Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wyborczy obraz Polaków

Niektóre miejsca wciąż zaskakują wynikami. Wyborczy obraz Polski

Mazurczyk Lech / Polityka
Kto, jak i gdzie głosował.

„Mogło być lepiej, mogło być tak jak na Podkarpaciu” – komentował na gorąco Ryszard Terlecki (TVN24). Bo choć Andrzej Duda w powyborczym wystąpieniu chwalił się wynikiem lepszym niż pięć lat temu (w I turze zdobył wówczas 34,7 proc. głosów), to jednak sondażowy rezultat walczącego o reelekcję prezydenta był poniżej oczekiwań obozu rządzącego. Nastroje po tej stronie poprawiły się, dopiero kiedy zaczęły spływać wyniki z PKW. Duda nieco się umocnił i kolejny raz okazało się, że część wyborców PiS umknęła ankieterom. Sztabowcy Dudy odetchnęli.

Na Trzaskowskiego głosowali przede wszystkim mieszkańcy dużych miast; właściciele firm, specjaliści oraz piastujący kierownicze stanowiska, a także uczniowie i studenci. To właśnie w tej ostatniej grupie urzędującego prezydenta wyprzedził nie tylko kandydat z KO (27,4 proc.), ale i Szymon Hołownia (24,7 proc.) oraz Krzysztof Bosak (20,4 proc.). Wśród uczących się Duda zdobył raptem 15,6 proc. głosów. Najliczniej głosowali na niego: rolnicy (71,8 proc.), emeryci i renciści (61,5 proc.), a także robotnicy (55 proc.) i bezrobotni (54,6 proc.). Zarysowały się także zwyczajowe tendencje: im gorsze wykształcenie i starszy wiek, tym chętniej stawiano na kandydata PiS. W grupie osób z podstawowym wykształceniem Duda zdobył aż 70,4 proc. poparcia (Trzaskowski – 12,6 proc.) – kandydat KO miał przewagę nad rywalem jedynie wśród osób z licencjatami i wyższymi stopniami naukowymi (41,2 proc. do 26,6 proc.).

Mazurczyk Lech/PolitykaJak głosowali uczniowie i studenci?

Ciekawie wyglądały tegoroczne preferencje najmłodszych wyborców, zwłaszcza w zestawieniu z wynikami sprzed pięciu lat. Bronisław Komorowski niewątpliwie nie porwał młodych – zrobił to wówczas Paweł Kukiz, zdobywając w grupie 18–29 lat poparcie rzędu 41,1 proc.; drugi był Duda (20,7 proc.

Polityka 27.2020 (3268) z dnia 30.06.2020; Wybory prezydenckie 2020; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyborczy obraz Polaków"
Reklama