Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Maskowanie strachu

Maseczka spełnia zadanie, gdy zakłada ją osoba chora, również bez objawów. Maseczka spełnia zadanie, gdy zakłada ją osoba chora, również bez objawów. Sebastian Czopik / Reporter

Obowiązek zakrywania ust i nosa „przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki”, któremu trzeba się podporządkować od 16 kwietnia, wychodząc z domu, wprowadził mnóstwo zamieszania. To kolejny przykład fatalnie konstruowanego przez resort zdrowia prawa, pełnego niedomówień i pozwalającego na różną interpretację.

W rozporządzeniu, które kilkakrotnie zmieniano tuż przed ogłoszeniem, nie pojawia się nawet definicja właściwej maski ani rodzaj materiału, który dawałby odpowiednie zabezpieczenie. Minister zarekomendował zakrywanie ust i nosa szalikami, chustkami i bawełnianymi maseczkami („Te chirurgiczne zostawmy służbie medycznej!”), ale może być to „odzież lub jej część” – więc nie tylko pocięte T-shirty, lecz również skarpetki i umiejętnie złożona bielizna (inwencję użytkowników widać już w internecie i u co bardziej odważnych – na ulicach).

Tę dowolność krytykują nawet najzagorzalsi zwolennicy maskowania, bo największą krzywdę może dziś wyrządzić złudne wrażenie, że byle jakie zakrycie twarzy eliminuje ryzyko. Tego rodzaju ochrona ma większy sens w zamkniętych pomieszczeniach niż na świeżym powietrzu, ale nadal ważniejsze jest utrzymywanie dwumetrowego dystansu i mycie rąk. Maseczka spełnia zadanie, gdy zakłada ją osoba chora, również bez objawów – taka bariera zmniejsza bowiem rozprzestrzenianie aerozolu, w którym mogą znajdować się zarazki. Tylko jak osoba bez objawów ma wiedzieć, że jest chora?

Sporo okazji do nieporozumień daje także zapis zwalniający z zakrywania ust i nosa ze względu na stan zdrowia. Jak informuje dr Bożena Janicka, szefowa jednej z organizacji skupiającej lekarzy rodzinnych, zaraz po publikacji projektu rozporządzenia zaczęli zgłaszać się pacjenci z astmą, domagając się wystawienia zwolnień z obowiązku noszenia masek: – Nikomu ich wydawać nie będziemy!

Polityka 17.2020 (3258) z dnia 21.04.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama