Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Za granicą wydolności

Oprócz braków kadrowych coraz bardziej dramatyczne są braki w sprzęcie. Oprócz braków kadrowych coraz bardziej dramatyczne są braki w sprzęcie. Jacek Szydłowski / Forum

Obostrzenia nie zadziałały. Liczba zakażeń i zgonów z powodu pandemii jest potężna, a całkowite zamknięcie gospodarki realne. Miniony tydzień miał być kluczowy. Rząd liczył, że wprowadzone wcześniej obostrzenia (m.in. zdalna nauka, konieczność chodzenia w maseczkach w miejscach publicznych, godziny dla seniorów w sklepach) spowolnią pandemię. Jednak hamulce nie zadziałały i rządzący wprowadzają nowe restrykcje: także najmłodsze klasy 1–3 przechodzą na zdalne nauczanie, kina i muzea zostają zamknięte, działalność galerii handlowych ograniczona, zaś hotele dostępne są tylko dla gości podróżujących służbowo. „To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny” – mówił Mateusz Morawiecki.

Gdy dzienny przyrost zakażeń oscylował w granicach 20 tys., minister zdrowia Adam Niedzielski oceniał, że system jest na granicy wydolności. Tymczasem pod koniec tygodnia dobowy przyrost zakażeń przekraczał 27 tys. (Jeszcze miesiąc temu dzienne przyrosty chorych wynosiły 3 tys.). Rekordy biła też dzienna liczba ofiar śmiertelnych, która przekracza 400. – Z mojego punktu widzenia wygląda to tak, że każdy dyżur zaczynam od podpisywania aktów zgonów – mówi szefowa SOR z woj. małopolskiego.

Wojewodowie na gwałt poszukiwali personelu medycznego, który można byłoby rzucić do walki z pandemią. – Dzwoniono już do mnie w tej sprawie – mówił lekarz rodzinny z woj. zachodniopomorskiego. Doktor jest po 60. Od wielu lat ma prawo do renty, gdyż przeszedł skomplikowaną operację wycięcia guza mózgu. Od tamtej pory cierpi na częściowy paraliż. – Ja w młodości nawet pracowałem na oddziale zakaźnym. Tyle że dziś z powodu niedowładu nie zdołam się nawet przebrać w kombinezon zabezpieczający – mówi.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Reklama