Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Przemysław Czarnek. Śmieszy, tumani, przestrasza

Przemysław Czarnek Przemysław Czarnek Radek Pietruszka / PAP
Czarnek, strasząc i obrażając nauczycieli, uczniów, jak i akademików, obnaża swoje zagubienie i nieznajomość obszaru, którym zarządza.

W najmłodszych klasach szkół podstawowych ruszyło nauczanie zdalne. Starsi uczniowie sukcesywnie przechodzili na kształcenie na odległość od 18 października. Premier zapowiedział, że nauczyciele będą mogli skorzystać z jednorazowego wsparcia finansowego 500+ na pokrycie kosztów związanych ze zdalnym nauczaniem. Jednak dokładnych informacji o tym, komu i w jakim celu świadczenie ma być wypłacane (do czasu zesłania numeru do druku) nie podano. Wśród nauczycieli posypały się sarkastyczne żarty zarówno na temat sprzętu, który można kupić za wspomnianą kwotę, jak i na temat refleksu władz. Większość pracowników szkół zorganizowała sobie sprzęt jeszcze wiosną – inaczej nie byliby w stanie uczyć.

W rządowej konferencji nie uczestniczył nowy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W minionym tygodniu najgłośniejszą jego aktywnością było wygrażanie sankcjami za udział w protestach po orzeczeniu Trybunału w sprawie aborcji. MEiN najpierw – oficjalnie – poinformowało, że zwróciło się do kuratorów oświaty o sprawdzenie, czy prawdą jest, że „niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestach”, i zapowiedziało „konsekwencje przewidziane prawem”. Kilka godzin później do komunikatu dopisano: „W przestrzeni medialnej pojawiły się nieprawdziwe informacje o rzekomym zbieraniu nazwisk uczniów czy nauczycieli biorących udział w protestach. Dementujemy. Nie ma mowy o zbieraniu jakichkolwiek nazwisk”. Wobec kogo więc wyciągać konsekwencje, jeśli nie zbiera się nazwisk? Minister Czarnek wyraźnie też stracił orientację, odpowiadając na stanowisko Związku Nauczycielstwa Polskiego, który sprzeciwia się próbom zastraszania nauczycieli i dyrektorów. W twitterowym wpisie argumentował, że „nadzór pedagogiczny to nie straszenie”.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama