Tomasz Sekielski Dziennikarzem Roku 2019. „Polityka” z 5 nominacjami do Grand Pressów
Do konkursu miesięcznika „Press” na najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe minionego roku zgłoszono w tej edycji aż 850 prac. 10 grudnia jury konkursu Grand Press spośród 55 finalistów wyłoniło laureatów nagród w ośmiu kategoriach: News, Dziennikarstwo śledcze, Publicystyka, Reportaż prasowy/internetowy, Reportaż TV/wideo, Reportaż radiowy, Wywiad oraz Dziennikarstwo specjalistyczne. W Muzeum Polin trwa gala i prezentacja werdyktu.
Dziennikarz Roku 2019
Dziennikarzem Roku 2019 miesięcznika „Press” został Tomasz Sekielski za reportaż o pedofilii w Kościele „Tylko nie mów nikomu”.
Laureatem wyróżnienia zostaje dziennikarz, który w minionym roku wykazał się szczególnymi osiągnięciami, profesjonalizmem i najwyższymi standardami pracy i który w głosowaniu redakcji polskich mediów otrzymał największą liczbę punktów. Do tej nagrody kandydatów zgłaszały bowiem kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz profesjonalnych redakcji internetowych.
Grand Press 2019 – laureaci
Grand Press w kategorii News powędrował do Magdaleny Gałczyńskiej z Onetu za materiał „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości”. Nagrodę w kategorii Dziennikarstwo śledcze otrzymał wyróżniony w poprzedniej edycji tytułem Dziennikarza Roku Bertold Kittel z „Superwizjera” TVN za materiał „Pancerny Marian i pokoje na godziny”. Rafał Woś z „Tygodnika Powszechnego” został wyróżniony nagrodą w kategorii Publicystyka za artykuł „Homo sovieticus po latach”.
Nagrodę Grand Press w kategorii Reportaż prasowy/internetowy za „Sekret Świętej Brygidy” w imieniu zmarłej w lutym tego roku Bożeny Aksamit odebrała redaktorka „Dużego Formatu” Ariadna Machowska. W kategorii Reportaż radiowy wyróżnieni zostali Jolanta Rudnik i Andrzej Rudnik za reportaż „Niedokończona żałoba”.
W kategorii Reportaż TV/wideo nagrodą Grand Press zostali uhonorowani Tomasz Sekielski i Marek Sekielski za reportaż „Tylko nie mów nikomu” (YouTube, Sekielski). W kategorii Wywiad wyróżniono Roberta Mazurka z „Dziennika Gazety Prawnej” za rozmowę z Pawłem Rabiejem „Związki partnerskie nie są złe”. Grand Pressa w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne za materiał „Pegasus” otrzymał Lech Dawidowicz („Czarno na białym” TVN 24).
Autorzy „Polityki” nominowani do nagrody Grand Press 2019
W kategorii Publicystyka nominację otrzymał Juliusz Ćwieluch za tekst „Makabryła na tyłach”. Jak czytamy w nominacji, bierze w nim „na celownik architektoniczny bałagan stolicy, w której stawka za metr kwadratowy w relacji do średnich zarobków jest jedną z najwyższych w Europie, podobnie jak urbanistyczny bałagan”. W tej samej kategorii nominację otrzymał także Ignacy Dudkiewicz (Polityka.pl) za „Oskarżam biskupów, księży i świeckich mojego Kościoła” – emocjonalny tekst, w którym oskarża Kościół o eskalowanie nienawiści, nie tylko wobec osób LGBT, i upomina się o wartości chrześcijańskie, także w życiu biskupów i księży.
Edyta Gietka otrzymała nominację w kategorii Reportaż prasowy/internetowy za tekst „Katastrofy Andrzeja N.”. Autorka „po siedmiu latach od jednej z najtragiczniejszych katastrof kolejowych wraca do Szczekocin, żeby opowiedzieć o dramacie dróżnika, który wciąż szuka samobójczych okazji, by wymierzyć sobie karę, chociaż winą obarczyć można także przełożonych nieczułych na jego stan psychiczny i wcześniejsze błędy”. W tej samej kategorii wyróżniona nominacją została także Violetta Krasnowska za reportaż „Pani Basia”, w którym opisuje jedną z najbardziej znanych, a jednocześnie tajemniczych postaci polskiej polityki – kierowniczkę biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego, która karierę w administracji państwowej zaczynała w czasach PRL.
Nominację do nagrody Grand Press 2019 w kategorii Wywiad otrzymała z kolei Joanna Podgórska. W rozmowie – „Trzymajcie skalpel z daleka” – z osobą interpłciową wyjaśnia, że jest aż 40 typów interpłciowości, a chirurdzy za normę uważają jedynie bycie kobietą lub mężczyzną. I arbitralnie decydują o okaleczaniu fizycznym i psychicznym dzieci.
Nagrody specjalne Grand Press 2019
Oprócz Grand Pressów od 2013 r. redakcja „Press” przyznaje także nagrody specjalne: Grand Press Digital dla dziennikarza lub redakcji wykazujących się innowacyjnym wykorzystaniem nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej oraz Grand Press Economy – dla autora wyróżniających się wysoką jakością materiałów ekonomicznych. Kandydatów do nagród typuje, a następnie wybiera zwycięzców – przy wsparciu specjalistów – sama redakcja miesięcznika. W tegorocznej, siódmej już edycji Grand Press Digital nominacje konsultowało aż 31 specjalistów mediów cyfrowych, wydawców, nadawców, firm badawczych, start-upów i agencji interaktywnych.
Do nagrody Grand Press Digital 2019 nominowani zostali:
- Konkret24 – fact-checkingowy projekt redakcji TVN24,
- Notes From Poland – anglojęzyczny serwis informacyjny o Polsce,
- SpotData „Pulsu Biznesu” – platforma analiz ekonomicznych
- i podcastowy reportaż „Śledztwo Pisma”.
Nagrodę Grand Press Digital 2019 otrzymał serwis dziennikarski Konkret24, kierowany przez Beatę Biel. Laureaci otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Konkursowi partneruje Facebook.
Nominowani do Grand Press Economy 2019 to:
- Piotr Mazurkiewicz („Rzeczpospolita”)
- Grzegorz Osiecki („Dziennik Gazeta Prawna”)
- i Paweł Sołtys („Puls Biznesu”, Bankier.pl).
Nagrodę Grand Press Economy 2019 i czek na 10 tys. zł otrzymał Grzegorz Osiecki („Dziennik Gazeta Prawna”)
Od 2015 r. przyznawana jest także Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego dla wyróżniających się dziennikarzy sportowych z doskonałym warsztatem dziennikarskim, dużą wiedzą, wysoką kulturą zawodową i osobistą. W tym roku nominacje otrzymali: Jerzy Chromik z TVP Sport, Tomasz Ćwiąkała z Canal+ Sport i Michał Kołodziejczyk z Wirtualnej Polski. A zwycięzcą w tej kategorii został Michał Kołodziejczyk.