Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dziaderskie party

Niezborna opozycja

Po opozycyjnej stronie widać raczej niechęć do współpracy, nawet w tak pryncypialnych sprawach jak nasze miejsce w UE. Po opozycyjnej stronie widać raczej niechęć do współpracy, nawet w tak pryncypialnych sprawach jak nasze miejsce w UE. Max Skorwider
Platforma podchodzi do obchodów swojego dwudziestolecia tak jak do wszystkiego: przeczekać, nie pokłócić się i nie narazić na krytykę mediów. Niezborność to jednak problem całej opozycji, którą kwestia aborcji jeszcze mocniej podzieliła.
Ludowcy narzekają, że Platforma traktuje ich protekcjonalnie; dystansują się od niej, licząc zarazem, że PO przesunie się w lewo.Adam Chełstowski/Forum Ludowcy narzekają, że Platforma traktuje ich protekcjonalnie; dystansują się od niej, licząc zarazem, że PO przesunie się w lewo.

Kobiety powinny mieć wybór. To, co mówi Grzegorz Schetyna, to jego prywatna opinia. A jakie jest stanowisko partii? No, stanowiska nie ma. Zresztą nie było go przez ostatnie 20 lat – tak można zrekonstruować rozmowy z platformersami dotyczące aborcji. Do tego zazwyczaj dodawane są jeszcze zapewnienia: „Oczywiście, ja osobiście jestem za liberalizacją”. Ale na czym ta liberalizacja konkretnie miałaby polegać? Jedno jest pewne: dla każdego z naszych rozmówców tzw. aborcja na życzenie do 12. tygodnia ciąży to zbyt daleko idące rozwiązanie. Zresztą warianty pośrednie też są dyskusyjne, bo: „Platforma to partia środka”, „światopogląd nigdy nas nie łączył”, „Polacy chcą kompromisu”. Schetyna zaś otwarcie opowiada się za dotychczas obowiązującym prawem, tyle że poszerzonym o ustawową gwarancję dostępu do antykoncepcji (w tym „pigułki po”), edukacji seksualnej i in vitro. To ma być tzw. kompromis plus, nowa umowa społeczna, która – w jego opinii – może wymagać przeprowadzenia referendum.

Odmłodzone władze PO odcinają się od propozycji byłego przewodniczącego – dziś szeregowego posła, poza zarządem partii – zarazem nie proponując nic w zamian. – Owszem, trzeba się trochę przesunąć w tę progresywną stronę, ale drobnymi kroczkami – tłumaczy Borys Budka, dodając, że partia w tej sprawie wypowie się, kiedy będzie to politycznie uzasadnione.

Kierownictwo obawia się przepływu centrowych wyborców do Szymona Hołowni, a także wewnątrzpartyjnych podziałów i wyłamania się grupy konserwatystów. Chcieliby być bardziej postępowi, ale swoim zwyczajem próbują temat przeczekać, po cichu licząc, że zejdzie z agendy. Tak się jednak nie stanie, szczególnie jeśli Mateusz Morawiecki wydrukuje wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej.

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Polityka; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziaderskie party"
Reklama