Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Przedmaturalny spleen

Tegoroczne matury będą wyjątkowe, także dlatego, że nie będzie na nich części ustnej. Tegoroczne matury będą wyjątkowe, także dlatego, że nie będzie na nich części ustnej. Arkadiusz Ziółek / EAST NEWS

Byleby to wszystko przeżyć, dosłownie i w przenośni – wzdychają uczniowie i nauczyciele na kilka dni przed planowanymi maturami. Z powodu pandemii najpierw tygodniami nie mogli doczekać się decyzji MEN, kiedy (i czy w ogóle) egzaminy się odbędą.

Ta opieszałość uderzała zwłaszcza w zestawieniu z polityką International Baccalaureate Organisation, organizującą maturę międzynarodową. IBO jeszcze w marcu ogłosiła, że pisemna sesja egzaminów się nie odbędzie. Za podstawę ocen z przedmiotów egzaminacyjnych przyjęto m.in. wcześniejsze prace pisemne. Międzynarodowi maturzyści tymi decyzjami nie byli zachwyceni, ale w miarę upływu czasu coraz częściej podkreślali, że w przeciwieństwie do kolegów zdających polską maturę przynajmniej wiedzą, na czym stoją.

Gdy początek polskich matur wreszcie wyznaczono – na 8 czerwca – przez prawie miesiąc władze zwlekały z publikacją niezbędnych wytycznych sanitarnych. A to bynajmniej nie formalność, gdy np. 250 osób, które miały zdawać w jednej hali, trzeba rozdzielić na 15 mniejszych pomieszczeń, z osobnymi komisjami.

Bezpośrednie obawy o zdrowie to obecnie tylko jeden z wątków, który przewija się w wypowiedziach nauczycieli. Martwi ich perspektywa zetknięcia z grupami zdających, których tłoczeniu się pewnie trudno będzie zapobiec. Co prawda tempo luzowania różnorakich ograniczeń jest tak duże, że do matur niewiele z nich może obowiązywać, ale tym bardziej nie wiadomo, jaki to wszystko będzie miało skutek. Osobnym wątkiem budzącym niepokój są ostrzeżenia, że podobnie jak w ubiegłym roku maturom mogą towarzyszyć alarmy bombowe. Takie komunikaty dotarły do szkół w różnych częściach Polski. Problem, na który z kolei zwracają uwagę zdający, to zwiększona możliwość unieważnień matur – np. w związku z zaleceniami, aby jak najczęściej otwierać okna (hałas na egzaminach to dość częsty argument w procedurze unieważniania).

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama