„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Z ostatniej strony

Polityka i obyczaje

Polityka

Bunt na pokładzie jednostki towarzyszącej, czyli co szef Solidarności Piotr Duda myśli o nowym wicepremierze („Super Express”): „PiS przygotował nam wspaniały »prezent« na czterdziestolecie NSZZ Solidarność, oddając decyzje dotyczące pracy skrajnemu liberałowi, czyli panu Gowinowi. (…) Mówiąc po związkowemu: to jakby napluto nam w twarz. (…) ten, który jako polityk Platformy Obywatelskiej dołożył się do tych umów śmieciowych, dołożył rękę do podwyższenia wieku emerytalnego, otrzymuje Ministerstwo Pracy. PiS to zrobił Solidarności. Ostrzegam: jeśli PiS chce iść w tym kierunku i chce otwartego konfliktu z Solidarnością, to zrobił ku temu wielki krok. (…) Powiem krótko: zostaliśmy przez PiS sprzedani”. Kolejni zdradzeni o świcie.

Politolog prof. Ewa Marciniak ostrzega ludzi PiS w „Tygodniku Solidarność”: „Człowiek władzy patrzy na otaczający go świat przez pryzmat osiągnięciowy. W większym stopniu dostrzega się plusy, w mniejszym minusy i wady. Bywa więc nadmiernie optymistyczny. Druga sprawa to uleganie stereotypom, w wypadku PiS-u to uleganie stereotypowi, że są partią, która »ludziom daje«, i partią, która spełnia ich oczekiwania. Tymczasem w ciągu kilku lat elektorat partii się zmienił. To zaczyna być elektorat aspiracyjny. (…) Ja sama, mając stały kontakt ze studentami, widziałam u nich w latach 2012 i 2013 mocny skręt w prawo, teraz tak nie jest. Oczywiście to nie tak, że dziś wszyscy są sympatykami Lewicy czy PO, ale nie ma takiego poparcia dla prawicy jak kilka lat temu”. Bo plusy jednak nie przesłoniły minusów.

Tomasz Sakiewicz, szef „Gazety Polskiej”, zapewnia, skarży się i straszy: „Spokojnie znoszę problemy finansowe, osobiste zagrożenie czy niesprawiedliwe ataki ze strony wrogów.

Polityka 42.2020 (3283) z dnia 13.10.2020; Felietony; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Z ostatniej strony"
Reklama