Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Tomasz Sekielski Dziennikarzem Roku 2019. „Polityka” z 5 nominacjami do Grand Pressów

Grand Press 2019 Grand Press 2019 mat. pr.
W plebiscycie miesięcznika „Press” Tomasz Sekielski zwyciężył bezapelacyjnie dzięki reportażowi „Tylko nie mów nikomu”. Do nagrody Grand Press 2019 nominowani byli również autorzy „Polityki”.

Do konkursu miesięcznika „Press” na najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe minionego roku zgłoszono w tej edycji aż 850 prac. 10 grudnia jury konkursu Grand Press spośród 55 finalistów wyłoniło laureatów nagród w ośmiu kategoriach: News, Dziennikarstwo śledcze, Publicystyka, Reportaż prasowy/internetowy, Reportaż TV/wideo, Reportaż radiowy, Wywiad oraz Dziennikarstwo specjalistyczne. W Muzeum Polin trwa gala i prezentacja werdyktu.

Dziennikarz Roku 2019

Dziennikarzem Roku 2019 miesięcznika „Press” został Tomasz Sekielski za reportaż o pedofilii w Kościele „Tylko nie mów nikomu”.

Laureatem wyróżnienia zostaje dziennikarz, który w minionym roku wykazał się szczególnymi osiągnięciami, profesjonalizmem i najwyższymi standardami pracy i który w głosowaniu redakcji polskich mediów otrzymał największą liczbę punktów. Do tej nagrody kandydatów zgłaszały bowiem kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz profesjonalnych redakcji internetowych.

Grand Press 2019 – laureaci

Grand Press w kategorii News powędrował do Magdaleny Gałczyńskiej z Onetu za materiał „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości”. Nagrodę w kategorii Dziennikarstwo śledcze otrzymał wyróżniony w poprzedniej edycji tytułem Dziennikarza Roku Bertold Kittel z „Superwizjera” TVN za materiał „Pancerny Marian i pokoje na godziny”. Rafał Woś z „Tygodnika Powszechnego” został wyróżniony nagrodą w kategorii Publicystyka za artykuł „Homo sovieticus po latach”.

Nagrodę Grand Press w kategorii Reportaż prasowy/internetowy za „Sekret Świętej Brygidy” w imieniu zmarłej w lutym tego roku Bożeny Aksamit odebrała redaktorka „Dużego Formatu” Ariadna Machowska. W kategorii Reportaż radiowy wyróżnieni zostali Jolanta Rudnik i Andrzej Rudnik za reportaż „Niedokończona żałoba”.

W kategorii Reportaż TV/wideo nagrodą Grand Press zostali uhonorowani Tomasz Sekielski i Marek Sekielski za reportaż „Tylko nie mów nikomu” (YouTube, Sekielski). W kategorii Wywiad wyróżniono Roberta Mazurka z „Dziennika Gazety Prawnej” za rozmowę z Pawłem Rabiejem „Związki partnerskie nie są złe”. Grand Pressa w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne za materiał „Pegasus” otrzymał Lech Dawidowicz („Czarno na białym” TVN 24).

Autorzy „Polityki” nominowani do nagrody Grand Press 2019

W kategorii Publicystyka nominację otrzymał Juliusz Ćwieluch za tekst „Makabryła na tyłach”. Jak czytamy w nominacji, bierze w nim „na celownik architektoniczny bałagan stolicy, w której stawka za metr kwadratowy w relacji do średnich zarobków jest jedną z najwyższych w Europie, podobnie jak urbanistyczny bałagan”. W tej samej kategorii nominację otrzymał także Ignacy Dudkiewicz (Polityka.pl) za „Oskarżam biskupów, księży i świeckich mojego Kościoła” – emocjonalny tekst, w którym oskarża Kościół o eskalowanie nienawiści, nie tylko wobec osób LGBT, i upomina się o wartości chrześcijańskie, także w życiu biskupów i księży.

Edyta Gietka otrzymała nominację w kategorii Reportaż prasowy/internetowy za tekst „Katastrofy Andrzeja N.”. Autorka „po siedmiu latach od jednej z najtragiczniejszych katastrof kolejowych wraca do Szczekocin, żeby opowiedzieć o dramacie dróżnika, który wciąż szuka samobójczych okazji, by wymierzyć sobie karę, chociaż winą obarczyć można także przełożonych nieczułych na jego stan psychiczny i wcześniejsze błędy”. W tej samej kategorii wyróżniona nominacją została także Violetta Krasnowska za reportaż „Pani Basia”, w którym opisuje jedną z najbardziej znanych, a jednocześnie tajemniczych postaci polskiej polityki – kierowniczkę biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego, która karierę w administracji państwowej zaczynała w czasach PRL.

Nominację do nagrody Grand Press 2019 w kategorii Wywiad otrzymała z kolei Joanna Podgórska. W rozmowie – „Trzymajcie skalpel z daleka” – z osobą interpłciową wyjaśnia, że jest aż 40 typów interpłciowości, a chirurdzy za normę uważają jedynie bycie kobietą lub mężczyzną. I arbitralnie decydują o okaleczaniu fizycznym i psychicznym dzieci.

Nagrody specjalne Grand Press 2019

Oprócz Grand Pressów od 2013 r. redakcja „Press” przyznaje także nagrody specjalne: Grand Press Digital dla dziennikarza lub redakcji wykazujących się innowacyjnym wykorzystaniem nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej oraz Grand Press Economy – dla autora wyróżniających się wysoką jakością materiałów ekonomicznych. Kandydatów do nagród typuje, a następnie wybiera zwycięzców – przy wsparciu specjalistów – sama redakcja miesięcznika. W tegorocznej, siódmej już edycji Grand Press Digital nominacje konsultowało aż 31 specjalistów mediów cyfrowych, wydawców, nadawców, firm badawczych, start-upów i agencji interaktywnych.

Do nagrody Grand Press Digital 2019 nominowani zostali:

  • Konkret24 – fact-checkingowy projekt redakcji TVN24,
  • Notes From Poland – anglojęzyczny serwis informacyjny o Polsce,
  • SpotData „Pulsu Biznesu” – platforma analiz ekonomicznych
  • i podcastowy reportaż „Śledztwo Pisma”.

Nagrodę Grand Press Digital 2019 otrzymał serwis dziennikarski Konkret24, kierowany przez Beatę Biel. Laureaci otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Konkursowi partneruje Facebook.

Nominowani do Grand Press Economy 2019 to:

  • Piotr Mazurkiewicz („Rzeczpospolita”)
  • Grzegorz Osiecki („Dziennik Gazeta Prawna”)
  • i Paweł Sołtys („Puls Biznesu”, Bankier.pl).

Nagrodę Grand Press Economy 2019 i czek na 10 tys. zł otrzymał Grzegorz Osiecki („Dziennik Gazeta Prawna”)

Od 2015 r. przyznawana jest także Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego dla wyróżniających się dziennikarzy sportowych z doskonałym warsztatem dziennikarskim, dużą wiedzą, wysoką kulturą zawodową i osobistą. W tym roku nominacje otrzymali: Jerzy Chromik z TVP Sport, Tomasz Ćwiąkała z Canal+ Sport i Michał Kołodziejczyk z Wirtualnej Polski. A zwycięzcą w tej kategorii został Michał Kołodziejczyk.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną