Kraj

1 mln 388 tys. zł, 2 mln zł, 30 mln 29 tys. zł

Jak wydaje PiS

Konwencja w Lublinie. Koszt: 1 mln 234 tys. zł. Konwencja w Lublinie. Koszt: 1 mln 234 tys. zł. Krzysztof Radzki / EAST NEWS

1 mln 388 tys. zł na produkcję spotów i 2 mln zł na ich emisję w telewizji wydał w ostatniej kampanii wyborczej komitet PiS – wynika ze sprawozdania finansowego, do którego jako pierwsza dotarła POLITYKA. Na całą kampanię partia rządząca przeznaczyła 30 mln 29 tys. zł – prawie całą kwotę, na która zezwalał Kodeks wyborczy.

Wśród faktur przeważają te za spoty wymierzone w PO. Najdroższy z klipów nosił tytuł „Opowieść Wigilijna” – kosztował 266 tys. zł (za dodatkowe formaty do internetu PiS dopłacił 19 tys. zł). W spocie Janusz Rewiński pokazuje Polskę po przejęciu władzy przez Platformę: po zapowiedzianym przez Grzegorza Schetynę urealnieniu 500+ dzieci mają tylko jeden but i koło w rowerze, po podwyżce podatków ludzie wchodzą do domu po schodach z bardzo wysokimi stopniami, a po podniesieniu wieku emerytalnego pracują „do utyranej śmierci”. Rewiński zaznacza, że jest też lepszy wariant, czyli zachowanie władzy przez PiS. Z kolei za spot „Ławeczka” partia Kaczyńskiego zapłaciła 168 tys. zł. Klip był skierowany do młodych ludzi; młody chłopak rozliczał w nim „pana Grzesia i jego ekipę bez realnych i policzonych propozycji”. Za spot „Neumann” – w którym zarzucano politykowi PO nielegalne dochody – komitet zapłacił 19 tys. zł, za „Koalicję chaosu” – 56 tys. zł, tyle samo kosztował „Flash Mob” (na warszawskim Dworcu Centralnym dzieci z flagami w dłoniach śpiewają polski hymn, a podróżni przystają z wrażenia). Wszystkie spoty w kampanii realizowała dla PiS warszawska agencja Just Point. Odpowiadała też za organizację największych pisowskich konwencji (za tę w Lublinie wystawiono fakturę opiewającą na 1 mln 234 tys.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "1 mln 388 tys. zł, 2 mln zł, 30 mln 29 tys. zł"
Reklama