Kraj

Cofanie do przodu

Liczniki się zerują

Policja zastrzega, że przekręcanie liczników do przodu również jest przestępstwem. Policja zastrzega, że przekręcanie liczników do przodu również jest przestępstwem. East News

Odkąd cofanie liczników samochodowych zostało uznane za przestępstwo, na rynku pojawił się popyt na nową usługę: przekręcanie liczników do przodu. Okazuje się, że w samochodach różnych koncernów montowane są liczniki, które naliczają kilometry tylko do pewnych wartości, a następnie albo się zerują, albo całkowicie przestają działać. – Jeżdżę fiatem doblo i po przejechaniu 399 999 kilometrów licznik zaczął pokazywać same kreski – mówi pan Michał, budowlaniec. Myślał, że to jakiś błąd. Ale w serwisie dowiedział się, że „ten typ tak ma”. Firma wydała nawet komunikat w tej sprawie. – Istotnie, zdarzają się nam przypadki zaniku wyświetlania przebiegu kilometrów głównie w samochodach Fiat Ducato i Fiat Doblo, ale również w Fiatach Punto i Panda – informuje biuro prasowe FCA. W takiej sytuacji firma zaleca wymianę licznika na nowy w autoryzowanym serwisie. – Pojechałem na serwis i okazało się, że za nowy licznik muszę zapłacić grubo ponad tysiąc złotych – opowiada pan Michał.

Okazuje się, że problem dotyczy również innych aut, w tym popularnych golfów i seatów. – Zdarza się, że po przekroczeniu pewnej wartości liczniki się zerują. Naszym partnerom ze stacji diagnostycznych rekomendujemy wpisywanie faktycznego stanu przebiegu. Po stronie właściciela pojazdu leży wyjaśnienie sprawy organom ścigania – mówi Rafał Szczerbicki, radca prawny z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów. A to nie jest łatwa sprawa, bo w razie policyjnej kontroli trzeba liczyć się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i postępowaniem karnym. W efekcie część właścicieli samochodów z felernymi licznikami wybiera drogę na skróty. – Zgłaszają się do mnie ludzie, którzy proszą, żebym im przekręcił licznik do przodu.

Polityka 8.2020 (3249) z dnia 18.02.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Cofanie do przodu"
Reklama