Kraj

Święta inne niż zawsze

Boże Narodzenie 2020: skromnie, samotnie

Istotą polskich świąt była zawsze ich międzypokoleniowość. Istotą polskich świąt była zawsze ich międzypokoleniowość. Patryk Sroczyński
Jak Polacy spędzają tegoroczne święta Bożego Narodzenia? Skromniej i samotniej. Toteż w wielu z nas odzywa się tęsknota za tym, jak było zawsze, a pierwsze życzenie, jakie przychodzi na myśl, brzmi: żeby w przyszłym roku już nie było tak, jak jest teraz.
Boże Narodzenie w naszym kręgu kulturowym wysforowało się na pozycję numer jeden.Patryk Sroczyński Boże Narodzenie w naszym kręgu kulturowym wysforowało się na pozycję numer jeden.

Tegoroczne, zaburzone pandemią święta trafnie opisuje przysłowie, sparafrazowane przez poetę i satyryka Andrzeja Poniedzielskiego: Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się nie lubi.

Przez ostatnie lata wydawało się bowiem, że coraz więcej osób ujawnia znużenie obowiązkiem kilkudniowego świętowania i otwarcie wyznaje, że świąt nie cierpi. Za to prawdziwie cierpi – psychicznie i gastrycznie – z powodu rozmaitych przymusów, głównie grupowego biesiadowania i rozbudowanego świątecznego menu, zabójczo przesyconego cukrem oraz tłuszczami nasyconymi.

Polityka 52.2020 (3293) z dnia 20.12.2020; Temat na Święta; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Święta inne niż zawsze"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021