Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

219 nowych przypadków. Kampanijna niedziela w kraju

W Polsce odnotowano dziś 219 nowych przypadków koronawiruse. Kandydaci na prezydenta organizowali konferencje i spotykali się z wyborcami w całym kraju. W poniedziałek ostatnia szansa na złożenie rozliczenia podatku za 2019 r.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: 6,2 mln (ponad 372,5 tys. zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 23 786 (w tym 1064 zgony)
  • Kandydaci na prezydenta składają obietnice i postulaty wyborcze
  • Od soboty nowe zasady dotyczące maseczek, zniesione limity w sklepach, restauracjach, kościołach
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

219 nowych przypadków koronawirusa w niedzielę, trzy zgony

W niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 104 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, co daje łącznie 219 osoby zakażone w ciągu doby. W popołudniowych raportach nie odnotowano żadnego przypadku zgonu z powodu Covid-19, wcześniej zmarły trzy osoby.

Popołudniowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (35), łódzkiego (30), śląskiego (13), małopolskiego (10), dolnośląskiego (dziewięć), podkarpackiego (cztery), świętokrzyskiego (dwa), podlaskiego (jeden). Łączna liczba zakażonych koronawirusem sięgnęła 23 786, a liczba zgonów 1064.

Świat walczy z koronawirusem

Liczba przypadków koronawirusa na świecie przekroczyła dziś 6 mln. USA są krajem najbardziej dotkniętym pandemią, jeśli chodzi o liczbę przypadków i zgonów, z 1 769 776 zakażeniami i 103 685 ofiarami śmiertelnymi, według danych Uniwersytetu im. Johna Hiopkinsa.

Brazylia ma prawie pół miliona przypadków koronawirusa. Ministerstwo zdrowia poinformowało w sobotę o rekordowej liczbie 33 274 nowych przypadków, co oznacza ich wzrost do 498 440. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 28 834, przy 956 nowych zgonach w ciągu ostatnich 24 godzin.

Prezydent Donald Trump opóźnia planowany na czerwiec szczyt G7, najbogatszych krajów świata. Rozszerzy również listę państw zaproszonych do udziału w przełożonym wydarzeniu, dodając przywódców Australii, Rosji, Korei Południowej i Indii. Rozmawiając z dziennikarzami w Air Force One Trump powiedział, że G7 w obecnym formacie jest „bardzo nieaktualną grupą krajów. Odkładam szczyt, ponieważ nie uważam, że jako G7 właściwie reprezentuje to, co dzieje się na świecie”.

Prezydent Republiki Południowej Afryki, Cyryl Ramaphosa, przechodzi kolejny test przywództwa. Najbardziej uprzemysłowiony kraj Afryki przygotowuje się do ponownego otwarcia swojej gospodarki w poniedziałek. RPA pogrążyło się w recesji już w ostatnim kwartale 2019 r., zanim pojawił się wirus. W niedzielę kraj zgłosił 1727 nowych przypadków, co łącznie daje łączną liczbę 30 967.

Korea Południowa ogłosiła 27 nowych przypadków koronawirusa, w tym 21 z gęsto zaludnionego obszaru metropolitalnego Seulu. Wcześniej Korei udało się zahamować przyrost nowych przypadków niemal do zera. Spośród zakażonych osób 12 przyjechało do kraju z zagranicy. Łącznie Korea Płd odnotowała do tej pory 11 468 przypadków i 270 zgonów.

MZ: w ciągu ostatniej doby 16,4 tys. testów

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 915 tys. 546 próbek pobranych od 836 tys. 298 osób – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 16,4 tys. testów. Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 23 tys. 686 osób, z których 1 tys. 64 zmarły.

Ostatniej doby sprawdziliśmy 72843 osoby poddane kwarantannie, w około 1100 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia - poinformował w niedzielę PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Jak podał, ogółem od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policja sprawdziła osoby skierowane na kwarantannę siedem milionów razy. Ostatniej doby - 72843; w ok. 1100 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

„Powiatowy Państwowy Inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł" - przypomniał rzecznik. Ponadto, w czasie minionych 24 godzin w co najmniej 11 przypadkach osoby, będące na kwarantannie, zwróciły się z prośbą do policjantów o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci.

Kampanijna niedziela od Gdyni do Krakowa

Choć kampania wyborcza się jeszcze nie zaczęła, a oficjalnie nie znamy nawet terminu wyborów, w kraju kandydaci przedstawiali dziś programy i agitowali na swoją rzecz.

Życzę rolnikom, aby z pól w całym naszym kraju zebrali jak największy plon, aby byli traktowani uczciwie przez skupujących płody rolne, szczęść Boże polskim rolnikom - prezydent Andrzej Duda w TVP1 złożył rolnikom życzenia z okazji Zielonych Swiątek. Dodał, że chciałby, żeby nie było żadnych klęsk żywiołowych, żeby rolnicy nie musieli się martwić; zaznaczył, że zaczęły padać deszcze i niebezpieczeństwo suszy w tym roku zmniejszyło się. Równolegle zapowiedział wprowadzanie programu retencji.

Konieczna jest walka o każde miejsce pracy – mówił we Wrześni prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że pomoc przedsiębiorcom w utrzymaniu miejsc pracy w czasie epidemii powinna być głównym zadaniem rządu. – Dlatego też proponowałem, żeby przesunąć realizację niektórych wielkich projektów inwestycyjnych, które są też wątpliwe, jak np. Centralny Port Komunikacyjny, po to, żeby te pieniądze wykorzystać właśnie na pomoc w obronie każdego miejsca pracy.

Prezydentura Andrzeja Dudy to jest festiwal złamanych obietnic - mówił w czasie sobotniej wizyty w Krakowie kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Dodał, że zawiódł się na tym polityku, którego „partyjna maszyna zamieniała w maskotkę” i który „opowiada o wspólnocie, a głęboko tę wspólnotę dzieli”.

Dajemy świadectwo przywiązania do ludowego dziedzictwa” - napisał w niedzielę szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w liście do ludowców. Prezes partii odnowił też przyrzeczenie służenia pracą ojczyźnie. „Kandyduję na urząd Prezydenta RP, ponieważ Polsce jest potrzebny prezydent samodzielny oraz lojalny tylko wobec polskiego społeczeństwa, polskich wsi, miasteczek i miast (…) kierujący się nie tylko patriotyzmem, ale także trwałymi wartościami ludowymi i chrześcijańskimi (…), który potrafi połączyć różne środowiska i zasypać istniejące podziały, tak, aby Polska znów stała się wspólnotą” - podkreślił szef PSL.

Budowa mieszkań na wynajem, 200 tys. nowych miejsc w przedszkolach, ustawa reprywatyzacyjna oraz „zazielenienie, odsmogowanie i odejście od zatrutych miast w Polsce” - to niektóre założenia „wielkiego planu równych szans” przedstawionego w niedzielę przez Roberta Biedronia. W ramach tego planu, Biedroń i Lewica chcą m.in., aby w Polsce wybudowano milion tanich mieszkań na wynajem. Biedroń zauważył, że obecnie w Polsce brakuje około 3 mln takich mieszkań, co - jego zdaniem - oznacza, że „3 mln rodzin czeka na swój dach nad głową”, a „41 proc. ludzi do 35 roku życia zmuszonych jest do mieszkania z rodzicami”.

Konferencja Roberta Biedronia w Warszawie.Hubert Mathis/Zuma Press/ForumKonferencja Roberta Biedronia w Warszawie.

Apeluję, aby rząd przestał serwować „kiełbasę wyborczą” w postaci tzw. bonu turystycznego i w pierwszej kolejności zlikwidował ograniczenia branży turystycznej – powiedział w niedzielę w Gdyni kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak. – Rząd nie ma koncepcji, w jaki sposób te pieniądze w rzeczywisty sposób skierować do branży turystycznej. Apelowałbym o uczciwość wobec wyborców i zrobienie tego, co jest możliwe.

Czytaj też: Startuje kampania. Trzaskowski chce przejąć inicjatywę

Watykan: Pierwsza po prawie trzech miesiącach modlitwa papieża z wiernymi

Papież Franciszek spotkał się w niedzielę z wiernymi, przybyłymi na plac Świętego Piotra. Każdej wpuszczonej tam osobie na modlitwę Regina coeli zmierzono temperaturę.

Kontrola sanitarna towarzyszyła tradycyjnym środkom bezpieczeństwa, stosowanym od kilku lat w Watykanie. Wierni stojący na placu przed bazyliką watykańską mieli maseczki. Siły porządkowe czuwały, aby każdy zachował odległość co najmniej jednego metra od innych osób. Zgromadziło się tam niewielu ludzi w porównaniu z wielotysięcznymi tłumami, jakie przychodziły zawsze w niedzielę w południe.

Na pierwsze takie spotkanie z papieżem przybyli mieszkańcy Rzymu i jego okolic. W Wiecznym Mieście nie ma turystów ani pielgrzymów.Od 8 marca papież odmawiał południową modlitwę samotnie w bibliotece Pałacu Apostolskiego i stamtąd pozdrawiał wiernych. Następnie stawał w oknie i błogosławił pusty, zamknięty plac. Również w bibliotece odbywają się środowe audiencje generalne, nadal bez udziału wiernych.

Czytaj też: Jak uwierzyliśmy w zmartwychwstanie

Już tylko poniedziałek na rozliczenie PIT-a za zeszły rok

Na rozliczenie PIT-a za zeszły rok mamy w tym roku czas tylko do 1 czerwca – przypomina Ministerstwo Finansów. Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, ale w związku z epidemią koronawirusa, w tym roku deklaracje można składać do 1 czerwca.

„W praktyce termin na złożenie deklaracji i rozliczenie podatku mija 1 czerwca, bowiem 31 maja wypada w niedzielę” – tłumaczyło MF. Przedłużenie o miesiąc terminu na złożenie deklaracji PIT było istotne szczególnie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Nie są one bowiem rozliczane automatycznie przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT, muszą samodzielnie wypełnić deklarację, wysłać ją – elektronicznie bądź tradycyjnie – i rozliczyć podatek.

Czytaj też: Tarcze nie zachęcają do zwolnień. Ale są z nimi inne problemy

Od poniedziałku wszystkie miejsca siedzące w pociągach PKP Intercity mogą być zajęte

Jak przypomniało w niedzielę PKP Intercity, od 1 czerwca - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów wszystkie miejsca w komunikacji publicznej siedzące mogą być zajęte i zmiany te dotyczą także wszystkich pociągów PKP Intercity.

Spółka podkreśliła, że jej pociągami wciąż będzie mogło podróżować tylu pasażerów, ile jest miejsc siedzących w składzie. Dlatego też PKP Intercity wprowadza od czwartku, 4 czerwca obowiązkową rezerwację miejsc we wszystkich kategoriach pociągów: Twoich Liniach Kolejowych (TLK), InterCity (IC), Express InterCity (EIC) oraz - tak jak dotąd - w Express InterCity Premium (EIP). Bilety jednorazowe będą wydawane wyłącznie ze wskazaniem miejsca do siedzenia. Z kolei od osób podróżujących z biletem okresowym będzie wymagane posiadanie także rezerwacji miejsca na konkretne połączenie. Rezerwacja miejsca do biletów okresowych będzie kosztować 1 zł.

Czytaj też: „Co drugie miejsce wolne” wykończy przewoźników

115 nowych przypadków koronawirusa; kolejne trzy osoby zmarły

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 115 osób, z czego 92 w woj. śląskim – podało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia. Poinformowano też o kolejnych trzech zmarłych osobach.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (92), lubelskiego (siedem), świętokrzyskiego (pięć), dolnośląskiego (cztery), wielkopolskiego (trzy), opolskiego (jeden), podkarpackiego (jeden), pomorskiego (jeden), zachodniopomorskiego (jeden).

Jak podało MZ, zmarły trzy kolejne osoby, każda z nich miała choroby współistniejące. Są to: 84-letnia kobieta w Poznaniu, 83-letni mężczyzna w Tychach i 65-letni mężczyzna w Bytomiu.

Obecny bilans łącznych przypadków zakażenia koronawirusem wynosi 23 686, spośród których zmarło 1064 osób.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywają 2 tys. 134 osoby; wyzdrowiało zaś 11 tys. 271 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie. Resort podał, że objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 18 tys. 947 osób, a kwarantanną – 78 tys. 823.

Czytaj też: Cztery warszawskie szpitale z ogniskami Covid-19

Już ponad 6 mln przypadków na świecie

Na całym świecie odnotowano co najmniej 6 mln 161 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 371 tys. zgonów. Dwie trzecie przypadków miało miejsce w Europie i USA.

W Europie, na kontynencie najbardziej dotkniętym epidemią, zarejestrowano oficjalnie 2 mln 135 tysięcy przypadków koronawirusa (ponad 177 tys. zgonów). Z kolei Stany Zjednoczone to kraj o największej liczbie zachorowań (prawie 1 mln 761 tys.) i śmierci (ponad 103 tys.).

Obecnie koronawirus najszybciej rozprzestrzenia się w Ameryce Południowej – ze wzrostem o ponad 45 tys. przypadków w ciągu ostatnich 24 godzin. W sumie na tym kontynencie jest już blisko 945 tys. przypadków Covid-19 i blisko 50 tys. zgonów. W Ameryce Południowej najwięcej zakażeń odnotowano w Brazylii – znacznie ponad 400 tys. – i blisko 28 tysięcy zgonów. Eksperci przypuszczają, że rzeczywista liczba chorych na Covid-19 jest tam znacznie wyższa, gdyż w kraju tym wykonuje się stosunkowo niewiele testów.

Czytaj też: WHO ofiarą rywalizacji USA i Chin

W sklepach dalej obowiązują maseczki.Tomasz Pietrzyk/Agencja GazetaW sklepach dalej obowiązują maseczki.

LOT: jutro wznowienie lotów krajowych

Na początku czerwca ogłosimy, gdzie będziemy latać po 15 czerwca – powiedział PAP wiceprezes PLL LOT Michał Fijoł. Narodowy przewoźnik od poniedziałku wznawia połączenia krajowe, na razie do ośmiu miast; pierwszym rejsem będzie lot z Warszawy do Szczecina.

Poza tym połączeniem dostępne będą także loty: do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk; do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Wrocławia i Zielonej Góry oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

– Zachęcamy pasażerów do odprawy on-line jeszcze przed przyjazdem na lotnisko. Wszędzie będzie ich obowiązywało utrzymanie dystansu przestrzennego, a także noszenie maseczek od wejścia na terminal, a następnie przez cały czas trwania podróży na pokładzie samolotu – powiedział. Wyjaśnił, że na pokładzie samolotu LOT w pierwszych dniach rejsów również będzie stosowany dystans przestrzenny. – Pasażerowie będą siedzieć na pokładzie samolotu na kształt szachownicy – to znaczy, że co drugi fotel będzie zajęty.

Czytaj też: Samoloty się podnodszą

Eksperci: przed jesienią warto zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej

Osoby, które zaszczepią się przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii – przekonują eksperci. Zakażenie grypą może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19, na dodatek obie infekcje powodują podobne objawy, głównie gorączkę i kaszel.

O szczepieniach mówiono podczas konferencji prasowej online "Jak szczepić w dobie pandemii koronawirusa? Aktualne wytyczne", zorganizowanej w PAP. Specjaliści zalecali przede wszystkim jak najszybsze uzupełnienie szczepień dzieci, wynikających z kalendarza szczepień obowiązkowych. Doradzali też poddawanie się szczepieniom zalecanym.

Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zwiększenie szczepień przeciwko grypie ułatwiłoby różnicowanie zachorowań na grupę i Covid-19, gdyż początkowe objawy zakażenia są podobne. Eksperci obawiają się, że zakażenie grypą może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem w okresie jesieni i zimy. Ostrzegł przed tym wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: – Naukowcy mówią, że wirus grypy toruje drogę dla koronawirusa, czyli łatwiej wtedy zakazić się SARS-CoV-2. Obecność obu tych wirusów w naszym organizmie na pewno potęguje te objawy i przebieg zakażenia może być cięższy.

Szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne dla seniorów, najbardziej podatnych na grypę jak i zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Powinny się szczepić także kobiety w ciąży i małe dzieci oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak schorzenia sercowo-naczyniowe i cukrzyca.

Czytaj też: Zawiła droga do wynalezienia szczepionki na grypę

W sobotę 416 nowych zakażeń w Polsce

Ministerstwo Zdrowia w sobotnich komunikatach informuje łącznie o 416 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To osoby z województw: śląskiego (232), mazowieckiego (52), łódzkiego (35), dolnośląskiego (25), opolskiego (11), świętokrzyskiego (34), małopolskiego (4), zachodniopomorskiego (4), podlaskiego (4), lubuskiego (2), wielkopolskiego (1).

Zmarło 10 kolejnych osób zakażonych koronawirusem: 77-letnia kobieta z Wolicy, 67-letni mężczyzna i 62-letnia kobieta z Raciborza, 68-letnia kobieta i 75-letni mężczyzna z Warszawy, 89-letnia kobieta z Gdańska, 80-letnia kobieta z Bolesławca, 51-letnia kobieta z Jeleniej Góry, 90-letnia i 92-letnia kobieta ze Zgierza. Większość zmarłych osób miała choroby współistniejące.

Tym samym liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 23 571, zmarło 1061 osób.

Czytaj też: Zaczyna się normalność i koronawirusowa ruletka

Kolejny etap odmrażania – od soboty nowe zasady

Od soboty 30 maja nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, ale nadal należy zachować dystans społeczny (dwa metry odstępu od innych). Jeśli nie można utrzymać dwumetrowego dystansu, na przykład na zatłoczonym chodniku, należy zasłonić nos i usta. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych jak sklepy, kościoły, środki komunikacji miejskiej, salony masażu i tatuażu czy urzędy.

Od soboty zniknęły limity osób w restauracji, w sklepie na targu czy na poczcie (w tych trzech ostatnich miejscach nadal mamy obowiązek noszenia maseczki, a w sklepie także rękawiczek lub zdezynfekowania rąk).

Zniesione zostają także limity wiernych w kościołach, ale zasada dystansu jest aktualna. Nie będzie też już limitu 50 osób podczas uroczystości pogrzebowych. W kościołach i świątyniach wierni muszą jednak zasłaniać usta i nos.

W przestrzeniach otwartych można organizować zgromadzenia i koncerty plenerowe, w których udział bierze do 150 osób (obowiązują maseczki i dystans dwóch metrów). Sanepid będzie jednak przedstawiać rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenie czy koncert nie powinien się odbyć. Ostateczna decyzja będzie należeć do samorządu.

Od soboty można też organizować wesela i uroczystości rodzinne do 150 osób. Goście nie muszą nosić maseczek. Można już korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej. Od teraz mogą być otwarte restauracje i bary hotelowe, mogą też serwować posiłki na sali.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną