Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kraj

Przepychanki w Sejmie. Kaczyński: Brońmy kościołów

Wtorkowe posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od awantury i przepychanek między posłami. Wieczorem Jarosław Kaczyński wezwał członków i zwolenników PiS do obrony kościołów.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

 • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 280 229 (w tym 4615 zgonów)
 • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: 43,8 mln (ponad 1,16 mln zgonów)
 • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
 • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

Kaczyński na Facebooku: Brońmy kościołów

Nagrane oświadczenie prezesa PiS pojawiło się na facebookowym profilu partii we wtorek wieczorem. Kaczyński zaczął od oceny wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej, który zakazał aborcji, orzekając, że tzw. przesłanka embriopatologiczna dająca prawo do niej jest niezgoda z konstytucją. „Ten wyrok jest całkowicie zgodny z konstytucją, co więcej, w świetle konstytucji innego wyroku w tej sprawie być nie mogło” – stwierdził wicepremier i prezes PiS.

Odniósł się też do trwających od kilku dni manifestacji i protestów. „Mamy ciężkie stadium epidemii covid-19. Mamy stan, w którym wszelkie zgromadzenia powyżej pięciu osób są zakazane. Te demonstracje będą kosztowały życie wielu ludzi”. Jak dodał, osoby, które do nich wzywają, oraz ich uczestnicy sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne i „dopuszczają się poważnego przestępstwa”.

Większość przemówienia prezes poświęcił protestom przed i w kościołach. „To wydarzenie w historii Polski, przynajmniej w tej skali, całkowicie nowe. Wydarzenie fatalne, bo Kościół może być różnie oceniany, ale z całą pewnością ten depozyt moralny, który jest przez niego dzierżony, to jedyny system moralny, który jest w Polsce powszechnie uznany” – zawyrokował.

I w swoim stylu stwierdził, że „trzeba się temu przeciwstawić”. „To obowiązek państwa, ale także obowiązek obywateli. W szczególności musimy bronić kościołów. Za wszelką cenę. Wzywam wszystkich członków PiS i tych, którzy nas wspierają, do tego, żeby wzięli udział w obronie Kościoła” – zachęcał Kaczyński.

Przepychanki w Sejmie. Straż osłania prezesa PiS

Wtorkowe obrady Sejmu miały się zacząć od informacji minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. Planowała przedstawić szczegóły działania programu „Za życiem”, wspierającego rodziny z dziećmi, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałych w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu.

Na posiedzenie nie zostali wpuszczeni niepełnosprawni. Potem opozycja zaczęła się domagać informacji o działaniach policji podczas demonstracji w sprawie zakazu aborcji. Prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki stwierdził, że na sali są posłowie w maseczkach z symbolami przypominającymi symbole SS i Hitlerjugend: – Ale rozumiem, że opozycja totalna nawiązuje do totalitarnych wzorów i z przykrością to przyjmujemy.

Głos zabrała posłanka KO Małgorzata Tracz. – Na naszych oczach toczy się historia, od sześciu dni tysiące młodych ludzi na ulicach polskich miast protestują, protestują w obronie swojej godności, w obronie swojej wolności, w obronie prawa do wyboru, w obronie prawa do aborcji. To jest wojna i wy tę wojnę przegracie. A kto jest za tę wojnę odpowiedzialny? Panie wiceministrze Kaczyński, to jest pana odpowiedzialność – mówiła Tracz, zwracając się do prezesa PiS i rządzących.

Na mównicę weszła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i złożyła wniosek o włączenie do porządku obrad projektu liberalizacji prawa aborcyjnego autorstwa Lewicy. Dołączyły do niej posłanki Lewicy z transparentami „Legalna aborcja”. Podeszły do Jarosława Kaczyńskiego, krzyczały „Hańba” i „To jest wojna”. Dołączyli też posłowie Koalicji Obywatelskiej, a Terlecki wykluczył z obrad posłów KO Klaudię Jachirę i Sławomira Nitrasa.

Posłanki PiS zaczęły odgradzać Kaczyńskiego. Z kolei posłowie opozycji utworzyli łańcuch, blokując mównicę. Terlecki wezwał na pomoc straż marszałkowską, która oddzieliła kordonem Kaczyńskiego od reszty. Wicemarszałek ogłosił przerwę w obradach.

Przepychanki w Sejmie, 27 października 2020 r.Sławomir Kamiński/Agencja GazetaPrzepychanki w Sejmie, 27 października 2020 r.

16,3 tys. nowych zakażeń

Mamy 16 300 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (3529), małopolskiego (1884), wielkopolskiego (1577), kujawsko-pomorskiego (1499), łódzkiego (1421), śląskiego (1298), dolnośląskiego (917), podkarpackiego (742), pomorskiego (643), zachodniopomorskiego (521), świętokrzyskiego (434), podlaskiego (426), lubelskiego (400), opolskiego (385), lubuskiego (323) i warmińsko-mazurskiego (301).

Zmarły 132 osoby: z powodu covid-19 – 15, natomiast z powodu współistnienia covid-19 z innymi schorzeniami – 117. Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii sięgnęła 280 229, z czego 4615 osób zmarło.

Ostatniej doby wykonano 66 tys. testów na obecność koronawirusa, o 15,6 tys. więcej niż dzień wcześniej. Lekarze rodzinni wypisali w tym czasie 73,7 tys. skierowań na badanie. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili pacjentom 430 425 badań w kierunku wykrycia SARS-CoV-2. Łącznie przebadano dotąd 4 447 071 próbek pobranych od 4 276 444 osób.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 13 291 osób, u których potwierdzono zakażenie (o 1009 więcej niż w poniedziałek). 1078 z nich podłączonych jest do respiratorów (na 1594 obecnie dostępnych), 79 więcej niż dzień wcześniej. Dla pacjentów z covid-19 przeznaczono 20,7 tys. łóżek.

Na kwarantannie przebywa 442 109 osób (prawie 4 tys. mniej niż w poniedziałek). Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 54 440 osób. Od początku epidemii wyzdrowiało 119 237 chorych, u których potwierdzono zakażenie. Ostatniej doby przybyło 3935 ozdrowieńców.

Morawiecki zapowiada wsparcie dla firm i apeluje o spokój

Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji prasowej z wicepremierem i ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem i ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim. – Jesteśmy w decydującym momencie walki z wirusem – powiedział premier i dodał, że rząd idzie „wąską ścieżką” między koniecznością wprowadzenia restrykcji i utrzymania działania gospodarki.

Jego zdaniem szczególnego wsparcia wymagają branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness oraz handel na bazarach i targach. Zapowiedział cztery formy pomocy dla przedsiębiorców z tych sektorów:

 • zwolnienie ze składki ZUS w listopadzie
 • tzw. postojowe, czyli dopłaty do pensji pracowników
 • 5 tys. zł bezzwrotnej dotacji dla mikro- i małych firm
 • zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 r. z równoczesną rekompensatą utraconych dochodów dla samorządów.

Firmy ubiegające się o pomoc będą musiały wykazać obniżenie przychodów o co najmniej 40 proc. w stosunku do listopada 2019 r.

Premier podkreślał, że zapowiadane wsparcie w razie potrzeby zostanie wydłużone na kolejne miesiące. Według rządowych szacunków obejmie ono 170 tys. firm, które zatrudniają 372 tys. pracowników, a jego koszt dla budżetu sięgnie ok. 1,8 mld zł.

Premier komentował też wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Twierdził, że nie odnosi się on do sytuacji zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety. Morawiecki mówił, że dramaty kobiet, które dowiedzą się o wadzie lub chorobie płodu, są „niewyobrażalne” i nie można ich zmuszać do heroizmu. – Badania prenatalne zostały rozszerzone, objęto nimi 40 proc. więcej kobiet niż w 2015 r. Będę zalecał objęcie nimi wszystkich kobiet, obecnie to kobiety powyżej 35. roku życia – mówił.

Wolność wyboru jest fundamentalna, ale żeby ją realizować, trzeba żyć – stwierdził premier i dodał, że prawo do życia ogranicza prawo wyboru. Odnosząc się do toczących się demonstracji, przekonywał, że należy doprowadzić do uspokojenia sytuacji, ale nie można dopuszczać do aktów agresji.

– To, co odbywa się w przestrzeni publicznej, te akty agresji, barbarzyństwa, wandalizmów są absolutnie niedopuszczalne mówił Morawiecki. – Nie ma żadnego przyzwolenia na ataki na nasze świętości, na ludzi, na kościoły, na prawo do realizowania wartości przez innych. Wykluczamy wszelką agresję z życiu publicznym. Apeluję z tego miejsca bardzo mocno, by powstrzymać się od jakichkolwiek aktów agresji, bo one mogą prowadzić do eskalacji, która może doprowadzić do czegoś bardzo złego w naszym społeczeństwie.

Będziemy im ze stanowczością przeciwdziałać, bo burzą ład społeczny i doprowadzają do łamania prawa. Żyjemy w czasach epidemii i nie można łamać zasad – dodał Morawiecki. Apelował do „milczącej większości” rodzin, by zachowały spokój, a do mediów – by nie podsycały sporu.

Mariusz Kamiński na kwarantannie

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński po konsultacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym od piątku 23 października przebywa na kwarantannie. „Wszystkie obowiązki służbowe wykonuję zdalnie, pozostając w stałym kontakcie z pozostałymi członkami kierownictwa MSWiA i komendantami podległych mi służb. W czwartek wykonam test w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, aby upewnić się, że mogę powrócić do pracy w trybie stacjonarnym” – poinformował we wtorek rano Kamiński.

Na kwarantannie znalazł się także rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz – po kontakcie z osobą zakażoną spoza resortu.

Bąkiewicz: Marsz Niepodległości mimo epidemii

„Marsz Niepodległości zorganizujemy 11 listopada w Warszawie pomimo epidemii” – poinformował PAP Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Jako argument podał obecne demonstracje przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego: „Jeśli zgromadzenia środowisk lewackich odbywają się bez problemu, wręcz przy zabezpieczeniu takich zgromadzeń przez policję, to oznacza, że służby państwowe akceptują sytuację, w której w trakcie trwającej, rzekomej pandemii mogą odbywać się zgromadzenia. Dlatego na tych samych zasadach nasze Stowarzyszenie będzie organizowało zgromadzenie i będzie liczyło na współpracę z policją”.

Bąkiewicz podkreślił, że organizatorzy marszu będą zachęcać uczestników do stosowania się do obostrzeń wprowadzonych przez resort zdrowia. Szczegóły stowarzyszenie przedstawi w najbliższą środę.

Cała Polska strefą czerwoną. Nowe i stare restrykcje

Od soboty 24 października obowiązują nowe restrykcje:

 • Cała Polska jest strefa czerwoną.
 • Nauka w szkołach podstawowych w klasach IV–VIII jest wyłącznie zdalna, żeby przerwać łańcuch transmisji.
 • Dzieci i młodzież do 16. r.ż. od godz. 9 do 16 mogą wychodzić z domu tylko pod opieką.
 • Restauracje, puby, kawiarnie mogą sprzedawać tylko dania na wynos – na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.
 • Zakaz spotkań i innych form aktywności w grupach większych niż pięć osób (poza osobami mieszkającymi lub pracującymi razem).
 • Seniorzy powyżej 70. r.ż. nie powinni wychodzić z domu. Infolinia dla seniorów 22 505 11 11 11. Można przekazać dane o tym, jakie niezbędne produkty powinny zostać dostarczone.
 • Po zakończeniu obecnych turnusów zostaną zamknięte sanatoria.
 • Decyzja o tym, czy 1 listopada cmentarze pozostaną otwarte – w tym tygodniu.

Przypomnijmy, jakie obostrzenia obowiązują w strefach czerwonych na terenie całego kraju:

 • ograniczenie liczby osób w sklepach do 5 osób na 1 kasę, w większych – 1 osoba na 15 m kw.
 • zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne)
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m kw.
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie pięć osób
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych (a teraz już w klasach IV–VI szkół podstawowych) obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych)
 • ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
 • w wydarzeniach kulturalnych maksymalnie 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
.KPRM/•.
Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną