Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ekokopciuchy

Ekologiczne piece węglowe?

Powszechne jest testowanie pieców na wyśrubowanych paliwach. Powszechne jest testowanie pieców na wyśrubowanych paliwach. Thomas Bresson / Wikipedia

Okazuje się, że ekologiczne piece na węgiel najbardziej ekologiczne są w czasie laboratoryjnych testów. Później ich ekologiczność spada. Takie mamy prawo.

Każdy wprowadzany na polski rynek piec musi przejść serię testów w autoryzowanych laboratoriach. Przepisy zezwalają producentom dostarczyć do testów nie tylko urządzenie, ale również własne paliwo. – Piece testuje się na najlepszych i najdroższych paliwach, czasem nawet z domieszką antracytu, w którym zawartość węgla dochodzi do 97 proc. Większość użytkowników sięga po dużo tańszy i gorszy węgiel – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. W czasie takich testów dymność jest niska, parametry energetyczne wysokie. Takie, o których przeciętny użytkownik może zapomnieć. – Zasilane nieodpowiednim paliwem, niezgodnym z instrukcją obsługi, może przyczynić się nie tylko do wzrostu emisji zanieczyszczeń, ale nawet do awarii urządzenia – mówi dr Krystyna Kubica, jeden z najlepszych ekspertów od spalania paliw stałych w instalacjach małej mocy w Polsce.

O problemie od kilku lat mówią rządzącym organizacje, które walczą ze smogiem. Nic w tej kwestii jednak się nie zmienia. – Nie mamy prawa zabronić producentom stosowania paliwa, które wskażą. Zaznaczamy jednak, na czym piec był testowany – mówi Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Obróbki Węgla, w którym od lat atestuje się piece. Na składach opału najdroższy węgiel nie zalega. Ale nie dlatego, że tak szybko go wykupują. – Wszystko drożeje, nie ma się co dziwić, że ludzie na dzień dobry pytają, co mam najtańszego, byle w normie się mieściło – mówi jeden z właścicieli składu opału.

Testowanie pieców na wyśrubowanych paliwach to jedno. Producenci najczęściej nie informują, że kosztujący kilka tysięcy złotych piec będzie eko pod warunkiem, że wymienią przy okazji system kominowy.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Ekokopciuchy"
Reklama