Kraj

Wędrówka ludów

Sondaż IBRiS: przedwyborcze wędrówki elektoratów

W tych wyborach liczą się wizerunki. Głosujemy na człowieka. Oceniamy więc jego osobowość, kwalifikacje, dorobek. W tych wyborach liczą się wizerunki. Głosujemy na człowieka. Oceniamy więc jego osobowość, kwalifikacje, dorobek. Getty Images
Andrzej Duda schował się w warownej twierdzy. Już nie zdobywa nowych głosów, ale i nie ma z czego tracić. Za to po stronie opozycji zaczęły się przepływy elektoratów. Prymat Małgorzaty Kidawy-Błońskiej słabnie, choć jej wyborcom wciąż trudno wskazać mocną alternatywę.
Lech Mazurczyk/Polityka

Pozostawiamy na boku twarde elektoraty. Nie stanowią zagadki, wiadomo, jak zagłosują. Na kolejnym etapie projektu POLITYKI oraz Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) kierujemy obiektyw ku miękkim wyborcom. Tym, którzy już podjęli wstępne decyzje, ale nie postawili kropki nad „i”. To obecnie najważniejsi adresaci kampanijnych przekazów.

Interesuje nas zarówno szczegół, jak i ogół. Niuansujemy więc perspektywę badawczą. W badaniu jakościowym próbujemy rozpoznać postawy na stykach elektoratów, w kluczowych „strefach zgniotu”.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Sondaż Polityki; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Wędrówka ludów"

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020