Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Sama na placu boju

W środowisku uchodzi za idealistkę. Kim jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz?

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz Zuzanna Rudzińska-Bluszcz Piotr Molęcki / EAST NEWS
Wyróżniającą się prawniczkę dostrzegł w 2015 r. Adam Bodnar i zatrudnił w swoim biurze jako koordynatorkę ds. strategicznych postępowań sądowych.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zgłoszona przez posłów Lewicy 38-letnia adwokatka, współpracowniczka Adama Bodnara, jest jedyną, jak na razie, oficjalną kandydatką na jego następczynię. Ma wsparcie ponad 380 organizacji pozarządowych (lista wciąż się wydłuża), które zawiązały porozumienie, by po raz drugi na stanowisko RPO wybrano społecznego kandydata. Do akcji Nasz Rzecznik dołączyły NGO-sy z całej Polski: od Polskiej Rady Biznesu, przez Fundację Rodzice mają głos, po Koło Gospodyń Wiejskich w Brodnicy.

Rudzińska-Bluszcz studiowała na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Cardiff Law School w Wielkiej Brytanii. Po prawie zdobyła aplikację adwokacką. Jako 31-latka została jedną z najmłodszych sędzi w Wyższym Sądzie Dyscyplinarnym Adwokatury przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Pracowała w prestiżowych kancelariach, jest też absolwentką programów Marshall Memorial Fellowship i Leadership Academy for Poland.

Wyróżniającą się prawniczkę dostrzegł w 2015 r. Adam Bodnar i zatrudnił w swoim biurze jako koordynatorkę ds. strategicznych postępowań sądowych, czyli przełomowych spraw wpływających na zmianę linii orzeczniczych. Rudzińska-Bluszcz najbardziej zaangażowana jest w problemy osób z niepełnosprawnościami, dzieci i osób starszych oraz w ochronę wolności słowa. Zajmowała się głośną sprawą pracowniczki ochrony z Lublina, którą przez kilka lat zatrudniano na dwutygodniowe umowy, oraz precedensową sprawą Sikha z Londynu, który podczas kontroli bezpieczeństwa na warszawskim lotnisku musiał zdejmować turban, co zgodnie z jego wiarą stanowi obrazę symboli religijnych. W jeszcze innej sprawie dowodziła, że prawo do życia w czystym środowisku jest dobrem osobistym każdego człowieka. W 2017 r. koordynowała okrągły stół do walki ze szkodliwymi treściami w internecie. Z jej inicjatywy powstał pierwszy w Polsce raport opisujący patostreaming oraz strona Zglos.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Sama na placu boju"
Reklama