Kraj

Pojedynek bez końca

Tusk: polityk niewybieralny

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk są ze sobą spleceni w śmiertelnym uścisku, skazani na siebie i na walkę ze sobą. Jarosław Kaczyński i Donald Tusk są ze sobą spleceni w śmiertelnym uścisku, skazani na siebie i na walkę ze sobą. Reporter / EAST NEWS
Donald Tusk stał się niewybieralnym pomnikiem swojej epoki. Kimś, kto „powinien być prezydentem”, ale właśnie dlatego nim nie będzie. A Jarosław Kaczyński – choćby pośrednio – jest wciąż do władzy wybieralny. Jak do tego doszło?
Ich boje tworzą współczesną historię polskiej polityki. Bo obydwaj wyrażają sobą dwa przeciwstawne światy wartości i różnych zasad.Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta Ich boje tworzą współczesną historię polskiej polityki. Bo obydwaj wyrażają sobą dwa przeciwstawne światy wartości i różnych zasad.

Nie ma dzisiaj innego niż Tusk polityka, który by tak wyraziście reprezentował idee konstytucyjne i ustrojowe, także geopolityczne, których dokładnie nie znosi rządząca prawica. Fakt, że stał się postacią formatu europejskiego (właśnie został wybrany na szefa frakcji EPP w Parlamencie Europejskim), stanowił spektakularną przeciwwagę dla Andrzeja Dudy. To, że do pojedynku między nimi nie może dojść, pokazuje, jak dalece zmieniła się Polska. I jak to w sumie chyba zaskoczyło Tuska. Bruksela miała być przecież etapem tej imponującej kariery, jednak nie jej końcem.

Polityka 48.2019 (3238) z dnia 26.11.2019; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Pojedynek bez końca"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021