Kraj

Pakt drugiej tury

Pakt Drugiej Tury – wyzwanie dla opozycji

Czy opozycja jest zdolna do zawarcia, na wzór „paktu senackiego”, „paktu drugiej tury”? Czy opozycja jest zdolna do zawarcia, na wzór „paktu senackiego”, „paktu drugiej tury”? Darek Golik/Forum, Jan Bielecki/EN, Anna Abako/EN, Beata Zawrzel/Reporter, Getty Images, Studio Poli
Opozycyjny pakt drugiej tury w wyborach prezydenckich nie daje gwarancji zwycięstwa. Jednak brak takiego porozumienia zmniejsza szanse „nie-Dudy” do minimum. Nie ma pilniejszej sprawy dla liderów opozycji, w tym wkrótce nowego szefa PO, niż wynegocjowanie takiego sojuszu.
Jeden wspólny kandydat opozycji wyłoniony do pierwszej tury wyborów zapewne przegrałby z Andrzejem Dudą.Andrzej Hulimka/Forum Jeden wspólny kandydat opozycji wyłoniony do pierwszej tury wyborów zapewne przegrałby z Andrzejem Dudą.

Wszyscy jakkolwiek liczący się pretendenci są już znani. W sondażowych notowaniach pierwszej tury Andrzejowi Dudzie do bezwzględnej większości brakuje tylko kilku procent. W przypadku drugiej tury powtarza się wynik, w którym urzędujący prezydent ma ok. 54 proc. poparcia, a najbardziej prawdopodobny kontrkandydat Małgorzata Kidawa-Błońska ok. 46 proc. Ocenia się, że to dla niej niezły punkt startu, biorąc pod uwagę sytuację z 2015 r., kiedy przewaga Bronisława Komorowskiego nad Dudą była znacznie większa, a w toku kampanii topniała z każdym dniem.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Polityka; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Pakt drugiej tury"

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020