Kraj

Błyskawice

Kto stoi za Strajkiem Kobiet

Marta Lempart i Klementyna Suchanow. Marta Lempart i Klementyna Suchanow. Radek Pietruszka / PAP
Obie mówią, że całkiem niedawno poczuły się feministkami. Obie podkreślają, że pochodzą spoza Warszawy. I że rola liderek ich nie pociąga. Mimo to Ogólnopolski Strajk Kobiet, największy od dekad ruch kobiecy w kraju, ma ich twarze: Marty Lempart i Klementyny Suchanow.
„Homo sovieticus się skończył”  – mówi Marta Lempart. Na fot. protest 13 grudnia 2020 r.Maciej Łuczniewski/Forum „Homo sovieticus się skończył” – mówi Marta Lempart. Na fot. protest 13 grudnia 2020 r.

Jest między nimi wiele różnic. Można odnieść wrażenie, że lubią je podkreślać. Lempart mówi, że jest państwowcem, patriotką. Była prawniczką, pracowała w urzędach, próbowała sił w polityce. Suchanow opisuje się jako anarchistka. Mówi, że działa dla ludzi tam, gdzie mieszka. Intelektualistka z doktoratem z literatury, znana za sprawą sukcesu dwutomowej biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz”, którą wydała w 2017 r.

Marta Lempart postawna, władcza, wykrzykując z podwyższeń i scen dosadne hasła, przypomina przywódczynię plemienia wojowniczek.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Polityka; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Błyskawice"
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021