Kraj

Niegrzeczni

Kim chce być Margot

Prowadzona przez PiS polityka nienawiści, z wyraźnie zarysowanymi figurami osób LGBT, wywołała ogromną frustrację w tym środowisku. Prowadzona przez PiS polityka nienawiści, z wyraźnie zarysowanymi figurami osób LGBT, wywołała ogromną frustrację w tym środowisku. Ewan Mrozek
Margot, 25-letnia aktywistka z kolektywu Stop Bzdurom, z dnia na dzień stała się ikoną walki o prawa osób LGBT+ w Polsce. Choć paradoksalnie ani nie chce być liderką, ani symbolem tego ruchu. Więc kim chce być?
Margot pojawiła się w wyniku impasu i poczucia niemocy.Adam Stepień/Agencja Gazeta Margot pojawiła się w wyniku impasu i poczucia niemocy.

Małgorzata „Margot” Szutowicz siedziała trzy tygodnie. Zanim ją umieszczono w płockiej izolatce, była wożona z komisariatu na komisariat, rozkuwana i skuwana. Muranów, Wołomin, Białołęka. Przy drzwiach tego ostatniego aresztu, molocha w kolorze bladego beżu, jest wywieszona pamiątkowa tabliczka w kształcie mapy Polski. Opatrzona napisem, któremu Margot dobrze się przyjrzała: „Po 13 grudnia 1981 r. władze PRL, łamiąc podstępnie dążenia Polaków do wolności, uwięziły ponad 10 tysięcy działaczy Solidarności i opozycji demokratycznej.

Polityka 37.2020 (3278) z dnia 08.09.2020; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Niegrzeczni"
Reklama

Czytaj także

Historia

Operacja „Hiacynt”. Jak to było naprawdę?

Na ekrany wszedł „Hiacynt”, film o akcji służb PRL skierowanych przez gen. Czesława Kiszczaka przeciwko homoseksualistom.

Andrzej Krajewski
17.10.2021