Kraj

Błyskawice

Kto stoi za Strajkiem Kobiet

Marta Lempart i Klementyna Suchanow. Marta Lempart i Klementyna Suchanow. Radek Pietruszka / PAP
Obie mówią, że całkiem niedawno poczuły się feministkami. Obie podkreślają, że pochodzą spoza Warszawy. I że rola liderek ich nie pociąga. Mimo to Ogólnopolski Strajk Kobiet, największy od dekad ruch kobiecy w kraju, ma ich twarze: Marty Lempart i Klementyny Suchanow.
„Homo sovieticus się skończył”  – mówi Marta Lempart. Na fot. protest 13 grudnia 2020 r.Maciej Łuczniewski/Forum „Homo sovieticus się skończył” – mówi Marta Lempart. Na fot. protest 13 grudnia 2020 r.

Jest między nimi wiele różnic. Można odnieść wrażenie, że lubią je podkreślać. Lempart mówi, że jest państwowcem, patriotką. Była prawniczką, pracowała w urzędach, próbowała sił w polityce. Suchanow opisuje się jako anarchistka. Mówi, że działa dla ludzi tam, gdzie mieszka. Intelektualistka z doktoratem z literatury, znana za sprawą sukcesu dwutomowej biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz”, którą wydała w 2017 r.

Marta Lempart postawna, władcza, wykrzykując z podwyższeń i scen dosadne hasła, przypomina przywódczynię plemienia wojowniczek.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Polityka; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Błyskawice"

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021