Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mamy rekordową liczbę zgonów. Niedzielski: Sytuacja się stabilizuje

Kolejki karetek do SOR w Krakowie, listopad 2020 r. Kolejki karetek do SOR w Krakowie, listopad 2020 r. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Bilans ostatniej doby według danych Ministerstwa Zdrowia to 19 883 zakażeń koronawirusem i 603 zgony, najwięcej od początku pandemii w Polsce.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

W środę 18 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 883 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (3340), śląskiego (2214), dolnośląskiego (2091), małopolskiego (1608), pomorskiego (1313), wielkopolskiego (1174), łódzkiego (1154), zachodniopomorskiego (1146), świętokrzyskiego (870), opolskiego (861), kujawsko-pomorskiego (854), warmińsko-mazurskiego (788), podkarpackiego (777), lubelskiego (627), lubuskiego (586) oraz podlaskiego (480).

Zmarły 603 osoby. Resort zdrowia podaje, że przyczyną śmierci w 112 przypadkach był covid-19, w 491 – covid-19 w połączeniu z chorobami współistniejącymi.

W tej chwili zajętych jest 22 812 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z covid-19 (na 36 802 dostępne). 2117 osób wymaga wsparcia respiratora; Polska ma ich obecnie niewiele więcej: 2829. Kwarantanną objęto 415 601 osób, nadzorem epidemiologicznym – 25 653. Od początku pandemii wyzdrowiały 342 883 osoby.

Ile testów na koronawirusa w Polsce

Ostatniej doby pod kątem koronawirusa wykonano ponad 57 tys. testów. Wczoraj 41,9 tys., w poniedziałek już tylko 35,1 tys. O tym, dlaczego w Polsce przeprowadza się mniej testów, pisze dziennikarz naukowy „Polityki” Paweł Walewski: „Czy liczba testów oficjalnie maleje, bo lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej wygodniej pracować bez testowania? Wbrew opinii polityków rząd jednak ma na to pośredni wpływ”. Swoją rolę odgrywają też zachowania Polaków. W tekście szczegółowe wyjaśnienie, co stoi za tym spadkiem liczby badań na covid-19.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał dziś, że sytuacja mimo wszystko się stabilizuje: „Nikt liczbą badań wykonywanych w Polsce nie steruje. Ta liczba zależy od zleceń wystawianych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – mniej osób do nich przychodzi. Widząc ten trend, uruchomiliśmy możliwość wykonywania testów antygenowych, dopuszczonych do izb przyjęć i SOR-ów. I one są raportowane”.

Czytaj też: Więcej zakażonych w statystykach. Efekt testów antygenowych

Powstaje program odbudowy zdrowia Polaków

Minister Niedzielski ogłosił dziś także założenia programu „odbudowy zdrowia Polaków”, który będzie wdrażany od stycznia 2021 r. i oprze się na kilku filarach. „Po pierwsze, powstanie program dla osób powyżej 40 lat, które wpadają w tym wieku w ryzyko pewnych zachorowań”, wyjaśniał Niedzielski. I dodał, że „chodzi o dokonanie oceny postcovidowego stanu zdrowia” tej grupy Polaków. Po drugie, zostaną zniesione limity w opiece specjalistycznej, by „zwiększyć dostęp do specjalistów”. Po trzecie, sieć onkologiczna zostanie rozbudowana, a na jej wzór powstanie sieć opieki kardiologicznej (począwszy od województwa mazowieckiego).

Ostatnim elementem programu jest zdrowie psychiczne. Wyjaśniał minister Niedzielski: „Według badań pandemia ma ogromne skutki dla zdrowia psychicznego Polaków. Czas izolacji, odosobnienia, ograniczenia kontaktów źle się odbija szczególnie na młodzieży. Będziemy więc kontynuować proces rozbudowy opieki środowiskowej, także dla osób dorosłych. Model lecznictwa zmieni się na poziomie powiatowym – wcześniej był oparty na hospitalizacji, teraz odchodzimy od niego na rzecz opieki środowiskowej”.

Czytaj też: Jak kwarantanna odbija się na naszym zdrowiu psychicznym?

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną