO, Jarosław Wałęsa (51 tys. głosów). Prześcignął „jedynkę” Koalicji, czyli Sławomira Neumanna (21 tys.), Agnieszkę Pomaskę (32 tys.) i Piotra Adamowicza (34 tys.). Ale to „dwójka” na liście PiS, czyli Kacper Płażyński, wygrał ze wszystkimi: z 77 tys. głosów zdeklasował zarówno rywali z KO, jak i partyjnych kolegów, m.in. Jarosława Sellina (25 tys.).

Z Wrocławia spłynęły złe wieści dla Grzegorza Schetyny, który przegrał pojedynek z kandydatką PiS Mirosławą Stachowiak-Różecką: 64 do 87 tys. Do Sejmu prawdopodobnie wejdzie także Małgorzata Tracz, startująca z KO. Będzie to pierwszy w historii mandat dla Zielonych, a pozostałe dwa najpewniej obejmą Tomasz Aniśka z Zielonej Góry i Urszula Zielińska, która w Warszawie zdobyła siódmy wynik. Drugi wynik na liście PiS i 18 tys. głosów zgarnął syn Ryszarda Czarneckiego Przemysław. Partner Roberta Biedronia Krzysztof Śmiszek, „jedynka” na liście SLD, zdobył 41 tys. głosów. Na ostatnią na liście Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk (miejsce 28.!) zagłosowało 13 tys. osób, co jest drugim wynikiem na liście Lewicy.

Premier Mateusz Morawiecki odnowił mandat w Katowicach, zdobywając 113 tys. głosów, deklasując kontrkandydatów z listy (drugi wynik PiS w tym okręgu to Michał Wójcik, 6,5 tys.). W Kielcach wygrał Zbigniew Ziobro (110 tys.), pokonując Bartłomieja Sienkiewicza (KO, 35 tys.), a w okręgu piotrkowskim – Antoni Macierewicz (30 tys.). Mariusz Błaszczak startujący w okręgu podwarszawskim dostał 120 tys. głosów, co jest drugim wynikiem PiS w kraju (po Kaczyńskim). Minister rolnictwa Jan Ardanowski ma najlepszy wynik w okręgu toruńskim. Zebrał prawie połowę głosów całej listy PiS – 76 tys.

W Białymstoku najlepszy wynik należy z kolei do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego (57 tys.). Na mandat z PiS liczyć mogą też Jarosław Zieliński (21 tys.), Adam Andruszkiewicz (24 tys.) i Jacek Żalek (10 tys.). Mandat odnowi Krzysztof Truskolaski (KO, 34 tys.). Nie udało się Bernadecie Krynickiej (9 tys. głosów), która „zasłynęła” w maju 2018 r., uciekając przed protestującymi rodzicami dorosłych niepełnosprawnych w Sejmie – zdjęcie z tego incydentu obiegło wszystkie media.

Elżbieta Witek, marszałkini Sejmu, „dwójka” na liście PiS w Legnicy, przegoniła Adama Lipińskiego (31 tys.). W okręgu słupskim na swoich listach najlepsze wyniki odnotowały „jedynki”: na liście PiS Marcin Horała (55 tys.); tu na mandat liczyć też może rzecznik rządu Piotr Müller (25 tys.); na liście KO – Barbara Nowacka (49 tys.), na liście SLD – Joanna Senyszyn (23 tys.), na liście PSL – Marek Biernacki (13 tys.).

Piotrowicz bez mandatu, Terlecki też słabo

Na mandat nie może liczyć Stanisław Piotrowicz z PiS, który zdobył w Krośnie 10 tys. głosów – to dziewiąty wynik na liście PiS w tym okręgu. To jemu PiS zawdzięcza „przepchnięcie” projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Piotrowicz tak poprowadził nocne obrady komisji, że 1300 poprawek komisja przegłosowała w kilka minut. Mandat odnowił z kolei Jacek Sasin (91 tys. osób w Chełmie) oraz Marek Kuchciński (lider listy, wygrał, 61 tys. głosów). Byłemu Marszałkowi Sejmu nie zaszkodziła „afera samolotowa”, która ujawniła, że polityk PiS wykorzystywał rządowe samoloty do prywatnych podróży.

W Krakowie (okręg 12) wygrał Rafał Bochenek (PiS, 46 tys.), a w okręgu 13 – Małgorzata Wassermann (45 tys.). Niespodzianką jest słaby wynik Ryszarda Terleckiego, który jednak mandat utrzyma. Jarosław Gowin też został z trzecim wynikiem na liście PiS – zdobył jedynie 15,3 tys. Na listach Lewicy znów poseł debiutant – Maciej Gdula, 7,9 tys. głosów. Szansę na mandat ma także „dwójka” – Daria Gosek-Popiołek.

Drugi po Małgorzacie Kidawie-Błońskiej wynik KO w kraju osiągnął Borys Budka (88 tys). A trzeci Sławomir Nitras w Szczecinie – 73 tys. głosów. W Sejmie znajdzie się też była ministra sportu Joanna Mucha (startująca w Lublinie) z 57 tys. głosów. W Łodzi Tomasz Zimoch (KO) wygrał z wynikiem 46 tys. głosów z ministrem kultury Piotrem Glińskim (PiS), na którego zagłosowało 43 tys. osób. Gliński przegrał też z kolegą z listy Waldemarem Budą.

Z ruchów społecznych do sejmowych ław

W Sejmie znajdą się nowe twarze, znane dotąd z działalności w ruchach społecznych. W Łodzi będzie to Hanna Gill-Piątek (specjalistka w zakresie rewitalizacji, publicystka, aktywistka miejska i ekspertka samorządowa), która osiągnęła drugi wyniki na liście SLD po Tomaszu Terli (40 tys. głosów). Z Zielonej Góry mandat otrzyma startująca z listy Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic (30 tys.), która jest działaczką społeczną, 20 lat lat temu założyła Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet Baba. Iwona Hartwich z KO osiągnęła trzeci wynik w Toruniu (10,8 tys.), który da jej mandat za obecnymi parlamentarzystami KO: Arkadiuszem Myrchą, Tomaszem Lenzem i Tomaszem Szymańskim. W Toruniu Joanna Scheuring-Wielgus, startując z drugiego miejsca, pokonała Roberta Kwiatkowskiego, „jedynkę” na liście Lewicy (13 tys.).

W parlamencie znajdzie się także startująca z list PiS Dominika Chorosińska. W 2017 r. była twarzą katolickiej kampanii „Wierność jest sexy”, do PE startowała ze sloganem wyborczym „Rodzina sercem Europy”.

Skrajna prawica w parlamencie

W okręgu rzeszowskim 28 tys. głosów zdobył Grzegorz Braun. Niespodzianką w okręgu lubuskim jest zaś mandat dla Krystiana Kamińskiego, lidera Ruchu Narodowego. „Jedynka” Konfederacji dostała aż 14,1 tys. głosów i zabrała piąty mandat PiS. Posłami Konfederacji zostaną też Krzysztof Bosak, Janusz Korwin-Mikke, Konrad Berkowicz, Robert Winnicki, Dobromir Sośnierz, Jakub Kulesza, Artur Dziambor, Krzysztof Tuduj, Michał Urbaniak, Robert Iwaszkiewicz.

Brejza, Staroń, Ujazdowski. Senat dla opozycji

Kazimierz Michał Ujazdowski z łatwością wygrał wybory na senatora w północnej części Warszawy, zdobywając 300 tys. głosów. Drugi w okręgu 44 jest kandydat PiS Marek Rudnicki, lekarz z Chicago (159 tys.), potem Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP (83 tys.). W pozostałych czterech okręgach warszawskich nowymi senatorami zostali: Barbara Borys-Damięcka, Aleksander Pociej, Marek Borowski i Jolanta Hibner. Mandatu nie zdobyła m.in. kandydatka SLD do Senatu, córka gen. Wojciecha Jaruzelskiego Monika. Głosowało na nią 57 tys. osób.

W Krakowie (okręg 33) mandat senatorski odnowił Bogdan Klich z 123 tys. głosów. W krakowskim okręgu nr 32 – Jan Duda (PiS), ojciec prezydenta, przegrał z Jerzym Fedorowiczem (KO), na którego głosowało 117 tys. osób.

We Wrocławiu Bogdan Zdrojewski wygrał (133 tys. głosów) z Jarosławem Obremskim (122 tys.) z PiS. Do Senatu weszła też jego żona Barbara, działaczka samorządowa, była radna miasta. Krzysztof Kwiatkowski, startujący z własnego komitetu wyborczego (nie był oficjalnym kandydatem opozycji uzgodnionym w ramach tzw. paktu senackiego), uzyskał największe poparcie w wyborach do Senatu w okręgu nr 24. Pokonał Marka Markiewicza z PiS.

Największe senackie zaskoczenia to m.in. Michał Tomasz Kamiński, startujący z listy Komitetu Wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wygrał z byłym ministrem zdrowia, senatorem PiS Konstantym Radziwiłłem w okręgu 41., warszawskim. Mandatu nie odnowił też w okręgu nowosądeckim Stanisław Kogut, któremu po postawieniu zarzutów korupcyjnych w ubiegłym roku prokuratura wydała nakaz aresztowania. Z jego okręgu do Senatu wejdzie Michał Durlak (PiS) z 60 proc.

Krzysztof Brejza z KO w Bydgoszczy pokonał (79 tys. głosów) Mikołaja Bogdanowicza (70 tys.) oraz Jarosława Latawca z Konfederacji (13 tys.). W Olsztynie mandat odnowiła Lidia Staroń, dawna polityk PO, która odeszła z tej partii po konflikcie z jej kierownictwem i wystartowała jako niezależna. Zagłosowało na nią 106 tys. osób.

W Koszalinie walka była bardzo wyrównana. Trzej kandydaci zdobyli zbliżoną liczbę głosów: Krzysztof Nieckarz (PiS) 44,6 tys., Stanisław Gawłowski (KWW Demokracja Obywatelska) 44,9 tys, Krzysztof Berezowski (KW Wyborców Niezależny) – 43,9 tys. Ale miejsce w Senacie znajdzie się tylko dla jednego z nich – Stanisława Gawłowskiego.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną