Kraj

Adam Słodowy nie żyje. Miał 96 lat

Adam Słodowy nie żyje Adam Słodowy nie żyje Piotr Mazur / Agencja Gazeta
Autor słynnego telewizyjnego programu „Zrób to sam” zmarł we wtorek wieczorem. Jak podaje RMF FM, informację w rozmowie z tą stacją potwierdziła żona Adama Słodowego.

Adam Słodowy był znany przede wszystkim z telewizyjnego programu „Zrób to sam”, w którym uczył dzieci i młodzież majsterkowania. Występował z charakterystyczną strzałką ze sklejki, a jego pomysły na łódki napędzane gumką, karmniki dla ptaków, samochody oraz inne zabawki i urządzenia były często wyzwaniem nie tylko dla najmłodszych telewidzów.

Pomysłowy pan ze strzałką

Urodził się w 1923 r. w Czarnkowie, pod koniec wojny zgłosił się na ochotnika do wojska, został oficerem jednostek artyleryjskich. Po wojnie wykładał na uczelni w Koszalinie, potem w Wojskowej Akademii Technicznej. Karierę żołnierza zakończył na stopniu majora.

Sławę przyniosła mu jednak praca w Telewizji Polskiej, w której był m.in. redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych, a potem autorem programu „Zrób to sam”. Był on emitowany przez 24 lata (najpierw w „Ekranie z bratkiem”, potem w niedzielnym „Telernku”). W sumie powstało 505 odcinków programu o majsterkowaniu z rzeczy, które każdy mógł znaleźć w swoim domu (nakrętek, sklejek, gumek, drutu).

Adam Słodowy z Orderem Uśmiechu

W 1974 r. przyznano mu Order Uśmiechu (odebrał go dwa lata później), a w 1983 r. otrzymał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – jako autor najpopularniejszych książek wśród wypożyczanych w publicznych bibliotekach.

Był też twórcą scenariuszy do filmów animowanych „Pomysłowy Dobromir”, „Pomysłowy wnuczek” oraz autorem popularnych książek poświęconych majsterkowaniu.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną