Małgorzata Kidawa-Błońska: z dworku do wielkiej polityki

Porcelana
Małgorzata Kidawa-Błońska zostaje marszałkiem Sejmu. Formalnie Drugą Osobą Rzeczpospolitej. Jej polityczna kariera jest jak wielosezonowy serial, pełna flaut, od czasu do czasu równoważonych nagłym zwrotem akcji.
Małgorzata Grabska urodziła się w Warszawie (w 1957 r.) i przez całe życie mieszka w tym samym domu po dziadkach w Ursusie.
Leszek Zych/Polityka

Małgorzata Grabska urodziła się w Warszawie (w 1957 r.) i przez całe życie mieszka w tym samym domu po dziadkach w Ursusie.

Spała, 1924 r. Od lewej: gen. Władysław Sikorski, premier Władysław Grabski (pradziadek Małgorzaty), prezydent Stanisław Wojciechowski (drugi pradziadek), żona premiera Grabskiego Katarzyna i minister rolnictwa Stanisław Janicki.
PAP

Spała, 1924 r. Od lewej: gen. Władysław Sikorski, premier Władysław Grabski (pradziadek Małgorzaty), prezydent Stanisław Wojciechowski (drugi pradziadek), żona premiera Grabskiego Katarzyna i minister rolnictwa Stanisław Janicki.

Władysław Jan Grabski, pisarz i poeta, dziadek Małgorzaty.
EAST NEWS

Władysław Jan Grabski, pisarz i poeta, dziadek Małgorzaty.

Maciej Władysław Grabski, profesor nauk technicznych Politechniki Warszawskiej i wieloletni były prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, ojciec Małgorzaty
Leszek Szymański/PAP

Maciej Władysław Grabski, profesor nauk technicznych Politechniki Warszawskiej i wieloletni były prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, ojciec Małgorzaty

Mąż Małgorzaty reżyser Jan Kidawa-Błoński (stryj Ryśka Riedla z Dżemu) i syn Jan junior – montażysta.
Mateusz Jagielski/EAST NEWS

Mąż Małgorzaty reżyser Jan Kidawa-Błoński (stryj Ryśka Riedla z Dżemu) i syn Jan junior – montażysta.

Te filmowe porównania są nieprzypadkowe, bo Małgorzata Kidawa-Błońska ze świata filmu się wywodzi. Jest żoną reżysera Jana Kidawy-Błońskiego i matką montażysty Jana juniora. Już w latach 80. pracowała w redakcji literackiej Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego, a 20 lat temu założyła wraz z mężem spółkę Gambit Production, w której odpowiadała za produkcję filmów, programów telewizyjnych i reklam.

W 2005 r., gdy na ekrany kin wchodził jeden z najsłynniejszych filmów w reżyserii jej męża (i współprodukcji rodzinnej spółki) „Skazany na bluesa”, pani producent, która już wcześniej była radną warszawską, została wybrana do Sejmu z list Platformy Obywatelskiej. Przez kolejne siedem lat szefowała warszawskim strukturom partii.

Ludzie, którzy ją znają – obojętnie koalicja, opozycja czy przyjaciele domu – mówią, że pani Małgorzata jest zrównoważona, pełna taktu i estetycznego smaku, i że nie okazuje emocji; po prostu bardzo dobrze wychowana pani z dworku. Dziennikarzom, którzy przez lata jej obecności w polityce poszukiwali choćby rysy na tym wizerunku, Małgorzata Kidawa-Błońska w końcu sama przyznała się do życiowego ekscesu: raz tak zdenerwowała się na męża i syna, że rzuciła porcelanowym talerzykiem o podłogę; w pierwszej chwili poczuła ulgę, lecz zaraz potem żal, ponieważ talerzyk ten był pamiątką po prababci.

Dom

Małgorzata Grabska urodziła się w Warszawie (w 1957 r.) i przez całe życie mieszka w tym samym domu po dziadkach w Ursusie. Dom jest – mówią ci, którzy tam bywali – emanacją zasobnego, wielopokoleniowego zasiedzenia; wypełniony antykami, z obrazami malowanymi przez babcię Zofię Wojciechowską-Grabską i fotografiami przodków na ścianach. Podobno w gabinecie pani rzecznik rządu, która właśnie zostaje marszałkiem Sejmu, obok pradziadków w surdutach i letnich strojach ogrodowych, są również plakaty z filmów Jana Kidawy-Błońskiego „Skazany na bluesa” i „Różyczka”. Widać, że pani domu kocha to miejsce, kocha również – jak przyznaje w wywiadach – góry, ogród i operę. I bluesa, a zwłaszcza grupę Dżem, więc Kidawowie-Błońscy (przyjęli formę nazwiska z odmianą) to rodzinne siedlisko zastawili w banku na początku lat dwutysięcznych, aby dokończyć realizację filmu o Ryśku Riedlu, legendarnym wokaliście Dżemu.

Panna Grabska to prawnuczka Władysława Grabskiego, dwukrotnego premiera i autora reformy walutowej z 1924 r., oraz Stanisława Wojciechowskiego, prezydenta Rzeczpospolitej. Córka Wojciechowskiego - Zofia - w 1927 r. wyszła za mąż za syna Grabskiego Władysława Jana. Władysław Jan Grabski, pisarz i poeta, oraz jego żona Zofia, artystka malarka, absolwentka Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, to dziadkowie Małgorzaty. Jej ojcem jest Maciej Władysław Grabski, profesor nauk technicznych Politechniki Warszawskiej i wieloletni były prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a matką nieżyjąca już Helena Grabska, pracownica Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej Prasa i mistrzyni Polski we florecie z 1953 r. (właśnie w klubie sportowym Kolejarz poznali się z przyszłym mężem Maciejem), która po ślubie poświęciła się prowadzeniu domu.

Panna Małgorzata Grabska skończyła liceum im. Hoffmanowej, a w 1983 r. socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Przodkami chwali się dziś na stronie internetowej.

Dom Kidawów-Błońskich został kupiony w 1926 r. przez pradziadków pani rzecznik dla jej dziadków – częścią działki było gospodarstwo ogrodnicze na wypadek, gdyby ci artyści, pisarz i malarka zechcieli lub byli zmuszeni porzucić sztukę dla zajęcia przyziemnego, a przynoszącego konkretny dochód. Od tej pory dom ten – jak często mówi Małgorzata – jest centrum jej świata. Pełen wspomnień. Wśród nich i takich: do najwspanialszych przywilejów dzieciństwa Małgosi należało przykrywanie dziadkowi nóg pledem lub wybieranie dlań fajki, którą mógłby pykać po popołudniowej herbatce na tarasie.

Film

Jak pewnie większość dziewczyn z dobrych domów, w młodości Małgorzata Grabska zafascynowała się filmem i teatrem, jednak – jak podkreślała potem w wywiadach – nie miało to nic wspólnego z buntem młodzieńczym; potrzeby buntu nie odczuwała. Chodziła zatem na zajęcia w warszawskiej szkole teatralnej jako wolny słuchacz z ciekawości, ponieważ nie chciała zostać aktorką. Co prawda miało się wkrótce okazać, że film jednak będzie jej pełnoetatową pracą, ale też, że przy filmach można pracować na wiele innych sposobów, niż tylko w nich grając.

Jan Kidawa-Błoński, świeżo upieczony reżyser po łódzkiej Filmówce, pojawił się w życiu Małgorzaty Grabskiej na początku lat 80., na imprezie z okazji jej urodzin. Zdarzenie miało miejsce w wielopokoleniowym siedlisku Grabskich, należałoby więc nazwać je raczej wieczorkiem towarzyskim. A konkretnie – jak później sam mówił w wywiadach, kiedy jego żona robiła już poważną karierę polityczną – Janek przybył na wieczorek w charakterze prezentu dla Małgosi; znajomi go namówili, żeby pojechał z nimi do nieznanej dziewczyny na urodziny. Mówili o niej pół żartem, pół z podziwem: „panienka z dworku”.

Pobrali się w 1983 r., trwał stan wojenny, cztery lata starszy od żony Jan miał na sobie tego dnia za małe buty z darów – nie było butów w sklepach. W podróż poślubną pojechali do Zakopanego. Kidawa-Błoński był właśnie w trakcie kręcenia debiutu „Trzy stopy nad ziemią”, później wielokrotnie nagrodzonego – tymczasem jednak nie zarabiał za tę pracę ani grosza, a nawet trafił z planu wprost do szpitala z powodu wygłodzenia.

Pochodzili z dwóch różnych światów, co znajomi natychmiast zauważyli. On z Chorzowa, nazywany czasem przez dziennikarzy „chłopakiem z familoków”, sąsiad i stryj samego Ryśka Riedla z Dżemu, o którym za 20 lat nakręcą wraz z Małgosią film. Więc z jednej strony nigdy nie do końca trzeźwe filmowe towarzystwo Jana, a w nim nagle – jak mówią ich znajomi z tamtych lat – przepiękna Małgosia z klanu przedwojennych premierów, prezydentów i profesorów; istna ostoja trzeźwości i rozsądku. Jej doskonała polszczyzna, jej urocza naiwność w zetknięciu ze światem niezdrowo żyjących, biedujących potomków proletariuszy.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną