Kraj

Święta inne niż zawsze

Boże Narodzenie 2020: skromnie, samotnie

Istotą polskich świąt była zawsze ich międzypokoleniowość. Istotą polskich świąt była zawsze ich międzypokoleniowość. Patryk Sroczyński
Jak Polacy spędzają tegoroczne święta Bożego Narodzenia? Skromniej i samotniej. Toteż w wielu z nas odzywa się tęsknota za tym, jak było zawsze, a pierwsze życzenie, jakie przychodzi na myśl, brzmi: żeby w przyszłym roku już nie było tak, jak jest teraz.
Boże Narodzenie w naszym kręgu kulturowym wysforowało się na pozycję numer jeden.Patryk Sroczyński Boże Narodzenie w naszym kręgu kulturowym wysforowało się na pozycję numer jeden.

Tegoroczne, zaburzone pandemią święta trafnie opisuje przysłowie, sparafrazowane przez poetę i satyryka Andrzeja Poniedzielskiego: Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się nie lubi.

Przez ostatnie lata wydawało się bowiem, że coraz więcej osób ujawnia znużenie obowiązkiem kilkudniowego świętowania i otwarcie wyznaje, że świąt nie cierpi. Za to prawdziwie cierpi – psychicznie i gastrycznie – z powodu rozmaitych przymusów, głównie grupowego biesiadowania i rozbudowanego świątecznego menu, zabójczo przesyconego cukrem oraz tłuszczami nasyconymi.

Polityka 52.2020 (3293) z dnia 20.12.2020; Temat na Święta; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Święta inne niż zawsze"

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021